femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.ru
“NEMESİS -2018” tatbikatına 13 savaş gemisi, 9 uçak ve helikopter ve özel şirketten 3 gemi katıldı Reviewed by Momizat on . Çarşamba günü sabah 09.00'dan saat 14.00'e kadar gerçekleştirilen "NEMESİS -2018" tatbikatına 13 savaş gemisi, 9 uçak ve helikopter ile özel şirketten 3 gemi ka Çarşamba günü sabah 09.00'dan saat 14.00'e kadar gerçekleştirilen "NEMESİS -2018" tatbikatına 13 savaş gemisi, 9 uçak ve helikopter ile özel şirketten 3 gemi ka Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » “NEMESİS -2018” tatbikatına 13 savaş gemisi, 9 uçak ve helikopter ve özel şirketten 3 gemi katıldı

“NEMESİS -2018” tatbikatına 13 savaş gemisi, 9 uçak ve helikopter ve özel şirketten 3 gemi katıldı

Çarşamba günü sabah 09.00’dan saat 14.00’e kadar gerçekleştirilen “NEMESİS -2018” tatbikatına 13 savaş gemisi, 9 uçak ve helikopter ile özel şirketten 3 gemi katıldı.

Yapılan açıklamaya göre, tatbikatın çeşitli aşamaları Larnaka Arama Kurtarma Merkezi Zinon’un denetimi altında ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nden ve katılan ülkelerden yetkili hizmetlerle işbirliği içinde gerçekleşti. Tatbikata gemiler ve hidrokarbon çıkarma platformlarına karşı gerçekleştirilen terör saldırısına karşı mücadele, serbest bırakma ve kurtarma operasyonları, deniz kazası sonrası kurtarma çalışmaları ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yükümlülüğü altındaki bölgelerde deniz kirliliğine karşı mücadele senaryoları içerildi.

Tatbikatın ilk aşaması Kıbrıs Polisi’nin 2. ve 3. aşama Arama ve Kurtarma Merkezi, 4. Aşaması ise Denizcilik Müsteşarlığı ile Balıkçılık Dairesinin koordinasyonu altında gerçekleşti.

Açıklamaya göre tatbikata Yunan Deniz Kuvvetlerinden bir firkateyn, Fransız Donanmasından bir firkateyn, bir güdümlü füze botu, İsrail Donanmasından 4 devriye botu, Milli Muhafız Ordusundan savaş gemisi, Liman Polisinden 2 devriye botu, PETRONAV şirketinden «ALEXANDRIA» adlı bir tanker, Balıkçılık Dairesinden kirlilikle mücadele için 2 gemi ve EDT Offshore şirketinden “FLYING ENTERPRISE” adlı denetim gemisi yer aldı. Tatbikata ayrıca Kıbrıs Cumhuriyetinden 3 helikopter, Britanya’dan bir Bell Griffin ve 3 uçak yer aldı.

Tatbikatın sonuçları değerlendirildikten sonra, deniz ve enerji güvenliğini tehdit eden olası her türlü tehdidi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devlet hizmetlerinin uygun olarak göğüslemeye hazırlıklı olabilmeleri için Özel Ulusal NEARHOS, TEVKROS, ASPİDA ve ORFEAS Planlarında değişiklik yapılması gerekip gerekmediğine karar verilecek.

——-

Kıbrıs ve İsrail’in katılımıyla ortak askeri tatbikatlar gerçekleştiriliyor

Rum Savunma Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, Kıbrıs Cumhuriyeti ve İsrail’in katılımıyla Lefkoşa FIR hattında ortak askeri tatbikatlar geçekleştiriliyor.

Ortak askeri tatbikatların, pazartesi günü başladığı ve perşembe günü tamamlanması bekleniyor.

Tatbikatlar, Kıbrıs Cumhuriyeti ve İsrail arasındaki yıllık askeri işbirliği programı çerçevesinde yer alıyor.

Tatbikatlar, Lefkoşa FIR hattında ve Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarında gerçekleştiriliyor ve buna Milli Muhafız Ordusu ve İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin kara ve hava gücü personeli katılıyor.

Kha

Scroll to top