femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Özdil Nami:Çözüm süreci beklentimizin dışında yavaş ilerliyor Reviewed by Momizat on . KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami Kıbrıs sorunu çözüm sürecinin beklentilerinin dışında yavaş ilerlediğini, bundan sonra girilecek aşamanın daha hızlı ve verimli KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami Kıbrıs sorunu çözüm sürecinin beklentilerinin dışında yavaş ilerlediğini, bundan sonra girilecek aşamanın daha hızlı ve verimli Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Özdil Nami:Çözüm süreci beklentimizin dışında yavaş ilerliyor

Özdil Nami:Çözüm süreci beklentimizin dışında yavaş ilerliyor

KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami Kıbrıs sorunu çözüm sürecinin beklentilerinin dışında yavaş ilerlediğini, bundan sonra girilecek aşamanın daha hızlı ve verimli olması gerektiğini vurguladı.

Nami, Kıbrıslı Türkler ve Rumların çözüm konusunda geçmiştekinden daha fazla istekli olduğunu da dile getirdi.

Nami, Ankara temasları çerçevesinde dün Diplomasi Muhabirleri Derneği yetkilileriyle bir araya geldi.

Bakan Nami görüşmede Diplomasi Muhabirleri Derneği üyelerine Kıbrıs konusunda gelinen son aşama hakkında bilgi verdi.

Doğal gaz kaynaklarının varlığının Kıbrıs çözüm sürecini tetikleyen unsurlardan bir tanesi olduğuna dikkati çeken Nami, “Doğal gaz, İsrail, Kıbrıs, Türkiye hattını birleştirir. Karşılıklı yarara dayalı bir bağımlılık çözüme ve barışa katkı yapar. Doğal gazın bölgeden sorunsuz ve maliyetsiz olarak naklinin yolu Kıbrıs sorununun çözümünü elzem kılmaktadır, bunu iyi değerlendirmeliyiz” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Rumların çözüm sürecindeki zaman konusunda yaptıkları resmi açıklamalarında 18 ay gibi sürelerden bahsettiğini ancak kendilerinin daha kısa bir sürede çözüme ulaşılabileceğine inandıklarını ifade etti.

Nami, “Rum muhataplarımıza seçim takvimlerine takılmadan çözüme ulaşabilmek için süreci hızlandırmada bize yardımcı olmaları için çağrı yapıyoruz. Ortak metin Kıbrıs Türk tarafındaki tüm siyasi partilerin ve sivil toplumun büyük bir çoğunluğunun desteklediği bir metindir” dedi.

KKTC Dışişleri Bakanı Nami, “Adadaki doğalgaz kaynakları konusunda ABD’li yetkililerin nasıl bir perspektifleri var” sorusunu yanıtlarken, bu konuya ABD’lilerin daha çok “karşılıklı bir çıkar ilişkisi oluşur mu” ve “bu, ilişkilerin daha iyi noktaya taşınmasına vesile olur mu” boyutuyla baktıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

“Bu nedenle Kıbrıs konusunun birçok sorunun anahtarını da taşıdığı yorumları yapılıyor. Washington ziyaretimizde Ukrayna krizi patlak vermişti. Ona rağmen bize vakit ayırmalarını anlamlı bulduk. Bölgeye baktıklarında birçok krizin kısa vadede çözülemeyeceğini görüyorlar. En kısa vadede Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözümle elde edebileceklerini düşünüyorlar. Diğer taraftan Kıbrıs sorunu çözülmezse de özellikle İsrail’in bulduğu ve ihtiyacından çok daha fazla olan doğalgaz kaynakları kısa sürede batıya nasıl sevk edilebilir sorusunun cevabı hala netleşmiş değil. Biz de takip ediyoruz. Genel değerlendirme Kıbrıs sorunu çözülmeden bunların zor alternatiflerin olduğu yönünde.”

AB’ye yönelik daha fazla beklentileri olduğunu söyleyen Nami, adanın tamamının birliğe alınması nedeniyle, AB’nin kuzeye uygulanan izolasyonun ortadan kalkması için daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini kaydetti. Kabul edilen yeşil hat tüzüğüne göre kuzeyin üretimlerinin güneye satışının öngörüldüğünü ancak bu ürünlerin satılabilmesi için güneye ticari araçların geçişine izin verilmediğini hatırlatan Nami, “Kendi kendini engelleyen bir sistem yaratmışlar. Bizim komisyondan beklediğimiz, bu tip sorunların artık aşılmasını sağlamalarıdır” diye konuştu.

Doğalgaz konusunun takvimlendirmede önemli bir unsur olarak durduğunun altını çizen Nami, bugüne kadar sağlanan yakınlaşmalara bakıldığında doğal kaynakların federal bir yetki olmasının mutabakata bağlandığını ve bunun kapsamlı çözümden sonra sağlıklı şekilde ele alınmasını sağlayacağını anlattı. Doğalgazla ilgili kritik kararların da birkaç yıl içinde verilmesi gerektiğini belirten Nami, “Onun için Rum tarafı artık aylarla ifade edilen süreçleri zikretmeye başladı. Türk tarafı olarak biz de daha kısa sürelerden bahsediyoruz. Çünkü hepimiz üzerimize gelen senaryoların farkındayız” ifadelerini kullandı.

“ÇAPRAZ ZİYARETLER DEVAM EDER”

Çapraz ziyaretlerin son derece olumlu geçtiğini dile getiren Nami, gelecekte de tekrar edilmeleri yönünde taraflar arasında anlayış birliği olduğunu vurguladı. Nami, “Uzak olmayan gelecekte tekrar ederse şaşırmamak gerek” dedi.

