femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Merkel Renzi görüşmesi: Merkel’den İtalya’ya ‘Türkiye’ baskısı Reviewed by Momizat on . Almanya Başbakanı Angela Merkel, sığınmacı krizinde Türkiye’ye vaat edilen 3 milyar euronun aciliyetine vurgu yaparken, İtalya, sorunun perşembeye kadar çözüleb Almanya Başbakanı Angela Merkel, sığınmacı krizinde Türkiye’ye vaat edilen 3 milyar euronun aciliyetine vurgu yaparken, İtalya, sorunun perşembeye kadar çözüleb Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Merkel Renzi görüşmesi: Merkel’den İtalya’ya ‘Türkiye’ baskısı

Merkel Renzi görüşmesi: Merkel’den İtalya’ya ‘Türkiye’ baskısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, sığınmacı krizinde Türkiye’ye vaat edilen 3 milyar euronun aciliyetine vurgu yaparken, İtalya, sorunun perşembeye kadar çözülebileceği mesajını verdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalyan mevkidaşı Matteo Renzi’nin Berlin’de yaptığı görüşmede sığınmacı sorununun çözümü için AB’nin Türkiye’ye vaat ettiği 3 milyar euronun finansmanı gündeme geldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile AB arasında varılan anlaşmanın acilen yürürlüğe sokulması çağrısında bulunarak, sığınmacı krizinin kontrol altına alınmasında ilerlemeye ihtiyaç olduğunu vurguladı. İki liderin görüşmesi sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Merkel, “Tabii ki sığınmacı konusu ile ilgili görüştük. AB-Türkiye gündemi hakkında görüştük. Bunun acilen yürürlüğe sokulması gerekiyor. Çünkü ilerlemeye ihtiyacımız var” dedi.

Türkiye ile AB arasında Kasım ayı sonunda düzenlenen özel zirvede, Türkiye’nin sığınmacı akınını frenlemesi karşılığında sığınmacılar için 3 milyar euroluk yardım vaat edilmişti. Söz konusu 3 milyar euronun bir milyar euroluk bölümünün AB bütçesinden ödenmesi, geri kalan miktarın ekonomik gücüne göre üye ülkeler arasında paylaştırılması öngörülüyordu.

Renzi: Yanıt bekliyoruz

Ancak plan, İtalya’nın koyduğu çekince nedeniyle hala yürürlüğe sokulamadı. Diplomatik çevreler, İtalya’nın çekincesinin bizzat Başbakan Renzi’den kaynaklandığını belirtiyor. İtalyan hükümeti tüm miktarın AB bütçesinden karşılanmasını savunuyor.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Merkel ile görüşmesi ardından yaptığı açıklamada 3 milyar euro sorununun perşembe gününe kadar çözülmesi gerektiğini belirtti. Renzi, “İtalya, bu katkıya ‘evet’ dedi. Fikrimizi değiştirmedik. Ama AB Komisyonu ve AB içindeki dostlarımızın bazı soruları yanıtlamasını bekliyoruz. Bu sorular ayrıntılarla ilgili ve kısa süre içinde açıklığa kavuşturulabileceğini umuyorum. Umarım bu, Londra Konferansı öncesinde olur” diye konuştu.

Londra’da 4 Şubat tarihinde Suriye için Donörler Konferansı toplanacak.

—————–

Renzi: Sözümüzün arkasındayız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’ye mülteciler için AB’nin vadettiği 3 milyar Euro yardımı bloke eden İtalyan Başbakanı Matteo Renzi’yi ağırladı.

Berlin’de yapılan görüşmeden sonra iki başbakan basının karşısına çıktı. Başbakan Merkel, Avrupa’da mülteci krizinin çözülmesi ve mülteci akınının azaltılmasının iki ülkenin çıkarına olduğunu vurguladı.

Merkel, Türkiye ile AB arasında 29 Kasım’da yapılan Eylem Planı’na değindi ve Türkiye’nin bu konuda önemli adımlar atmaya başladığını söyledi.

‘Türkiye’ye mülteciler için verilecek 3 milyar Euro AB bütçesinden ödensin’ diyerek, yardımı bloke eden İtalyan Başbakan Renzi ise Türkiye’ye sözlerinin ardında olduklarını belirterek, “Biz sözümüzün arkasındayız” dedi.

Renzi; AB’ye bu konuda bazı sorular sorduklarını, bu sorulara yanıt alamadıklarını, blokenin buradan kaynaklandığını savundu ve Londra zirvesine kadar cevap almayı umut ettiklerini söyledi.

