femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.ru
Mısır’ın Kıbrıs Büyükelçisi: Bölgedeki işbirliğine daha fazla ülkenin katılması iyi bir gelişme olacak Reviewed by Momizat on . Mısır'ın Kıbrıs Büyükelçisi Bayan Mai Taha Mohamed Khalil, 10 Ekim tarihinde Yunanistan'ın Girit adasında yer alacak Kıbrıs -Yunanistan – Mısır Üçlü Zirvesi ışı Mısır'ın Kıbrıs Büyükelçisi Bayan Mai Taha Mohamed Khalil, 10 Ekim tarihinde Yunanistan'ın Girit adasında yer alacak Kıbrıs -Yunanistan – Mısır Üçlü Zirvesi ışı Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Mısır’ın Kıbrıs Büyükelçisi: Bölgedeki işbirliğine daha fazla ülkenin katılması iyi bir gelişme olacak

Mısır’ın Kıbrıs Büyükelçisi: Bölgedeki işbirliğine daha fazla ülkenin katılması iyi bir gelişme olacak

Mısır’ın Kıbrıs Büyükelçisi Bayan Mai Taha Mohamed Khalil, 10 Ekim tarihinde Yunanistan’ın Girit adasında yer alacak Kıbrıs -Yunanistan – Mısır Üçlü Zirvesi ışığında Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) bir mülakat vererek, Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasında sağlanan üçlü işbirliğinin “üç ülke arasında uzun süren ilişkilerin doğal gelişimidir” dedi.

Büyükelçi, söz konusu işbirliği mekanizmasına katılmak için bölgedeki diğer ülkelerin ilgi gösterdiğini ifade ederek bundan memnuniyetini ifade etti ve “Bunun arkasındaki fikir; üçlü işbirliği temel olmasıdır ve Fransa ile başlayarak belli alanlarda diğer ülkelerle işbirliğinde bulunmamızdır” dedi.

“Bundan dolayı devam etmemiz için iyi bir gelişmedir” şeklinde konuşan Büyükelçi Khalil, Kıbrıs’ın Avrupa Birliği üyesi olarak ve aynı zamanda Orta Doğu bölgesine coğrafi yakınlıktan dolayı “her iki dünyada de yar alıyor ve Doğu ile Batı arasında bir köprü rolü üstlenebilir” diye vurguladı.

Kıbrıs ve Mısır arasındaki ikili ilişkilerin mükemmel bir şekilde geliştiğini ifade eden Büyükelçi, Mısır’a Kıbrıs’tan doğal gaz taşınması için sualtı boru hattı oluşturulmasını öngören hükümetler arası anlaşmanın imzalanmasının önemine işaret etti.

Büyükelçi, Kıbrıs Haber Ajansı’na, ülkesinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi doğal zenginliğini kullanma hakkını ve aynı zamanda Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yaptığı çalışmaları desteklediğini ifade ederek Mısır’ın Kıbrıs sorununu uluslararası forumlar ve özellikle İslam İşbirliği Örgütü ile Birleşmiş Milletler’de teşvik etmeye yoğun bir şekilde çalıştığını vurguladı.

Yetkili, Kıbrıs’ın bölgede çok önemli ve olumlu bir rol oynadığını ve Mısır’ın görüşlerini anlayışla karşıladığını ve Avrupa Birliği’ne Mısır’ın görüşlerini aktardığını söyledi.

Kıbrıs, Yunanistan, Mısır arasındaki üçlü işbirliği ve işbirliği perspektifleri hakkında Büyükelçi, söz konusu üçlü işbirliğini “çok yenilikçi” bir işbirliği olarak niteledi ve Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs arasındaki ilişkilerin uzun süreden beri sağlanan ilişkiler olduğunu belirtti.
Önemli sayıda Yunan ve Kıbrıs vatandaşının Mısır’da ikamet ettiğini ifade eden yetkili, Mısır’da; Kahire’de iki İskenderiye’de bir toplam üç okul faaliyet gösterdiğini söyledi ve “bundan dolayı, üç ülke arasında uzun süren ilişkilerinin doğal gelişimidir” dedi.

“Üçlü işbirliğinin çok olumlu bir boyutu var çünkü bölgedeki ülkeler arasında işbirliğini olumlu etkiliyor” şeklinde konuşan Büyükelçi, “yeni bir ivme yarattı” dedi ve Orta Doğu ve Doğu Akdeniz bölgesinden yayınlanan çok haberin; tartışmalar ve terörizm dâhil maalesef olumsuz haberler olduğunu belirtti.

Büyükelçi, üçlü işbirliğinin üç ülkenin çalışmaları ve bir çerçevenin oluşturulması için bir yol olduğunu belirterek “bazıları söz konusu üçlü işbirliğinin sadece hidrokarbon kaynakları konusunda bir işbirliği olduğuna inanıyor. Bu doğru değildir; hidrokarbon kaynakları konusunda işbirliği sağlanması üçlü işbirliğin önemli bir parçasıdır ancak üçlü işbirliği kültür, ekonomi, siyaset ve güvenlik konuları dâhil bir dizi konuları de ele alıyor” dedi.

Kıbrıs ve Yunanistan ile üçlü işbirliğinde bulunan bölgedeki ilk ülkenin Mısır olduğunu ifade eden Büyükelçi, Mısır’dan sonra diğer ülkeler arasında da üçlü işbirliği sağlandığını belirtti.

