femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Martin Schulz:23.24. fasılların açılmasını istiyorum ama çoğunluk göremiyorum Reviewed by Momizat on . AB Komisyon Başkanı adayı ve Avrupa Parlamentosu Meclis Başkanı Martin Schulz, 22 Mayıs’ta başlayacak Avrupa Parlamentosu AP seçimleri, Erdoğan’ın 24 Mayıs’ta K AB Komisyon Başkanı adayı ve Avrupa Parlamentosu Meclis Başkanı Martin Schulz, 22 Mayıs’ta başlayacak Avrupa Parlamentosu AP seçimleri, Erdoğan’ın 24 Mayıs’ta K Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Martin Schulz:23.24. fasılların açılmasını istiyorum ama çoğunluk göremiyorum

Martin Schulz:23.24. fasılların açılmasını istiyorum ama çoğunluk göremiyorum

AB Komisyon Başkanı adayı ve Avrupa Parlamentosu Meclis Başkanı Martin Schulz, 22 Mayıs’ta başlayacak Avrupa Parlamentosu AP seçimleri, Erdoğan’ın 24 Mayıs’ta Köln’de konuşacak olmasını ve AB müzakerelerini Hürriyet’e değerlendirdi. AB reformlarının Berlin ya da Paris’te tıkandığı iddialarına “Türkiye’de siyaset Ankara’da yapılıyor” cevabını veren Schulz, temel haklar ve yargı fasıllarının açılmasından yana olduğunu ancak çoğunluk göremediğini de söyledi.

Avrupa Birliği ülkeleri 22-25 Mayıs tarihlerinde Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine gidiyor. Almanya’da seçmenler 25 Mayıs’ta sandık başına gidecek. Seçim kampanyasında Türkiye’nin AB üyeliği yoğun malzeme konusu.

AP Meclis Başkanı Martin Schulz, Avrupa sosyal demokratlarının AB komisyon başkanlığına ortak adayı. Hürriyet’e konuşan Schulz, Başbakan Erdoğan’ın 24 Mayıs’ta Köln’de konuşma yapacağını hatırlatarak şöyle dedi:

 

“Başbakan Erdoğan Türkiye’de taraftarlarına mesaj vermek için bu taktiği devamlı kullanıyor. Ancak Cumhurbaşkanı Gauck’un sözlerine hassas tepki göstermesi çok ilginç. Kendisi Almanya’da konuşunca, öyle o kadar dikkatli değil. Ben Erdoğan’ın konuşmalarını devamlı okuyor ve dinliyorum. Eğer yabancı bir devlet adamı Ankara ya da İzmir’e gidip Erdoğan’ın Köln’deki konuşma tarzıyla konuşsa, ne olurdu tahmin edebiliyorum.”

 

Schulz, ‘AB’nin genişlemeden sorumlu eski komiseri Günter Verheugen’in Türkiye’de reformların tıkanmasından Berlin ve Paris’i sorumlu tutmasına katılıyor musunuz’ soruma şu cevabı verdi:

 

“Türkiye’de siyasete Ankara’da karar veriliyor, Berlin ya da Paris’te değil. İki tarafın da zaman zaman karşı tarafı sorumlu gibi göstermesi yanıltıcı. Erdoğan hükümeti ilk hükümet döneminde çok ilerici bir siyaset izledi, ama şimdi geriye gidiyor. Bundan Berlin, Paris ya da Brüksel sorumlu tutulamaz. Ama şöyle de bir durum var. Biz yıllardır bir yanda Türkiye’ye üyelik sözü veren, diğer tarafta ise buna karşı çıkan üye ülkeler tartışması sürdürüyoruz. Bu bir iç çelişki. Bu iç çelişkiyi de AB’nin çözmesi lazım. Fakat bu, Türkiye’nin politikasına Ankara’da karar verildiği gerçeğini değiştirmez.”

 

AB TÜRKİYE’YE ÜYE OLMUYOR

 

Türkiye ile müzakerelerin kötü gittiğini belirten Martin Schulz, Ankara’da hükümetin sanki AB, Türkiye’ye üye olmak istiyormuş gibi bir izlenim verdiği konusunda eleştirdi. Türkiye’de düşünce özgürlüğü, hukuk devleti gibi konulardaki gelişmelerle sorun yaşadıklarını belirten Schulz, temel haklar ve yargı fasıllarının açılmasından yana olduğunu, ancak bunun için şu anda çoğunluk

göremediğini de kaydetti.

 

25 Mayıs’ta yapılacak AP seçimlerinde Türklere karşı kin ve nefret duyguları yayan aşırı sağcıların meclise girmelerini önlemek için Türk seçmenlere sandığa gidin çağrısı yapan Schulz, bunu sadece yüksek katılımın önleyeceğini söyledi.

Scroll to top