Merkel’den Katalonya açıklaması…”Diyaloğun başlamasını ve İspanya Anayasası’na uygun çözümler bulunmasını ümit ediyorum” Reviewed by Momizat on . Almanya Başbakanı Merkel, Katalonya'daki gerginliğe ilişkin, "Diyaloğun başlamasını ve İspanya Anayasası’na uygun çözümler bulunmasını ümit ediyorum" dedi. Alma Almanya Başbakanı Merkel, Katalonya'daki gerginliğe ilişkin, "Diyaloğun başlamasını ve İspanya Anayasası’na uygun çözümler bulunmasını ümit ediyorum" dedi. Alma Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Merkel’den Katalonya açıklaması…”Diyaloğun başlamasını ve İspanya Anayasası’na uygun çözümler bulunmasını ümit ediyorum”

Merkel’den Katalonya açıklaması…”Diyaloğun başlamasını ve İspanya Anayasası’na uygun çözümler bulunmasını ümit ediyorum”

Almanya Başbakanı Merkel, Katalonya’daki gerginliğe ilişkin, “Diyaloğun başlamasını ve İspanya Anayasası’na uygun çözümler bulunmasını ümit ediyorum” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya’nın doğusundaki Katalonya Özerk Bölgesi’ndeki gerginliğe ilişkin, taraflar arasında diyaloğun başlamasını ve İspanya Anayasası’na uygun çözümler bulunmasını ümit ettiğini söyledi.

Merkel, “Redaktionsnetzwerk Deutschland” adlı basın kuruluşuna verdiği ve yarın yayımlanacak röportajda, İspanya’da her türlü gerilimin artmasından kaçınılması çağrısında bulundu.

İspanya’da ciddi bir ihtilafın yaşandığına işaret eden Merkel, “Diyaloğun başlamasını ve İspanya Anayasası’na uygun çözümler bulunmasını ümit ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Katalonya Özerk Bölgesi’nde 1 Ekim’de yasa dışı bağımsızlık referandumu yapılmıştı.

İspanya hükümeti Katalonya’nın tek taraflı bağımsızlık planlarına sert tepki göstermiş, İspanya Anayasa Mahkemesi de referandumu yasa dışı ilan etmişti.

Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, Katalonya yerel parlamentosunda bugün yaptığı konuşmada, 1 Ekim’deki referandum sonucuna göre Katalonya’nın bağımsızlığı hak ettiğini ancak İspanya hükümeti ile diyalog kapısını açmak için bağımsızlık ilanı sürecini şimdilik askıya aldığını açıklamıştı.

Vatan

Scroll to top