Adada Rum tarafıyla Türk tarafının en büyük fikir ayrılıklarından birinin de delegasyonlar konusu olduğunu söyleyen Nami, Türk tarafı kendisini hazır hissetmezse ihtiyacı olan delegasyon sayısının doğal olarak artacağını ve bu nedenle konuya ilişkin daha iyi bir çalışma içine girmeleri gerektiğini belirtti.

DOĞALGAZ GELİRLERİNİN PAYLAŞIMI

KKTC Dışişleri Bakanı Nami, doğalgaz gelirlerinin paylaşımındaki formüle ilişkin bir soru üzerine, geçmişte yapılan müzakerelerde uzlaşıya varıldığını hatırlattı. Nami, konunun kavramsal boyutuyla ilgili bir sıkıntı olmadığını dile getirdi.

Çözüm durumunda mevcut anlaşmaların akıbetinin ne olacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Nami, “Şimdiye kadar yaptığımız anlaşmalar kapsamlı çözümün maddelerine aykırı olmadığı sürece yeni kurulan devletin bünyesinde de devam edecek” ifadelerini kullandı.

Adaya Türkiye’den su götürülmesi konusunda son duruma ilişkin bilgi de veren Nami, projenin sene sonundan önce tamamlanacağını belirtti. Su konusunun görüşme masasındaki konu başlıklarından birisi olmadığını dile getiren Nami, “Suyun gelmesiyle birlikte Kıbrıs, tüm tarihinde kurtulamadığı bu sorundan kurtulmuş olacak. Biz bunu barış suyu olarak Rum tarafıyla paylaşmaya hazır olduğumuzu ifade ettik” dedi.

TOPRAK DÜZENLEMESİ

Nami, adadaki toprak düzenlemesine ilişkin ise Annan Planı’ndan sonra masaya konan yeni bir şey olmadığını belirtti. Nami, “Umarız diğer konularla ilgili hızlı bir süreç yaşanır ve toprak konusuna da taraflar artık gecikmeden geçerler. Geçen zaman toprak düzenlemesi yapma imkanını daraltıyor” şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Kıbrıs’taki sürece ilişkin tavrını değerlendiren Nami, Genel Sekreter ya da bir alt seviyedeki yetkilinin müzakere sürecine dahil olmasını istediklerini ifade etti.

Güven artırıcı önlemler konusunu Maraş’a endekslemenin son derece yanlış olduğunu anlatan Nami, çok daha basit konuları halletmek varken 4-5 yıl sonra etkili olabilecek bir projeyi bugün gündeme almanın mantıklı olmadığını kaydetti. Nami, Maraş ya da Ercan Havaalanı gibi konuları tartışmaya açmanın kendilerini aylarca sürecek bir müzakereye iteceğine işaret etti.

KIRIM’DAKİ GELİŞMELER

Kırım’daki gelişmeleri de değerlendiren Nami, tek yanlı bir karar vermeyle bir ülkenin diğerine müdahale edebilmesini algılamanın çok zor olduğunu vurguladı. Bunun Kıbrıs sorunu üzerinde de etkisi olduğunu gördüklerini ifade eden Nami, “NATO ile AB işbirliğinde yaşanan zafiyetler tekrar ön plana çıktı. Kıbrıs sorununun bunun nedeni olduğunu görüyorsunuz. Onun için Kıbrıs sorununun çözülmesi NATO-AB işbirliğinde yaşanan sıkıntının da kalkmasına vesile olacak” ifadelerini kullandı.

17 Aralık sürecine ilişkin soruyu yanıtlayan Nami, Türkiye’nin müzakere sürecine verdiği büyük desteğin hiç azalmadan devam ettiğini kaydetti.

RUSYA’NIN ENERJİ KAYNAKLARI KONUSUNDA TUTUMU

Rusya’nın Kıbrıslı Türklerle ilişkisini çok düşük tuttuğunu belirten Nami, adanın güneyinde büyük bir Rus varlığı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kapsamlı çözüm dışı senaryolarda, Rusya, Avrupa, Amerika’nın çıkarı ve birbiriyle doğru dürüst konuşamayan Rum ve Türk tarafının varlığı oluşabilecek krizlerin reçetesi. Endişe duyuyoruz açıkçası. Rusya ile Batı’nın gerginliğe doğru gittiği yeni bir dönemin içine girdiğimizi görüyoruz. Kıbrıs adasını salim bir limana demir atmaya doğru götürmemiz gerektiğini görüyoruz.”

DEEP PURPLE KONSERİNİ BİRLİKTE İZLEME ÇAĞRISI

Dünyaca ünlü Deep Purple grubunun KKTC’de vereceği konsere ilişkin bilgi veren Nami, etkinliğin önünde bir engel görünmediğini belirtti. Nami, gazetecilerin sorusu üzerine, mevkidaşına da konseri birlikte izleme çağrısında bulunabileceğini sözlerine ekledi.

DIŞİŞLERİ BAKANI NAMİ, DAVUTOĞLU VE ATALAY’LA GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’la bir araya geldi.

Özdil Nami’nin Ahmet Davutoğlu ile görüşmesi TC Dışişleri Konutu’nda gerçekleştirildi. Basına kapalı görüşme yaklaşık bir saat sürdü.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın da Dışişleri Bakanı Özdil Nami’yi kabulü, Başbakanlık Merkez Bina’da, basına kapalı olarak gerçekleşti.

Tak

Scroll to top