Merkel-Macron görüşmesi…Her başlangıç büyülüdür Reviewed by Momizat on . Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yemin ederek göreve başladıktan sonra ilk ziyaretini Almanya'ya yaparak Başbakan Angela Merkel ile bir araya geldi. Birlikt Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yemin ederek göreve başladıktan sonra ilk ziyaretini Almanya'ya yaparak Başbakan Angela Merkel ile bir araya geldi. Birlikt Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Merkel-Macron görüşmesi…Her başlangıç büyülüdür

Merkel-Macron görüşmesi…Her başlangıç büyülüdür

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yemin ederek göreve başladıktan sonra ilk ziyaretini Almanya’ya yaparak Başbakan Angela Merkel ile bir araya geldi. Birlikte çalışma sözü veren liderler Avrupa Birliği’ni (AB) güçlendirmek için yeni politikalar üretmekte mutabık kaldı. Alman yazar Hesse’ye gönderme yapan Merkel, “Her başlangıç büyülüdür” dedi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de görüşen Merkel ve Macron AB’nin bütünleşmesini derinleştirmek ve euro bölgesini kuvvetlendirnek için birlikte çalışma sözü verdi.
‘YOL HARİTASI’NDA İŞ BİRLİĞİ VAADİ

Merkel ve Macron, AB vatandaşlarının yararı için işsizliği azaltmayı, yatırımları arttırmayı, dış politikada koordinasyonu geliştirmeyi ve ABD ile Çin gibi AB üyesi olmayan partnerlerle ticari ilişkilerde mütekabiliyeti içeren bir ‘yol haritası’ için iş birliği içinde olacaklarını vadetti.
‘BÜYÜ SADECE SONUÇLAR ELDE EDİLİRSE DEVAM EDER’

Görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında Alman yazar ve şair Herman Hesse’nin ‘Basamaklar’ şiirindeki “Ve her başlangıç, bizi koruyan ve yaşamamıza yardım eden bir büyü barındırır” sözüne atıf yapan Merkel, “Her başlangıç büyülüdür, çok güzel bir başlangıcımız var. Tabii bu büyü sadece sonuçlar elde edilirse devam eder. İkimiz de bunu biliyoruz” dedi.

‘ANCAK GÜÇLÜ BİR FRANSA OLURSA AVRUPA İYİ DURUMDA OLUR

Macron’un ilk ziyaretini Berlin’e yapmasından büyük onur duyduğunu belirten Merkel, yeni cumhurbaşkanını cesaretli bir şekilde yola çıkmasından dolayı kutladığını ifade etti. Almanya ile Fransa arasındaki iş birliğinin önemini, bunun AB için ne gibi sorumluluk olduğunu bildiğini vurgulayan Merkel, “Biz ülkelerimizdeki insanların faydası için karşılıklı güven içinde, dostane ve yakın çalışacağımızı kararlaştırdık” dedi.
Macron’nun Almanya’dan ne beklediğini söylemesi gerektiğini ifade eden Merkel, “Almanya’nın çıkarları Fransa’nın çıkarlarına yakından bağlıdır. Almanya ancak Avrupa iyi durumda olursa uzun vadede iyi olur. Ve ancak güçlü bir Fransa olursa Avrupa iyi durumda olur” ifadelerini kullandı.

Görüşmede somut olarak AB politikası, ortak iltica yasası ve ticari ilişkileri ele aldıklarını belirterek, ikili ilişkileri yeniden geliştirmeyi kararlaştırdıklarını kaydeden Merkel, bunun ilişkilerde yeni bir dinamizm getireceğini söyleyerek iki ülkenin yapacağı projeleri temmuz ayındaki ortak bakanlar konseyinde görüşeceklerini aktardı.

‘ÖNCE HANGİ REFORMLARI İSTEDİĞİMİZE KARAR VERMELİYİZ’
Merkel, Macron ile önemli reformlara ulaşma umudundan bahsederken, dünyada çok fazla şey değişirken AB’nin de sözleşmelerin değişmesinden korkmaması gerektiğini vurgulayarak “Bu şekilde davranan bir AB dünyanın her köşesinde saldırılara açıktır” ifadelerini kullandı.
Ancak bu reformların hızlı olmayacağının altını çizen Merkel “Bunu yapmaya hazırım ancak önce hangi reformları istediğimize karar vermeliyiz” dedi.

‘SÖZLEŞME DEĞİŞİKLİĞİ FRANSA İÇİN ARTIK TABU DEĞİL’

Macron da sözleşme değişikliğinin Fransa için artık bir ‘tabu olmadığını’ söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı “Daha fazla pragmatizme, daha az bürokrasiye ve vatandaşlarını koruyan bir Avrupa’ya ihtiyacımız var” dedi.

‘ÖNÜMDE ZOR BİR GÖREV VAR’

Fransa’yı burada temsil etmekten dolayı memnun olduğunu dile getiren Macron, “Ancak önümde zor bir görev var” dedi.
İlk önce Fransa’nın ihtiyaç duyduğu reformları gerçekleştireceğini ve işsizlikle mücadele edeceğini belirten Macron, bunu Avrupa’da istendiği için değil Fransa’da talep edildiği için yapacağını kaydetti.

İnsanların korunması için Avrupa’da bürokrasinin azaltılmasından yana olduğunu vurgulayan Macron, AB’de ortak bir sığınmacı yasasının ve güvenlik politikasının geliştirmesini istedi.

Fransa seçimlerinin Avrupa’da tarihi bir dönemde olunduğunu gösterdiğini anlatan Macron, Avrupa’da artan popülizmden dolayı iki ülkenin daha yakın iş birliği içinde olması, somut sonuç alınması ve yeniden yapılanmaya gidilmesi gerektiğini kaydetti. Macron, askeri tören sırasında Başbakanlığın dışındaki insanların kendisine sevgi gösterisinde bulunmasına ilişkin, “Bu beni etkiledi” dedi.

Macron “Bundan 5 yıl sonra büyük başarılar elde ettiğimiz için daha kalabalık bir muhabir ordusu görmek istiyorum karşımda” ifadelerini kullandı.

MERKEL, MACRON’UN AB İŞÇİLERİNİ KÜRESELLEŞMEDEN KORUMA ÇAĞRISINA DESTEK VERDİ

Merkel, Macron’un bazı gözlemcilerce daha korumacı AB ticaret politikası olarak gördüğü işçilerin küreselleşmeden daha fazla korunması yönündeki çağrısına da destek verdi.
Merkel, Macron’ın bir ‘AB mallarını alın’ yasasını kabul ettirmesi halinde bunun açık ve serbest ticaretin altını oyabileceği endişesini taşıyıp taşımadığı sorusuna “Ticari ilişkilerde ben bunu mütekabiliyetin parçası olarak görüyorum. Bu benim çok iyi hayal edebileceğim bir şey” dedi.

Merkel ayrıca Alman hükümetinin çoktan Brüksel’e AB ölçeğindeki stratejik alanlardaki yabancı yatırımlar hakkında koruma istediğini belirtti.

Alman yetkililer Almanya’daki Çinli yatırımların boyutundan endşeli. Zira AB’li yatırımcılar Çin’de katı sınırlandırmalara maruz kalıyor.

Macron daha önce AB’nin ticari politikalarda ‘daha az naif’ olmasını istediğini açıklamıştı.

RS-Ajanslar

Scroll to top