Malezya AB ile Ticareti Kısıtlamaya Hazır Reviewed by Momizat on . Plantasyon Sanayisi ve Emtia Bakanı Datuk Seri Mah Siew Keong, yaptığı açıklamada, AB’nin biyodizelde palm yağı kullanımını sınırlamak için bir plan yapması hal Plantasyon Sanayisi ve Emtia Bakanı Datuk Seri Mah Siew Keong, yaptığı açıklamada, AB’nin biyodizelde palm yağı kullanımını sınırlamak için bir plan yapması hal Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Malezya AB ile Ticareti Kısıtlamaya Hazır

Malezya AB ile Ticareti Kısıtlamaya Hazır

Plantasyon Sanayisi ve Emtia Bakanı Datuk Seri Mah Siew Keong, yaptığı açıklamada, AB’nin biyodizelde palm yağı kullanımını sınırlamak için bir plan yapması halinde, Malezya’nın Avrupa Birliği’ne ticaret kısıtlamaları getireceğini söyledi.

“Şimdilik, bu sorunu çözmek için diplomatik kanallar kullanıyoruz, ancak AB’nin nihai kararı bizim lehimize olmazsa, AB’den bazı ürünlerin satın alınmasını sınırlandırmak da dahil olmak üzere bir eylem yapmaya hazırız.”

Ocak ayı ortasında AB, enerji piyasasını reforme etmek ve daha iyi iklim hedeflerine ulaşmak için enerji tüketimini azaltmak için taslak tedbirleri onayladı.

Taslakta, Malezya’nın palm yağı ihracatını olumsuz etkilemesi beklenilen, 2021 yılından itibaren motor yakıtlarında palm yağının yasaklanması bulunuyor.

Dünyanın en büyük ikinci palmiye yağı üreticisi olan Malezya’nın petrol ve yan ürünleri ihracatı, geçen yıl 77,8 milyar Rm olup bunun 11 milyar Rm’si AB’ye yaptığı ihracatdır.

https://www.gumruktv.com.tr/malezya-ab-ile-ticareti-kisitlamaya-hazir

Scroll to top