femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Nikos Anastasiades:Doğal gaz Kıbrıs sorununu çözme konusunda Türkiye ve Kıbrıslı Türkler için en önemli teşviktir Reviewed by Momizat on . Rum lider Nikos Anastasiades Kıbrıs’ta yayınlanan "Alithia" adlı günlük Yunanca gazetesine verdiği mülakatta, enerji alanında faaliyet gösteren Türk şirketlerin Rum lider Nikos Anastasiades Kıbrıs’ta yayınlanan "Alithia" adlı günlük Yunanca gazetesine verdiği mülakatta, enerji alanında faaliyet gösteren Türk şirketlerin Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Nikos Anastasiades:Doğal gaz Kıbrıs sorununu çözme konusunda Türkiye ve Kıbrıslı Türkler için en önemli teşviktir

Nikos Anastasiades:Doğal gaz Kıbrıs sorununu çözme konusunda Türkiye ve Kıbrıslı Türkler için en önemli teşviktir

Rum lider Nikos Anastasiades Kıbrıs’ta yayınlanan “Alithia” adlı günlük Yunanca gazetesine verdiği mülakatta, enerji alanında faaliyet gösteren Türk şirketlerinin, Kıbrıs Cumhuriyetinin münhasır ekonomik bölgesinden doğal gaz tedarikine ilişkin olarak Kıbrıs’ın nabzını yokladığını belirterek, şu aşamada, doğal gazın Kıbrıs sorununu çözme konusunda Türkiye ve Kıbrıslı Türkler için en önemli teşvik olduğunu açıkladı.

Anastasiades, günümüzde Ankara’nın ihtiyaçları ile ilgili olarak önceliğinin, Avrupa Birliği olmadığını, endüstriyel gelişme sonucu olarak enerji tedariki olduğunu belirtti.

Anastasiades, Kıbrıs ve İsrail’in Türkiye’ye en yakın enerji ve tedarik kaynağı olduğuna dikkat çekti.

Anastasiades, “Bu düşük maliyet anlamına gelir. Aynı zamanda Türkiye’ye yönelik boru hatları meselesi de var. Öncelikler bunlardır ve Türk şirketlerinin bizim nabzımızı yokladıklarını itiraf etmeliyim” diye ortaya çıkardı.

Anastasiades devamla, “Kıbrıs, Ankara’nın Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunduğu takdirde, Türk şirketlerinin gelecekte, kendi enerji yataklarımızdan üretilen enerjinin alıcılarından biri olmaması için hiçbir neden görmüyor” ifadesine yer verdi.

Kıbrıs’ta ülkeyi birleştirecek olan çözüm çabalarına değinen Anastasiades, görev süresi 2018 yılının Şubat ayında sona ermeden önce, siyasi bir çözüme ulaşılması amacıyla elinden geleni yapacağını taahhüt etti.

Anastasiades yeni seçilen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Kıbrıs sorununun hızlı çözümünü istediğine dair söylediklerini kast ettiği yolunda, sağlıklı bir zeminde umut yaratacak pozisyonları benimseyeceğini” beklediğini vurguladı.

Anastasiades, devam eden BM önderliğindeki barış süreci ile ilgili olarak, Kıbrıs Rum tarafının hazırlamakta olduğu metodoloji önerisinin müzakere sürecini hızlandıracağını söyledi.

Tak

Scroll to top