- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Merkel’in Washington gündemi yoğun

Almanya Başbakanı Merkel Washington’da ABD Başkanı Obama ile görüştü. Merkel’in ABD ziyaretinde Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) müzakerelerinde ilerleme umudu doğarken, NSA ve Ukrayna konuları da ele alındı.

Başbakan Angela Merkel’in Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştirdiği ziyarette, sadece Ukrayna –Rusya arasında yaşanan kriz gündeme gelmedi. Hatta Başbakan Merkel’in Washington’da yaptığı konuşmasında Ukrayna yerine Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) konusunda görüşlerini belirtmesi biraz da yadırgandı. Çünkü Merkel’den beklenti Rusya konusunda Almanya’nın tavrının ne olduğuna ilişkin görüşlerini açıklaması, ayrıca Transatlantik güvenlik sorununa ilişkin düşüncelerini paylaşmasıydı.

Merkel’den doğru mesajlar

2001-2006 yılları arasında Almanya’nın Washington Büyükelçisi olarak görev yapan Wolfgang Ischinger, Amerikalıların bu tepkilerine katılmıyor. Eski büyükelçiye göre Merkel Washington’da yerinde ve doğru mesajlar verdi:

“Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı konusu stratejik açıdan büyük önem taşıyor. Aslında Başbakan Merkel özellikle Amerikan ekonomisine doğrudan, dolaylı olarak da Alman ekonomisine değinerek doğru olanı yapmıştır. Bu projeyi geliştirmek için Atlantik’in iki tarafında da kampanya yürütmeliyiz. Şu anda Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı sıkıntılı bir dönem yaşıyor.”

NSA skandalı ne olacak?

Buna karşın Alman kamuoyunun da Amerikalı yetkililerden beklentileri var. Özellikle ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) Başbakan Merkel’in telefonlarının dinlenmesiyle ilgili yol açtığı sıkıntının bu ziyarette gündeme gelmesi bekleniyor. Ancak Almanya’da büyük yankı bulan ve skandal olarak nitelendirilen NSA konusu, Amerika’da ikinci derecede önemsenen bir durum. Eski büyükelçi Ischinger NSA skandalının Alman toplumunda oluşturduğu güven kaybının Amerikalı politikacılarca pek bilinmediğini vurgulayarak, şöyle konuşuyor: “NSA skandalının Alman kamuoyunda ne denli güven sorununa yol açtığı Amerika’daki geniş çapta politik çevrelerce maalesef bugüne dek anlaşılamadı. Kamuoyu yoklamalarında Amerika’nın dost imajının zarar gördüğü ortaya çıktı. Konunun sıradan gündem maddesi olarak geçiştirilmemesinde ısrarcı olup yeniden güven tesis etmek çok önemli. Transatlantik siber diyalog oluşturulması kesinlikle mantıklı bir yöntem. Ama elbette mucize de beklememeliyiz.”

Artık dengeler değişti

“Başbakan Merkel’in ABD ziyaretinden bir mucize çıkar mı?” sorusuna ABD Uzmanı Siyaset Bilimci Prof. Dr. Christian Hacke dünyada dengelerin ABD aleyhine değiştiğine işaret ederek, şu yanıtı veriyor:

“Hayır. Ortak ilgilerin farklı alanlara kaydığını açıkça görmeliyiz. Bu ortak ilgiler gizli bir şekilde sürekli vardı. Bu hiçbir zaman kötü bir durum olmadı. Asıl olan ortak değerler tabanıdır. Karşısındakini dinleme ve ona karşı pozisyon alma eğilimi her zaman vardı. O vakitler bağlayıcı olan transatlantik ilişkilerde yapıcı bir rekabet ortamının mevcut olmasıydı.”

Prof. Hacke’ye göre şu anda bu rekabet, gücünü kaybetmiş durumda. Çünkü artık ABD tek başına güç değil. Uzmana göre artık Almanya’nın da söz hakkı var.

Alman basını yakından takip ediyor

Almanya Başbakanı Merkel, ABD ziyaretinde Başkan Barack Obama ile bir araya gelecek. Görüşmede, Ukrayna krizinin yanı sıra Amerikan istihbaratının Almanya’daki dinleme faaliyetlerinin de gündeme gelmesi bekleniyor. Die Welt gazetesi konuya ilişkin bir yoruma yer veriyor:

“Bir Almanya başbakanının Washington ziyareti böylesine çetin gelişmelerin gerisinde daha önce hiç kalmamıştı. Amerika’nın üzerinde ise ağır bir yük var. Bir yandan yüzünü Pasifik’e dönüyor, öte yandan Ortadoğu’daki gelişmelere bağlı kalıyor, ayrıca dünya düzeninin geri kalanını da korumak zorunda. Obama, Merkel’e sabırsız ve cesaret verici bir bakış yöneltiyor. Almanya değilse kim ABD’nin güçlü partneri olabilir ve aynı zamanda Avrupa’ya da yön verebilir? Kırım’ın ilhakından bu yana ikilem söz konusu: Yeni Doğu-Batı krizi, Batılı müttefikleri bölüp zayıflatabilir. Ama aynı zamanda yorgun durumdaki ittifakı uyandırabilir de. Durumun en azından Washington-Berlin arasında nasıl ilerleyeceği konusunda önümüzdeki günler belirleyici olacak.“

Heilbronner Stimme, Merkel’in ziyaret sırasında Ukrayna sorunu ve yaptırımlar konusunda ihtiyatlı davranması gerektiğini yazıyor:

“AB, yaptırım konusunda ihtiyatlı davranırsa mantıklı olur. Ve Almanya Başbakanı, ABD’de bu tutumdan vazgeçmezse iyi eder. Çünkü Washington’daki çoğu politikacı yeni bir Soğuk Savaş’a karşı hareket ediyormuş havasında ve Rusya’yı da gözden çıkarmışlar. Avrupa, egemen davranmalı ve kendi önceliklerini savunmalı. Sadece enerji konusu yüzünden değil.”

Lüneburg’da yayınlanan Landeszeitung ise Merkel’i Washington’da soğuk bir atmosferin bekleyeceği yorumunu yapıyor:

“Merkel dünyanın en güçlü kadını, ancak yine de sınırlı bir nüfuza sahip. Angela Merkel, orta güçteki Almanya’nın başbakanı olarak süper güç Rusya’nın çarının AGİT gözlemcileriyle ilgili ricasını dikkate almamasına katlanmak zorunda. Beyaz Saray’daki ‘Büyük Birader’in Almanya’nın kişisel verilerin korunması ile ilgili düzenlemelerini görmezden gelmesine de katlanmak zorunda. Amerikan firmalarının çıkarlarını tehlikede gördüğünde, serbest ticaret anlaşmasını çok fazla önemli görmemesine de… Merkel’i Washington’da Kremlin ile telefon görüşmesinden sonraki soğuk hayal kırıklığı sağanağı bekliyor.”

Mannheimer Morgen da ziyarete ilişkin bir yoruma yer veriyor:

“Angela Merkel hiçbir zaman Barack Obama’nın büyük bir hayranı değildi. Merkel bu nedenle Başkan ile geçireceği dört saati gizli servislerin genel bir değerlendirmesi için harcamayacak, aksine Moskova’ya karşı yeni yaptırımlar ve AB ile ABD arasında planlanan serbest ticaret anlaşmasını ele alacaktır. Dünyanın en güçlü kadını için dünyanın en güçlü erkeğini ziyaret sadece amaca ulaşmak için bir araç.”

Dw