NATO ve AB’den Suriye operasyonuna destek (english) Reviewed by Momizat on . NATO Genel Sekreteri Stoltenberg; ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye yönelik operasyonuna desteğini yinelerken Rusya'ya "sorumluluk alma" çağrısında bulundu NATO Genel Sekreteri Stoltenberg; ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye yönelik operasyonuna desteğini yinelerken Rusya'ya "sorumluluk alma" çağrısında bulundu Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » NATO ve AB’den Suriye operasyonuna destek (english)

NATO ve AB’den Suriye operasyonuna destek (english)

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg; ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye yönelik operasyonuna desteğini yinelerken Rusya’ya “sorumluluk alma” çağrısında bulundu. Operasyona AB de destek verdi.
Suriye’nin Duma kentinde kimyasal silahla düzenlendiği iddia edilen saldırıdan Beşar Esad rejimini sorumlu tutan ABD, Fransa ve İngiltere’nin ortak operasyon ile Suriye’deki hedefleri vurmasının ardından, NATO ve AB’den hava saldırılarına destek veren açıklamalar geldi.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg; ABD, İngiltere ve Fransa’nın, Suriye’ye yönelik saldırı konusunda NATO’daki müttefiklerini bilgilendirdiği toplantı sonrası açıklamada bulundu. Stoltenberg, söz konusu üç ülkenin temsilcilerinin konuşma yaptığı Brüksel’deki NATO toplantısıyla ilgili, “Müttefikler Suriye rejiminin kimyasal silah kapasitesini düşürmeyi ve Suriye halkına yönelik yeni kimyasal saldırılar düzenlenmesini engellemeyi amaçlayan bu eyleme tam desteklerini ortaya koydu” dedi.

Stoltenberg, “Kimyasal silah kullanımı cezasız kalamaz veya normalleştirilemez. Bu silahlar Suriye halkına ve ortak güvenliğimize yönelik ivedi bir tehdit oluşturuyor” ifadesini kullandı.
NATO Genel Sekreteri “Müttefikler, Suriye rejiminin tüm destekçilerini, özellikle de Rusya’yı, Suriye rejiminin BM öncülüğündeki Cenevre sürecine yapıcı şekilde katılmasını sağlama konusunda sorumluluk almaya çağırıyor” dedi.
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, operasyona ilişkin ilk açıklamasında “Böylelikle rejimin Suriye halkına kimyasal silahla saldırılarını sürdürme kabiliyeti azaltıldı” demişti. Stoltenberg, Esad rejimi tarafından Duma’ya kimyasal silahla düzenlendiği iddia edilen saldırının, uluslararası toplumdan “ortak ve etkili” bir yanıt gerektirdiğini belirtmişti.
“Kimyasal silah kullanmanın kesinlikle kabul edilemeyeceğini” söyleyen Stoltenberg, “sorumluların hesap vermesi gerektiğini” ifade etmişti.

AB’den operasyona destek
Avrupa Birliği (AB) de Suriye’ye yönelik ortak hava saldırısına destek verdi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “ABD, Fransa ve İngiltere’nin saldırıları, Suriye rejiminin Rusya ve İran ile birlikte bu insanlık trajedesini daha fazla sürdüremeyeceğini, en azından sonuçları olmadan sürdüremeyeceğini gösteriyor” ifadesini kullandı. Tusk, “AB müttefikleri ile birlikte adaletin yanında” dedi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker de Suriye rejimine kimyasal silah kullanmaya son verme çağrısında bulundu. Juncker, yaptığı yazılı açıklamada “Uluslararası toplumun zehirli gaz saldırılarının sorumlularını tespit etmek ve hesap vermeklerini sağlamakla yükümlü olduğunu” belirtti. Juncker, “Suriye rejiminin sivillere karşı kimyasal silah kullanması ilk değildi, ama son olmalı” ifadesini kullandı.
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini tarafından yapılan yazılı açıklamada da operasyona destek verildi. Ancak Suriye krizinin “büyük bölgesel bir çatışmaya dönüşmemesi” için gerilimin tırmandırılmaması konusunda uyarıda bulunulan açıklamada, “AB’nin kimyasal silah kullanımını engellemek için gösterilen bütün çabalara destek verdiği” belirtildi. İran ve Rusya’ya çağrıda bulunan Mogherini, Suriye’de kimyasal silah kullanımına son verilmesi için bu ülkelerin nüfuzlarını kullanmaları gerektiğini de ifade etti.
Dw-Dpa

https://www.nato.int/cps/en/natohq/opinions_153667.htm

https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_153670.htm

https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_153661.htm

Scroll to top