femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Oğuzların torunları AB ve Rusya arasında Reviewed by Momizat on . Moldova’ya bağlı özerk devlet Gagavuzya’da Ukrayna krizinin etkisi hissediliyor. Oğuz Türkü kökenli Gagavuzlar, kimliklerini korumak istiyor. 0Sitene Ekle Moldova’ya bağlı özerk devlet Gagavuzya’da Ukrayna krizinin etkisi hissediliyor. Oğuz Türkü kökenli Gagavuzlar, kimliklerini korumak istiyor. 0Sitene Ekle Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Oğuzların torunları AB ve Rusya arasında

Oğuzların torunları AB ve Rusya arasında

Moldova’ya bağlı özerk devlet Gagavuzya’da Ukrayna krizinin etkisi hissediliyor. Oğuz Türkü kökenli Gagavuzlar, kimliklerini korumak istiyor.

0Sitene Ekle

 

Moldova’ya bağlı özerk devlet Gagavuzya, Ukrayna krizi ile Avrupa Birliği (AB) ve Rusya arasındaki gerilimin ortasında kaldı. Oğuz Türkü kökenli Gagavuzlar, geleceklerinin yönünü tartışıyor.

 

19’uncu yüzyılda Hıristiyanlığı seçen Gagavuzlar,  Rusya ile olan ticarete dayanıyorlar. Ukrayna sınırı yakınlarındaki Gagavuzya 1994’te Moldova’dan ayrılma planları yapsa da ülkenin Romanya ile birleşmemesi şartı ile bundan vazgeçmişti. Gagavuzya’yı inceleyen bir haber yayınlayan Fransız ajansı AFP’ye konuşan Belediye Başkanı Nikolay Dudoğlu, “Durum oldukça gergin, önümüzde büyük tehlikeler var” diyor. Ukrayna’da yaşanan şiddetin bir benzerinin Gagavuzya’da patlak vermesine ise ihtimal vermiyor.

 

Halk ise ‘doğuya bakıyor’…

AFP’ye konuşan çiftçi Ivan Gavrilov, “Biz ve çocuklarımız için fırsatlar Rusya’da. Avrupa’da bizim için hiçbir şey yok. Onların dilini konuşmuyoruz” diyor. Olga Patraman ise “Ben Sovyetler Birliği’nde doğdum, bence Rusya’nın parçası olmalıyız. Sovyetler altında istikrar, güvenlik ve sosyal garantiler vardı. O günlerin geri dönmesini isterim” diye ekliyor.

 

Şubat ayında Gagavuzya’da Rusya ile gümrük birliği ya da AB ile ortaklık anlaşması arasında seçim yapılan bir referandum düzenlenmiş, sandıktan yüzde 98 oranında ‘Rusya’ çıkmıştı. Moldova ise kasımda AB ile ortaklık anlaşması imzalamaya karar vermişti.

 

‘Kara atlar diyarı’ Gagavuzya

 

Gagavuzlar at yetiştiricilikleri ile tanınıyorlar. Özerk devletin başkenti Komrat’ın adı, “kömür” ve “at” kelimelerinin birleşiminden geliyor. Kenti kuran Türk boyu, buraya bir at yarışının kazananının adını veriyor. Bölgede gücü ve zarafeti ile tanınan Rus atları “Orlov”lar yetiştiriliyor.

 

Milliyet

Scroll to top