femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Polonya ve Baltık devletleri NATO zirvesi gündemine Avrupa füze savunma sistemi önerisini getirecek Reviewed by Momizat on . Polonya ve Baltık devletleri ABD’nin Avrupa füze savunma sisteminin Rusya’yı caydırmaya yönelik sistem olarak resmen ilan edilmesi konusunu 4-5 Eylül’de Galler’ Polonya ve Baltık devletleri ABD’nin Avrupa füze savunma sisteminin Rusya’yı caydırmaya yönelik sistem olarak resmen ilan edilmesi konusunu 4-5 Eylül’de Galler’ Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Polonya ve Baltık devletleri NATO zirvesi gündemine Avrupa füze savunma sistemi önerisini getirecek

Polonya ve Baltık devletleri NATO zirvesi gündemine Avrupa füze savunma sistemi önerisini getirecek

Polonya ve Baltık devletleri ABD’nin Avrupa füze savunma sisteminin Rusya’yı caydırmaya yönelik sistem olarak resmen ilan edilmesi konusunu 4-5 Eylül’de Galler’de düzenlenecek NATO Zirvesi’nin gündemine getirmeye hazırlanıyor.

Moskova, füze savunma sisteminin Polonya ve Romanya’ya konuşlanma girişiminin Avrupa’nın İran gibi ‘tehlikeli’ ülkelerden korunması ile ilgili olmadığını çoktan anlamıştır. Obama’nın füze kalkanı, Polonya ve Romanya’ya füzelerin konuşlanmasının ana amacı Rusya’nın nükleer potansiyelini azaltmaktır.

Devlet Başkanı Barack Obama daha 2009 yılında füze kalkanı sistemine deniz unsurlarını ekleyip füzelerin bir kısmını Çek Cumhuriyeti’nden Romanya’ya yerleştirmekle bu sistemi genişletmişti. ABD’nin füze kalkanının deniz unsurları Karadeniz, Baltık Denizi ve Barents Denizi’nin sularına konuşlandırılabilir.

Avrupa füze savunma sisteminin yeni yapısı konusunda en çok konuşan Baltık devletleri ve Polonya’nın olması tuhaf geliyor. Ne bu ülkeler ne de başka Avrupa ülkeleri füze kalkanı fikrini ileri sürüp kavramını geliştirmiştir. Bunu ABD yapmıştır.

Avrupa füze kalkanının İran’lı füzelerden korunmasına yönelik olduğu iddialarının gerçek dışı olduğu ortadadır. İran ne şimdi ne de yakın gelecekte Avrupa’yı tehdit edecek nükleer potansiyele sahip olmayacaktır. Dahası, İran şu an kendi nükleer silahlarının sınırlandırılması konusunda yapılan müzakerelere aktif şekilde katılıyor. Bu ülke, Obama’dan önceki ABD Başkanlarının bahsettikleri ‘şer ekseni’nin bir parçası olmaktan çıkmıştır artık.

NATO üyesi olan Almanya ve Fransa’nın Polonya ile Baltık devletlerinin önerisine karşı çıktığını kaydetmek lazım. Onlara göre Moskova’yı kışkırtmamalı.

Bu arada Moskova kendi caydırma güçlerinin güvenliği ve etkinliğini garantilemek için ABD’nin Avrupa’daki füze kalkanına karşılık vereceğini defalarca kez ifade etmiştir. Mesela, Kaliningrad bölgesine İskender-M taktik füze sistemleri yerleştirilebilir.

RS

Scroll to top