Macaristan’da genel seçimler Viktor Orban’ın ezici zaferiyle sonuçlandı Reviewed by Momizat on . Macaristan'da genel seçimleri, tüm oyların neredeyse yarısını alan sağcı iktidar partisi FİDESZ kazandı. Bazı seçim bölgelerinde seçmenlerin uzun kuyruklar oluş Macaristan'da genel seçimleri, tüm oyların neredeyse yarısını alan sağcı iktidar partisi FİDESZ kazandı. Bazı seçim bölgelerinde seçmenlerin uzun kuyruklar oluş Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Macaristan’da genel seçimler Viktor Orban’ın ezici zaferiyle sonuçlandı

Macaristan’da genel seçimler Viktor Orban’ın ezici zaferiyle sonuçlandı

Macaristan’da genel seçimleri, tüm oyların neredeyse yarısını alan sağcı iktidar partisi FİDESZ kazandı.
Bazı seçim bölgelerinde seçmenlerin uzun kuyruklar oluşturması nedeniyle oy kullanma süresi uzatıldı ve sonuçlar Pazar gecesi ancak geç saatlerde açıklanabildi.
Buna göre Macaristan için yüksek sayılabilecek % 68 gibi bir katılım oranıyla gerçekleşen genel seçimlerde Başbakan Viktor Orban’ın partisi henüz kesin olmayan sonuçlara göre oyların % 48,41’ini alarak genel seçimlerin tartışmasız galibi oldu.
İktidar partisinin bu kadar yüksek oy alması, ülkede seçim öncesi yapılan tüm kamuoyu araştırmalarının da büyük oranda yanıldığını ortaya koyuyor.
Seçmenler ana muhalefet görevini % 19 oyla merkez sağın diğer partisi olan JOBBİK’e verdi.
Seçim öncesi dönemde radikal sağ çizgiden merkez sağa doğru pozisyon alan JOBBİK oylarını arttırarak Macar parlamentosunda ikinci parti haline gelmiş olsa da, seçimlerde aldığı oy oranı beklenenin çok altında kaldı.
JOBBİK Genel Başkanı Gabor Vona, eğer seçim sonuçları partisi açısından başarısız olursa istifa edeceğini açıklamıştı. Gece yarısı bu vaadini yerine getirdi ve genel başkanlıktan istifa etti.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43694004

http://www.dw.com/tr/macaristanda-orban-açık-farkla-kazandı/a-43303699

Scroll to top