femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Malta Başbakanı: Avrupa vatandaşlığı verilmesi sisteminin iyileştirilmesi gerekiyor.Katainen: AB vatandaşlığı konusunda herkes için şeffaf kurallar olmalıdır Reviewed by Momizat on . Malta Başbakanı Joseph Muscat, Avrupa Komisyonun Avrupa vatandaşlıkları verilmesi konusundaki kararlarını selamlayarak, adayların Avrupa düzeyinde incelenmesi s Malta Başbakanı Joseph Muscat, Avrupa Komisyonun Avrupa vatandaşlıkları verilmesi konusundaki kararlarını selamlayarak, adayların Avrupa düzeyinde incelenmesi s Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Malta Başbakanı: Avrupa vatandaşlığı verilmesi sisteminin iyileştirilmesi gerekiyor.Katainen: AB vatandaşlığı konusunda herkes için şeffaf kurallar olmalıdır

Malta Başbakanı: Avrupa vatandaşlığı verilmesi sisteminin iyileştirilmesi gerekiyor.Katainen: AB vatandaşlığı konusunda herkes için şeffaf kurallar olmalıdır

Malta Başbakanı Joseph Muscat, Avrupa Komisyonun Avrupa vatandaşlıkları verilmesi konusundaki kararlarını selamlayarak, adayların Avrupa düzeyinde incelenmesi sisteminin iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

EDEK Başkanı Marinos Sizopoulos ile Lefkoşa’da görüşmesi sonrası konuşan ve Malta, Kıbrıs ve Bulgaristan’ın sistemleriyle ilgili Komisyonun eleştirileri konusunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Muscat, Malta’nın bu eleştirileri dikkate alarak bu konuda Komisyon ile işbirliği yaptığını söyledi.

Ayrıca, Malta ile ilgili rapordaki incelemelerin olumlu olduğunu ve rapordaki kararlardan dolayı çok memnun olduğunu söyledi. Raporun ülkenin söyledikleriyle büyük bir düzeyde hemfikir olduğunu ve sonuçların olumlu olduğunu vurguladı.

“Adayların nasıl incelenmesi gerektiği yönetimiyle hemfikiriz ve bunun iyileştirmesi gerekir. Bu sistemde insanları kontrol edecek ortak bir Avrupa sistemi kurulması gerektiğini destekleyenlerdeniz”.

Anastasiades’in Kıbrıs’ın raporda hedef alındığıyla ilgili açıklamalarını değerlendirmesi istenen Muscat, Anastasiades adına konuşamayacağını, Anastasiades’in argümanları Kıbrıs’ın yararına nasıl koyacağını bildiğini söyledi.

Malta’nın sisteminin genel olarak tamam olduğunu ama iyileşmesi için çabaların devam edeceğini vurguladı.

Malta’nın lehte olduğu önemli konulardan bir tanesinin de kontrol seviyesini daha da güçlendirilmesi gerektiği konusu olduğunu, hatta diğer ülkelerin programlarını da bilgilendirecek, bir başvurunun kabul edilip edilmediğini belirtecek ortak bir sistem oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

“Bununla herhangi bir sorunumuz olmadığı gibi bunu kesinlikle destekleyeceğiz” diye konuşan konuk Başbakan, Malta’nın vatandaşlık verdiği tüm kişilerin basına açıkladığını vurguladı.

Sizopoulos ve EDEK ile yaptığı görüşmeye değinen Muscat Avrupa sosyalist ailesi içinde kardeş bir partiye ziyaretin sadece görev olmadığını mutluluk da olduğunu kaydetti.

EDEK’in Kıbrıs ve geleceği konusundaki pozisyonunu öğrenme fırsatını değerlendirdiğini söyleyerek, görüş birliği olan ve tartışılabilecek noktaların bulunduğu konuların ekonomi ve Avrupa’nın geleceğiyle bağlantılı olduğunu sözlerine ekledi.

Avrupa seçimlerinde EDEK’e başarılar diledi ve gerek her iki ülke arasında gerekse iki parti arasındaki ilişkilerin güçlendirileceğinden emin olduğunu söyledi.

EDEK Başkanı Marinos Sizopoulos görüşmenin çok sıcak bir havada ve iyi anlayış içinde geçtiğini belirterek Malta Başbakanına ziyareti için teşekkürlerini sundu.

Avrupa sosyalist partisi ve Avrupa Parlamentosu sosyalist grubuna katılan iki kardeş sosyalist parti arasında sıkı işbirlikleri oluşturulması amacıyla bu görüşmelerin yüksek düzeyde devam edeceği konusunda söz verdiğini söyledi.

