Nikos Anastasiades:Güvenlik endişeleri giderilirse beklemede olan diğer konular AB müktesebatı yoluyla halledilebilir Reviewed by Momizat on . Rum lider Nikos Anastasiades, Kıbrıs sorununda güvenlik endişelerinin giderilmesi durumunda, Avrupa Birliği müktesebatının, beklemede olan diğer tüm konulara ya Rum lider Nikos Anastasiades, Kıbrıs sorununda güvenlik endişelerinin giderilmesi durumunda, Avrupa Birliği müktesebatının, beklemede olan diğer tüm konulara ya Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Nikos Anastasiades:Güvenlik endişeleri giderilirse beklemede olan diğer konular AB müktesebatı yoluyla halledilebilir

Nikos Anastasiades:Güvenlik endişeleri giderilirse beklemede olan diğer konular AB müktesebatı yoluyla halledilebilir

Rum lider Nikos Anastasiades, Kıbrıs sorununda güvenlik endişelerinin giderilmesi durumunda, Avrupa Birliği müktesebatının, beklemede olan diğer tüm konulara yanıt bulabileceğini söyledi; ülkeyi yeniden birleştirecek siyasi bir anlaşmaya götürecek barış müzakerelerinin başlamasına olan kararlılığını tekrarladı.

Anastasiades  ‘Kıbrıs için Adalet’ Uluslararası Koordinasyon Komitesi (PSEKA), Yurtdışında Yaşayan Kıbrıslılar Dünya Federasyonu (POMAK) Merkez Konseyleri Toplantısı ve 9. Dünya Yurtdışında Yaşayan Genç Kıbrıslılar (NEPOMAK) toplantısının açılışında bir konuşma yaptı.

Pazartesi günü BM Genel Sekreteri’nin temsilcisi Jane Holl Lute’ye kararlılığını ve Genel Sekreterin parametreleri, uluslararası hukuk ve Avrupa müktesebatı esasında bir diyaloğa yeniden başlamaya gerçekten istekli olduğunu ilettiğini belirten Anastasiades konuşmasına şöyle devam etti:

“Eğer güvenlik endişeleri giderilirse beklemede olan diğer her türlü konuya ve iki toplum arasında var olan farklılıklara Avrupa müktesebatı yanıt bulabilir. Lute’ye görüşmemde, altı noktanın bulunduğu Guterres Çerçevesi’nin kabul edilmesini sağlayan barış müzakerelerine kalındığı yerden devam edilmesine Kıbrıs Rum tarafının hazır olduğunu söyledim.”

“Bu noktalardan biri garantilerin kaldırılması, ikincisi Türk güçlerinin geri çekilmesidir. Biz, Kıbrıslılar için, Kıbrıslıların kendi geleceğini tayin hakkı, egemenliği ve bağımsızlığı için mücadele etmekteyiz.”

“Kıbrıs Rum tarafının çabalarına ve iyi niyetine rağmen Ankara, tüm Kıbrıs’ın kontrolünü ele alacağı önerilerde ısrar etmektedir.”

“Türkiye aynı kabul edilmez ve kışkırtıcı tutumunda, malların gasp edilmesinde, insan haklarının ihlalinde ısrar etmekte, yasadışı yerleşikler ve Kıbrıslı Türkleri korumak için Türk askerlerinin kalıcı varlığını talep etmektedir.”

“Bu, uluslararası hukuka ve müzakerelerde görüş birliğine varılmış ilkelere aykırı bir bahanedir, bir toplumun güvenliği diğer toplum için tehdit oluşturmamalıdır.”

“Kıbrıs Rum tarafı Kıbrıslı Türklerin endişelerine tam destek vermekte ve masaya bu yönde öneriler koymaktadır. Kıbrıslı Rumlar ayrıca endişelerine saygı gösterilmesini talep etmektedirler.”

“Ancak karşılıklı saygı yoluyla bir çözüm elde edebiliriz. Çözüm Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğine ve bağımsızlığına saygı yoluyla elde edilebilir ve tanınma, herhangi üçüncü bir ülkenin değil sadece Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslıların kendilerinin karar verebilecekleri bir haktır.”

“Bir Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği üyesi ülke olarak Kıbrıs, var olan garantiler sistemi sürerse ve eğer işgal güçleri adada kalırsa bağımsız bir ülke olarak düşünülemez.”

Nikos Anastasiades konuşmasında, Lefkoşa’nın Mısır, Ürdün, İsrail, Filistin, Lübnan, Suriye gibi komşu ülkelerle sağladığı mükemmel ilişkilerden de söz etti, farklılık yaratan tek komşu ülkenin maalesef  Türkiye olduğuna dikkat çekti.

Anastasiades, Lefkoşa’nı bir AB üyesi komşuyu tercih ettiğini ve Kıbrıs’ın Türkiye’nin AB müzakere sürecini desteklediğini, Türk liderliğinin uluslararası hukuka, Avrupa Birliği müktesebatına, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin insan haklarına saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.

Hükümetin enerji konularından da söz eden Nikos Anastasiades, toplantıya katılan delegelere, Ankara’nın Kıbrıs’ın ekonomik haklarına yönelik tehditlerine rağmen Lefkoşa’nın somut enerji planlaması esasında Kıbrıs’ın enerji politikasını uygulamada ilerlediğini belirtti.

Anastasiades, Kıbrıs’taki ekonomik durumu da anlattı; 2013’teki krizin ardından ada ekonomisinin gelişmekte olduğunu kaydetti; hükümetin, uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından da tahmin edildiği gibi istikrar ve sürdürülebilir büyümeye izin verecek disiplinli mali politikasına devam etmeye kesinlikle kararlı olduğunu duyurdu.

Diasporayla ilgili olarak da Anastasiades, onların yaşadıkları ülkelerde Kıbrıs’ın değerli birer elçileri olduklarını, genç diasporaya vurgu yaparak onların çalışmalarından, faaliyetlerinden ve yaratıcılıklarından gurur duyduğunu ifade etti.

“Bir kez daha yaptıkları çalışmadan memnun olduğumu söylememe izin veriniz. Bir kez daha size hoş geldiniz der, her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim ve size her zaman yanınızda olacağımızın güvencesini veririm” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı, diasporanın eğitim, kültür ve diğer alanlardaki ihtiyaçlarının farkında olduğunu, hükümetin mali kapasitesi çerçevesinde bunları halletmek için elinden geleni yaptığını anlattı.

Anastasiades konuşmasının başında, Yunanistan’daki yangın dolayısıyla Yunanistan halkına Kıbrıs halkının duyduğu derin acıyı ve desteğini sundu, taziyelerini bildirdi.

Kha

Scroll to top