femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Önümüzdeki 6 ay AB’de büyük gelişmeler oluşacak Reviewed by Momizat on . Prof. Dr. Faruk Şen Avrupa ordusu fikri Fransa tarafından ortaya atılmış, Almanya’dan tam destek görmüştü. Bunun karşısında İtalya ve İspanya’nın da destek verd Prof. Dr. Faruk Şen Avrupa ordusu fikri Fransa tarafından ortaya atılmış, Almanya’dan tam destek görmüştü. Bunun karşısında İtalya ve İspanya’nın da destek verd Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Görüş / Makaleler » Önümüzdeki 6 ay AB’de büyük gelişmeler oluşacak

Önümüzdeki 6 ay AB’de büyük gelişmeler oluşacak

Prof. Dr. Faruk Şen

Avrupa ordusu fikri Fransa tarafından ortaya atılmış, Almanya’dan tam destek görmüştü. Bunun karşısında İtalya ve İspanya’nın da destek verdiği bu fikri karşı çıkan ülkelerin sayısı da az değildi. Bunun gündeme gelmesi Trump’ın NATO konusundaki girişimlerinden sonra ortaya çıkmıştı.

Diğer en önemli gelişim Mart 2019’a kadar Avrupa Birliği’nden ayrılacak olan İngiltere ile yapılan Brexit anlaşması ve bunların getirileri ve götürüleri ortaya çıktı. Beklenmeyen bir kriz ile İtalya’da Maastricht kriterlerine uymadığı için bütçenin Avrupa Birliği tarafından reddedilmesiydi. Böyle bir durum Yunanistan’da oluşmuş ve Yunanistan bu redde baş eğerek anlaşmalarını yapmıştı.

Üçüncü önemli değişim Avrupa Birliği’nin önümüzdeki 2023 yılına kadar yeni üye olarak almak istediği Balkan Ülkelerinin konumundan oluşuyor.

MAYIS 2019 AB SEÇİMLERİ

En önemli gelişmeyi de 21-23 Mayıs tarihleri arasında İngiltere’nin ayrıldığı 27 Avrupa Birliği ülkesinde gerçekleşecek olan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde 400 milyon kişi oy kullanacak. Yavaş yavaş Avrupa Parlamentosuna verilen önem artarken özellikle büyük ülkeleri korkutan bir gelişme var. Avrupa Parlamentosundaki seçimlerde Milliyetçilerin ve aşırı sağcıların büyük başarı elde etmelerine yönelik. Baktığınız zaman Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya, İtalya gibi ülkelerde aşırı sağın her geçen gün yükseldiği görülüyor. Avrupa Parlamentosu’nda Sosyalistler, Hıristiyan Demokratlar, Liberaller oy kaybederken aşırı sağcı partilerin yükselmesi özellikle Doğu Avrupa’da Macaristan gibi ülkelerde bu akımın artması 23 Mayıs 2019 tarihinde oluşacak olan Avrupa Parlamentosunun rengi açısından insanları korkutuyor.

SAĞA KAYAN AVRUPA PARLAMENTOSU MİLLİYETÇİ AKIMLARIN EN BÜYÜK TEMSİLCİSİ OLACAK

Bir tarafta sınırları kaldırıp Avrupa Parlamentosunda ortak değerler çıkarmak istenirken, diğer tarafta parlamentoda sağın bu kadar güçlenmesi ülkeleri korkutuyor. Aynı gelişmede Avrupa Komisyonundaki Haziran’da olacak yeni görev almayacak olan Juncker’in artık görev almayacağı Avrupa Komisyonunda ülkeler önemli makamları kapmak için çalışıyorlar. Tüm bu çatışma ortamında Avrupa kurulduğundan beri ilk defa bu kadar sorunla karşı karşıya kalıyor. Bunların hakkından gelebilecek mi? Başarılı olabilecek mi? Ülkeler ekonomik açıdan bu gelişmelerden nasıl etkilenecekler? Herkes buna bakıyor. Özellikle Avrupa Ordusu fikri şimdiye kadar olmamış olan ortaya çıkmayan görüş ayrılıklarını da beraberinde getiriyor.

TÜRKİYE, AVRUPA’DAKİ BU KARIŞIK ORTAMIN İÇİNDE NE GİBİ BİR KONUMDA OLACAK?

Bürüt olan bu ilişkiler çelişkili bir şekilde devam ederken Türkiye yerini bulabilecek mi? Bunları önümüzdeki 6 ayın sonunda tespit edebileceğiz. Karışan Avrupa’ya Türkiye’nin de bakışı nedir? Ne değildir? Bunları da irdelemekte yarar var.

http://www.brandday.net/onumuzdeki-6-ay-abde-buyuk-gelisimler-olusacak-makale,541.html

Scroll to top