“İlk ülke olduğumuz için gurur duyuyoruz” diyen Büyükelçi, he üç ülkenin liderlerinin yıllık zirvenin gerçekleşmesi konusunda siyasi irade sergilediklerini ve bunun üçlü işbirliğinin önemini ispat ettiğini vurguladı.

Büyükelçi, sağlanan siyasi iradenin daha somut sonuçlar elde edilmesi amacıyla bir ivme yarattığını ifade ederek yapılan her zirve sırasında gündemde bulunan konularda kaydedilen ilerlemeyi değerlendirdiğini ve gelecek adımlar üzerine kararlar alındığını söyledi.

Yetkili, üç ülkenin Dışişleri Bakanları arasında yapılan görüşme sırasında değerlendirme yapıldığını ve Yunanistan’ın Girit adasında yer alacak üçlü zirvenin hazırlığının yapıldığını söyledi.

Mısır’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Mısır ve Avrupa Birliği ülkeleri dâhil bölgedeki diğer ülkelerle çok taraflı planlar sağlanması amacıyla harcadığı çabalar hakkında bir soruya Büyükelçi, üçlü işbirliği için pek çok ülkenin ilgi göstermesini memnun verici bir gelişme olarak niteledi ve “üç ülke arasındaki işbirliği mekanizmasının ne kadar başarılı olduğunu ispat ediyor ve Fransa’nın da buna katılmayı arzu etmesi memnun edicidir” dedi.

Mısır’a Kıbrıs’tan doğal gaz taşınması için sualtı boru hattı oluşturulmasını öngören hükümetler arası anlaşmanın imzalanmasının ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin nasıl geliştirdiği ile ilgili bir soruya Büyükelçi Khalil, “Kıbrıs ve Mısır arasındaki ilişkiler şu an mükemmel bir şekilde devam ediyor” yanıtını verdi.

Kıbrıs ve Mısır arasında imzalanan söz konusu işbirliği anlaşmasını “tarihi bir an” olarak niteleyen yetkili, Doğu Akdeniz bölgesinde böyle bir proje için oluşturulan ilk yasal çerçeve olduğunu sadece Kıbrıs ve Mısır’ı etkileyen bir anlaşma olmadığını daha büyük önem taşıyan bir gelişme olduğunu söyledi..

Yetkili, Kıbrıs ve Mısır arasında hükümetlerarası işbirliği imza töreninde AB Enerji Komiseri Miguel Arias Canete’nin de hazır bulunduğunu hatırlatarak Avrupa Birliği’nin söz konusu anlaşmaya büyük ilgisi gözterdiğini söyledi ve “Avrupa için enerji kaynaklarını çeşitlendirecek” dedi.

İki ülke arasında hangi alanlarda işbirliği geliştirilebileceği ile ilgili bir soruya Bayan Khalil “tüm alanlarda sağlanabilir, zaten bir çok projeler uygulamaya girdi. Balık çiftliklerimiz var ve konu üzerinde geçen yıl bir Mutabakat zaptı imzaladık ve şu an söz konusu MoU uygulamaya girdi” dedi.

Büyükelçi, devamla, Kıbrıs ve Mısır arasında atık yönetimi ve geri dönüşümü alanlarında işbirliği sağlanabileceğini ifade ederek “Mısır’da atık yönetimi ve geri dönüşümü konusunda büyük bir sorun yaşıyoruz ve şu an 2018 yılı başında konu üzerinde imzalanan bir Mutabakat Zaptı uygulamaya girdi” dedi.

Yetkili, “Yani işbirliğinin genişlediği birçok alan var” dedi.

Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasında diaspora konularıyla ilgili uygulananı “Nostos” isimli program hakkına konuşan Büyükelçi, Mısır’ın 2018 yılında “Nostos” programı çerçevesinde bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını ve Kıbrıs ve Mısır Cumhurbaşkanları ile Yunanistan Başbakanının söz konusu etkinlikte hazır bulunduklarını belirtti.

Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesindeki yasadışı eylemleri hakkında Büyükelçi Khalil, ülkesinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını ve kendi MEB’inde doğal kaynaklarla ilgili araştırmalarını desteklediğini ifade etti ve Mısır’ın Kıbrıs sorunundaki çalışmaları da desteklediğini belirtti.

Kıbrıs`ın kuzeybatı kıyılarında Türk işgal güçlerince alıkonan beş balıkçı konusuna değinen yetkili, “söz konusu eylem hem Mısır hem de Kıbrıs’a karşı bir provokasyondu” diyerek “olayın iyi bir şekilde sona ermesinden memnunum” dedi.
Büyükelçi, Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin konu üzerindeki çalışmaları hakkında teşekkürlerini ifade ederek “balıkçıların serbest bırakılmasına kadar gerçekten yardımcı olarak bize gerekli bilgileri verdiler” dedi.

Bayan Khalil, “diğer tarafla (Kıbrıs Türk tarafı) temaslarda bulunmadık çünkü Mısır hükümeti diğer taraftaki yönetimi tanımıyor” dedi.

Kıbrıs’ın bölgedeki rolü hakkında bir soruya Büyükelçi, Kıbrıs’ın Arap dünyası ile Avrupa Birliği arasında bir temas köprüsü olarak çok önemli ve olumlu bir rol oynadığını vurguladı.

Kha

Scroll to top