femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
NATO: Avrupa Güvenliğinde Durum Değişti.Rasmussen üçüncü oldu, çekilme yok Reviewed by Momizat on . NATO, Rusya’nın adımlarının Avrupa’daki güvenlik durumunda tamamen yeni bir boyut yarattığı görüşünde. Genel Sekreter Rasmussen’e göre durum daha az öngörülebil NATO, Rusya’nın adımlarının Avrupa’daki güvenlik durumunda tamamen yeni bir boyut yarattığı görüşünde. Genel Sekreter Rasmussen’e göre durum daha az öngörülebil Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » NATO: Avrupa Güvenliğinde Durum Değişti.Rasmussen üçüncü oldu, çekilme yok

NATO: Avrupa Güvenliğinde Durum Değişti.Rasmussen üçüncü oldu, çekilme yok

NATO, Rusya’nın adımlarının Avrupa’daki güvenlik durumunda tamamen yeni bir boyut yarattığı görüşünde. Genel Sekreter Rasmussen’e göre durum daha az öngörülebilir ve daha tehlikeli.

Ukrayna krizinin aşından bu yana, Rusya’nın attığı adımlar ve izlediği politika nedeniyle hem üye ülkelerine hem de Moskova’ya karşı NATO’dan yapılan uyarı içerikli mesajlara bir yenisi eklendi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Avrupa’da tamamen değişen bir güvenlik durumu olduğunun altını çizerek, mevcut durumu daha az öngörülebilir ve daha tehlikeli olarak tanımladı. Rasmussen, yeni durumun NATO üzerindeki etkilerinin ise kısa ve uzun vadeli olacağını vurguladı.

Aslında Rasmussen’in bu mesajı, büyük ölçüde, Avrupa’daki “sakin” durumun yarattığı iyimserlik havasıyla savunma harcamalarını kelimenin tam anlamıyla rafa kaldıran bazı NATO üyelerini harekete geçirme amacı taşıyor.

Rasmussen, Moskova’nın son dönemde savunma harcamalarını yüzde 10 artırdığını buna karşılık bazı NATO üyelerinin savunma harcamalarını yüzde 40 oranında azalttığını belirterek, “güvenliğin bedava olmadığı” vurgusunu yineledi. Rasmussen’in ana beklentisini, NATO üyelerinin İttifak içinde belirlenen yüzde 2’lik savunma harcaması hedefine sadık kalması oluşturuyor.

 

Rusya’nın, özellikle de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna sınırındaki Rus askerlerinin çekildiğine yönelik açıklamaları da artık NATO karargahında “rutin haber” etkisi yaratmaya başladı. Rasmussen, “Sanırım bu Putin’in Rus askerlerinin çekilmesi konusunda yaptığı üçüncü açıklama ancak şu ana kadar hiçbir çekilme görmüş değiliz” dedi.

 

Olası bir çekilmenin kriz bağlantılı gerginliği azaltma yönünde bir adım olarak görüleceğini ve memnuniyetle karşılanacağını belirten Rasmussen, NATO’nun “tamamı savunma amaçlı ve NATO’nun taahhütlerine uygun” önelmleri almayı sürdürdüğünü söyledi.

NATO, hava, deniz ve kara unsurlarıyla krize yakın bölgelerdeki görünürlüğünü artırmış durumda. Her ne kadar önceden planlanmış olsa da Estonya’da sürmekte olan ve 6 bin askerin katıldığı tatbikat da Rasmussen’e göre ortak savunmanın kapasitesini gösterme açısından iyi bir örnek niteliğinde.

 

NATO’nun bir adım ileri giderek Rusya’yla mevcut anlaşmalarını “zorlayıcı” adımlar atma niyetinin olduğunu söylemek ise şimdilik mümkün değil. Örneğin, Doğu Avrupa’ya yeni muharip güçler ya da nükleer silah konuşlandırmak NATO’nun “telaffuz edilen” planları arasında yer almıyor.

