femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Orta Afrika’da Etnik Temizlik Devam Ediyor Reviewed by Momizat on . Etnik çatışmalar nedeniyle binlerce kişinin hayatını kaybettiği Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Bangui hükümetinin karşı çıkmasına rağmen Uluslararası Göç Örgütü, A Etnik çatışmalar nedeniyle binlerce kişinin hayatını kaybettiği Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Bangui hükümetinin karşı çıkmasına rağmen Uluslararası Göç Örgütü, A Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Görüş / Makaleler » Orta Afrika’da Etnik Temizlik Devam Ediyor

Orta Afrika’da Etnik Temizlik Devam Ediyor

Etnik çatışmalar nedeniyle binlerce kişinin hayatını kaybettiği Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Bangui hükümetinin karşı çıkmasına rağmen Uluslararası Göç Örgütü, Afrika ülkeleri öncülüğündeki barış gücüyle (MISCA) Hıristiyan Anti-Balaka milislerinin saldırısına maruz kalan 1300 Müslümanı ülkenin kuzeybatısında yer alan Avam eyaletindeki Kabu ve Sidu kasabalarına nakletti. BM verilerine göre, 2013 Aralık ayından bu yana en az 150 bin Müslüman Orta Afrika Cumhuriyeti’ni terk etmek zorunda kaldı.(1)

Hükümet göçe henüz onay vermedi. Uluslararası Göç Örgütü yetkilileri ise hükümetin onayı olmadan Müslümanları ülkenin kuzeyine tehcir etmeyeceklerini, göçle ilgili tüm haberlerin birer söylentiden ibaret olduğunu söylediler. Ancak kafilelerin göç hazırlığında olduğu görüldü.

Krizden önce 5,1 milyon nüfuslu ülkenin yüzde 15’ini oluşturan Müslümanların çoğu ülkenin kuzeydoğusunda yaşıyordu. Göçlerin, geçen hafta Müslümanların yaşadığı en büyük mahallelerden biri olan 5 Kilometre kasabasında silahlı gruplarla Fransız güçleri arasında yaşanan çatışmalarda yedi kişinin ölmesinin ardından gerçekleştirildi.

Etnik Temizlik Devam ediyor

Uluslararası Af Örgütü yetkilileri ise Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Hıristiyanların oluşturduğu Anti-Balaka milisleri tarafından Müslümanların ülkeden ayrılmaya zorlanmasının ’’hukuki kriterlere göre etnik temizlik’’ olduğunu söylemişti.

Yetkililer cinayetlerin eşlik ettiği bu zorlama nedeniyle başkent Bangui’deki iki Müslüman mahallesinin boşaldığını ve ülkenin güneybatısındaki Müslümanların kuzeydoğuya toplu olarak göç ettiğini belirtmişti.

Ülkedeki Fransız ve Afrikalı güçlerin Müslümanları korumadaki yetersizliği karşısında BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, 1 Nisan’da Bangui ve güneybatıda tehdit altındaki 19 bin Müslümanın tahliyesine karar verdi.

Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki Darbe Girişimi ve Fransız Müdahalesi

Afrika ülkelerinin birçoğunda baş gösteren ekonomik yetersizlikler, politik sorunların barışçıl yöntemlerle çözülememesi; çözüme çatışmalar yoluyla ulaşılacağı kanaati , sivil yönetimleri zayıflığı, yargının bağımsız olmaması ve hiçbir darbecinin yargılanmaması, darbeyi önleyici medya ve sivil toplum gibi kuruluşların yetersizliği gibi sebepler, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki olayların da tetikleyicisi olmuştu. Nüfusunun yüzde 10’u Müslümanlardan oluşan Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki olaylar, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Seleka isyancılarının, Hristiyan Devlet Başkanı François Bozize’yi 2013 yılının Mart ayında devirmesiyle başlamıştı.

Bozize’nin ardından göreve gelen Michel Djotodia, uluslararası ve bölgesel baskıların artması üzerine istifa etmiş, yerini Bangui Belediye Başkanı Catherine Samba-Panza almıştı. Ancak, Afrika’nın en yoksul ülkelerinden biri olan, eski Fransız sömürgesi Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki iç savaş durmadı.

Müslüman Seleka milislerinin iktidarı ele geçirmesiyle birlikte Hıristiyanlara karşı sistematik saldırılar düzenlenmiş, Hıristiyanlar da, kendilerini korumak için silahlı milisler oluşturmuştu. Yaşanan çatışmaların bir insanlık dramına dönüşmesi üzerine Fransa “BM Barış Gücü Ordusu” kapsamında Seleka milislerini silahsızlandırmak ve düzeni sağlamak amacıyla ülkeye asker gönderdi. Müslüman milislerinin saldırılarına maruz kalan Hıristiyanlar, Fransız askerlerinin müdahalesinden de güç alarak saldırıların dozajını artırarak yüzlerce Müslümanı katlettiler.

Darbenin ardından siyasi krize giren ülkede baş gösteren çatışmalarda şimdiye kadar 2 bine yakın kişinin öldüğü, 1 milyon kişinin ise göç etmek zorunda kaldığı öğrenildi. Seleka isyancıları ile Hristiyan anti-Balaka militanları arasında çatışmaların devam ettiği ülkede 4,5 milyonluk nüfusun yarısının insani yardıma muhtaç olduğu belirtiliyor.

UCM Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki olayları soruşturacak

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) savcısı, 2012 yılından beri sivillere yönelik durumun daha da kötüleştiği ülkede yaşanan katliamların soruşturulması kararı alındığını duyurmuştu. İki yıldır bu ülkedeki olayların araştırılıyor ve bu kapsamda bazı raporların hazırlanıyordu.

Cinayetler, işkenceler, cinsel şiddet ve insanların göçe zorlanmasına ilişkin iddialar UCM’nin yetki alanına girdiği için , ülkede yaşananlar hakkında ön soruşturma yapılması bekleniyor.

Ayşe Nur Dil

(1)       Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Müslümanlara Zorunlu Göç, http://t24.com.tr/haber/orta-afrika-cumhuriyetinde-muslumanlara-zorunlu-goc,257064, Erişim tarihi: 28.04.2014

ankarastrateji

 

Scroll to top