- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Merkel ile Obama anlaşamadı

Almanya ile Amerika, NSA’nın Başbakan Merkel’in de aralarında bulunduğu milyonlarca Alman’ın telefonlarını dinleyip maillerini izlemesiyle ilgili skandalda farklı düşünüyor.

ALMANYA ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki patlak veren telefonların dinlemesi skandalıyla ilgili tartışmalar son bulmuyor.

 

ABD’ye resmi ziyarette bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nın (NSA) telefon dinlemeleri ve mailleri izlemesiyle ilgili Barack Obama ile görüş birliğine varılmadığını söyledi. Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre iki liderin dinleme skandalına farklı baktıkları ortaya çıktı. Merkel “Bu konuyla ilgili iki ülkenin görüşleri arasında çok derin farklılıklar var” dedi.

 

Merkel, konuyla ilgili iki ülkenin daha çok tartışması gerektiğini belirtti. Obama da görüş farklılıklarının bulunduğunu “Dinleme konularında daha aynı çizgiye gelemedik” sözleriyle dile getirdi.

 

Sol Parti ve Yeşiller ise Almanya’daki CDU/CSU-SPD Koalisyon hükümetinin NSA dinme skandalıyla ilgili tutumunu eleştiriyor. Federal Meclis NSA Araştırma komisyonu’nda, NSA skandaını ortaya çıkaran Amerikalı eski ajan Snowden’in dinleme isteğine hükümetin karşı çıkmasını eleştiren iki muhalefet partisi, “Konunun en güçlü tanığının dinlenmesi gerekir“ görüşünde direniyor.

 

Hürriyet