 

Rasmussen, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, NATO-Rusya ilişkilerine temel oluşturan belgeler arasında yer alan 1997 anlaşmasında herhangi bir değişikliğe gidilmesi yönünde talep bulunmadığının altını çizdi.

Ukrayna’daki gelişmeler, 3-4 Haziran’da Brüksel’de bir araya gelecek olan NATO savunma bakanlarının da öncelikli gündem maddesini oluşturacak. NATO kaynakları, alandaki gelişmeler de dikkate alınarak savunma bakanlarının ortak savunmayı daha da güçlendirici ek adımlar üzerinde duracaklarına işaret ediyor.

—————————

Rasmussen: Üçüncü oldu, çekilme yok

NATO’dan Rus lider Putin’in Ukrayna sınırındaki askerlerin çekilmesine yönelik açıklamasına değerlendirme geldi.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Rusya Devlet Başkanı Putin’in üçüncü kez açıklama yapmasına rağmen “çekilme” işareti görmediklerini açıkladı

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna sınırındaki Rus askerlerinin çekilmesi konusunda yaptığı son açıklamaya ilişkin, “Sanırım bu Putin’in Rus askerlerinin çekilmesi konusunda yaptığı üçüncü açıklama ancak şu ana kadar hiçbir çekilme görmüş değiliz” dedi.

Aylık olağan basın toplantısında konuşan Rasmussen, çekilmenin bölgedeki gerilimi azaltma yönünde bir ilk adım olabileceğini ve gerçekleşmesi halinde bunu memnuniyetle karşılayacak ilk ismin kendisi olacağını belirterek, “Rusya’nın bu ölçüde yığınak yapmasını gerektiren bir neden yok” dedi.

Siyasi diyaloğa açık olduklarını vurgulayan Rasmussen, gelecek hafta NATO-Rusya Konseyi’nin toplanması için Rusya’ya öneride bulunduklarını ancak şu ana kadar herhangi bir cevap alamadıklarını belirtti.

Rusya yanlısı ayrılıkçı grupların yasa dışı eylemlerine son verip 25 Mayıs’ta Ukrayna’da devlet başkanlığı seçimlerinin kurallara uygun şekilde yapılmasına olanak vermesini isteyen Rasmussen, Rusya’nın da bu gruplara yönelik desteğini kesmesini talep etti.

Rasmussen, Avrupa’da tamamen yeni bir güvenlik durumu oluştuğunu ve bunun “daha az öngörülebilir, daha tehlikeli” olduğunu kaydederek, bu durumun NATO üzerinde kısa ve uzun vadeli etkileri olacağının altını çizdi.

NATO’nun gerekli önlemleri almayı sürdürdüğünü ve Estonya’da 6 bin askerin katılımıyla önceden planlanmış bir tatbikat yürütüldüğünü belirten Rasmussen, alınan tüm önlemlerin savunma amaçlı ve NATO’nun taahhütlerine uygun olduğunu vurguladı. Rasmussen, Rusya’nın Ukrayna’daki baskısının yakında Avrupa Birliği (AB) ile yeni anlaşmalar imzalayacak olan Moldova ve Gürcistan üzerinde de görülebileceğine dikkati çekti.

Rasmussen, “Rusya’nın komşu ülkeleri baskı altında tutmak için neleri kullanabileceğinin sınırını ancak hayal gücü belirler” dedi.

NATO’nun tüm müttefiklerini etkili şekilde koruyacak planlarının ve bunları hayata geçirecek imkanlarının bulunduğunu vurgulayan Rasmussen, Rusya’nın son dönemde savunma harcamalarını yüzde 10 artırdığına, NATO içinde ise bu harcamaları yüzde 40 oranında kesen ülkeler olduğuna işaret ederek, üye ülkelere bu kesintileri durdurmanın yollarını bulmaları için çağrı yaptı.

Rasmussen, “Güvensizliğin maliyeti çok daha yüksek” dedi. NATO savunma bakanlarının 3-4 Haziran’da Brüksel’de bir araya gelerek ortak savunmayı daha da güçlendirici adımlar üzerinde çalışmaları öngörülüyor.

Voa-Ajanslar

Scroll to top