—————

Katainen: AB vatandaşlığı konusunda herkes için şeffaf kurallar olmalıdır

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen, Avrupa Komisyonu’nun üye ülkelerden AB vatandaşlığı için vergiden kaçınma, para aklama veya güvenlik tehditlerinden sakınmak için nasıl tam şeffaf kurallar oluşturulabileceğini gözden geçirecek bir uzmanlar grubu kurulduğunu bildirdi.

İki günlük bir ziyaret için Kıbrıs’ta bulunan Katainen, Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Başkanı Averof Neofidu’yle düzenlediği ortak basın açıklamasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Jyrki Katainen şöyle dedi:

“Konu bazı ülkelerde gündemdedir. Bazı ülkeler, diğer üye ülkeler veya Komisyon’un bu konudan bahsetmesinden rahatsızlık duymaktadır. Sanıyorum konuya uygulama açısından bakmak en iyi yoldur.”

“Herkes biliyor ki bütün Avrupa vatandaşlarının çok büyük imkânları vardır. Hangi ulustan olursanız olun, bir AB tabiiyetiniz varsa, Birliğimiz içerisinde hemen hemen yapmak istediğiniz her şeyi yapma hakkınız vardır.”

Bu nedenle Birlik’teki insanların kim olduğundan emin olmak istediklerini ifade eden Katainen, bir kişiye vatandaşlık sağlamanın bazı güvenlik konularına neden olduğu veya vergi kaçırma durumları veya diğer olumsuz olası sonuç durumlar olduğunu belirtti.

“Kim olduğumuzu, kimin vatandaşlık alma hakkı olduğuna ilişkin şeffaf kuralları tam olarak oluşturacak bir uzman grup kurduk” diyen Katainen, Avrupa Birliği’nin güvenlik, güven veya şeffaflık olmadan var olamayacağını, kendilerinin vergi kaçırmaya, para aklamaya ve güvenlik tehditlerine karşı olduğunu söyledi.

Neophytou da, “Bir taraftan yatırımlar devam ederken bir taraftan da bu kriteri iyileştirerek Avrupa’daki dostlarımızın bizim planımızdan nasıl rahat edebileceği uygulamayı geliştirmenin yollarını bulmak için Avrupa Komisyonu’yla işbirliği halinde olacağız” dedi.

Avrupa Komisyonu İş, Büyüme, Yatırım ve Rekabet Komiserliği’nin, kendilerinin de endişeleri olduğunu, Kıbrıs vatandaşlığını kim alırsa para aklamayla ilgili olmayacağından emin olmak istediklerini kaydetti.

Komisyon eğitim sistemlerinin eksikliğini ve gücünü analiz edebilir
———————————-
Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Komisyon’un özel bir hizmeti olduğunu, üye ülkelere ulusal eğitim sisteminin eksikliklerini veya gücünü serbest inceleme sunduğunu vurguladı; bu hizmetin birçok ülkenin hâlihazırda kullanmakta olduğu bir hizmet olduğunu bildirdi.

“Eğitim reformuyla ilgili daha fazla şeyler duymak isterim. Çünkü bunu sadece Kıbrıs için değil diğer ülkeler için de çok önemli buluyorum” şeklinde konuşan Katainen, Kıbrıs ekonomisiyle ilgili olarak da, dışardan bakıldığında, sadece rakamların değil diğer faktörlerin de açık olduğunu, bugün gördükleri sonuçların özellikle istihdamda, kararlı bir liderliğin sonucu olduğunu belirtti.

“Kıbrıs ekonomisine bakıldığında yenilenebilir enerjide, enerji etkinliğinde, dijitalleşmede de birçok fırsat görüyorum” şeklinde konuşan Jyrki Katainen, AB’nin araştırma ve gelişim (R&D) yatırımını nasıl ileriye götürebileceklerini Kıbrıslılarla görüşmek istediğini, çünkü hiçbir ülkenin gelecekte, dün yaptıkları şekilde bir şeyler yapamayacağını ifade etti.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmanın adaya yaptığı ziyarette en önde gelen önceliklerden biri olduğunu çünkü hemen hemen bütün ülkelerde küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmana ihtiyacı olduğunu belirten Katainen, Komisyon’un Kıbrıs’a küçük ve orta ölçekli işletmeler için finansman sağlayacak bazı araçları olduğunu duyurdu.

Juncker’in yatırım planından da söz eden Katainen, bu planla çeşitli ülkelerin sosyal konut sağlamalarına yardımcı olunduğunu anlatan Jyrki Katainen, “Bu plan Kıbrıs’ta da kullanılabilir. Bu ülke için de fırsatları araştıracağım ve Juncker planının Kıbrıs’ın uygun fiyatlı apartmanlar ve konutların sayısını artırmada nasıl yardımcı olabileceğini anlatacağını söyledi.

Kha

Scroll to top