AB, Eylem Planı çerçevesinde Türkiye’ye Suriyeli mültecilerin bakımı için 3 milyar Euro vadetmişti. Bunun 1 milyar Eurosu AB bütçesinden ödenecek. 2 milyar Euro ise ülkelere ekonomik gücüne göre paylaştırıldı.

Almanya’nın payına 427.5 milyon Euro, İtalyan’ın payına ise 300 milyon Euro düşüyor. İtalya bu parayı da AB ödesin diye yardımı bloke ediyordu. Ancak Renzi, Lodra zirvesine kadar yeşil ışık yakacakları sinyalini verdi.

———–

Almanya Başbakanı Merkel: Türkiye Suriyeli sığınmacıların çalışma koşullarını iyileştirdi

Almanya Başbakanı Merkel, “Türkiye halihazırda bazı yükümlülükleri yerine getirdi, Suriyeli sığınmacıların çalışma koşullarını iyileştirdi, bu çok önemli bir noktaydı” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi Şansölyelik binasında ortak basın toplantısı düzenledi. İki başbakan basın mensuplarının Avrupa’daki sığınmacı krizine ilişkin sorularını cevapladı.

Türkiye ve AB’nin sığınmacılara ilişkin planın uygulanması konusunda anlaştığını hatırlatan Merkel, “Buna 3 milyar avroluk yardım ve Türkiye’nin yerine getirmesi gereken yükümlülükler de dahil” dedi.

Türkiye’nin sığınmacı krizinin çözümünde gerçekleştirilmesi gereken taahhütler çerçevesinde vize konusunda önemli tedbirler aldığını belirten Merkel, “Türkiye ile yakın görüşme halindeyiz. Her iki tarafın da amacı, yasa dışılığı yasallığa çevirmek olmalı” değerlendirmesini yaptı.

Angela Merkel, Avrupa’ya gelen sığınmacıların sayısının azaltılması gerektiğini, bunun da Ürdün ve Lübnan’daki sığınmacıların çalışma koşullarının iyileştirilmesiyle mümkün olacağını savunarak, “Türkiye halihazırda bazı yükümlülükleri yerine getirdi, Suriyeli sığınmacıların çalışma koşullarını iyileştirdi, bu çok önemli bir noktaydı” diye konuştu.

Avrupa’da sığınmacı sayısının azaltılmasına ilişkin net bir görüş olduğunu kaydeden Merkel, “Korunma ihtiyacı olmayan ve sadece ekonomik nedenlerle gelen sığınmacılar ülkelerine geri dönmek zorundalar. Bizler sığınmacı olma nedenleriyle savaşmalıyız. Ayrıca deniz sınırlarımızı da nasıl doğru bir şekilde korumamız gerektiğini öğrenmeliyiz” dedi.

“3 milyar avronun finansmanında problemimiz yok”

İtalya Başbakanı Renzi de ülkesinin sığınmacı sorunuyla yıllardır yalnız başına mücadele ettiğini dile getirerek, bu problemin artık Avrupa’nın tümünün problemi olduğunu söyledi.

Uluslararası camianın, sığınmacı krizinin çözümünde AB’ye ve Türkiye gibi milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkelere destek olması gerektiğini vurgulayan Renzi, sığınmacı krizinin çözümü noktasında Merkel ile aynı görüşlere sahip olduğunu belirtti.

“Sığınmacılar Avrupa’ya ölümden ve savaştan kaçtıkları için geliyorlar” ifadesini kullanan Renzi, sorunun çözümü için var güçleriyle çalıştıklarını vurguladı.

AB’nin sığınmacılar için Türkiye’ye göndermeyi planladığı 3 milyar avroluk yardım konusunu da değinen Renzi, şunları kaydetti:

“Almanya ve Türkiye ile ilgili olarak 3 milyar avronun finansmanı konusunda herhangi bir problemimiz yok. Biz bunu zaten 29 Kasım’da gerçekleşen zirvede dile getirdik ve aralık ayındaki zirvede de yeniledik. Biz bu konuda sadece Avrupa Komisyonu’na yönlendirmiş olduğumuz soruların cevaplarını bekliyoruz. Bizim bu konuda olumsuz bir cevap gelmesi durumunda da katkı sağlamaya devam edeceğimiz noktasında kimsenin şüphesi olmasın.”

Dw-Ajanslar

Scroll to top