femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Kudret Özersay: “Anastasiadis kendince Erdoğan’ı yönlendiriyor” Reviewed by Momizat on . Rum Basınını kullanan Başkan Anastasiadis, Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ın “1 Eylül Dünya Barış Günü”nde yapacağı KKTC ziyaretinde sarf edeceği Rum Basınını kullanan Başkan Anastasiadis, Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ın “1 Eylül Dünya Barış Günü”nde yapacağı KKTC ziyaretinde sarf edeceği Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Kudret Özersay: “Anastasiadis kendince Erdoğan’ı yönlendiriyor”

Kudret Özersay: “Anastasiadis kendince Erdoğan’ı yönlendiriyor”

Rum Basınını kullanan Başkan Anastasiadis, Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ın “1 Eylül Dünya Barış Günü”nde yapacağı KKTC ziyaretinde sarf edeceği sözleri “kendince” yönlendirip düzenlemeye çalışıyor…

Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ın “Kıbrıs’ta Çözüm için müdahil olmasını beklediğini” bir tebrik mektubuyla aktarmasını değerlendiren Müzakereci Özersay, Anastasiadis’in Erdoğan’ı KKTC ziyareti öncesi “kendince yönlendirme” ve yine “kendince sınırlama” gayreti içinde olduğunun altını çizdi.

Özersay, “‘eğer Rum tarafı Türkiye’nin süreçte daha aktif olmasını istiyorsa; öncelikle sürekli geciktirdikleri çapraz ziyaretlerin artık gerçekleşmesi ve Türk tarafının yol haritasında olan ve bir türlü yanıt alamadığımız ‘Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılacağı çok taraflı toplantı tarihinin belirlenmesi gerekir” değerlendirmesini yaptı.

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay, Rum Başkan Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği tebrik mektubunda “Kıbrıs’ta çözüm için etkin müdahalesini beklediğini” aktarması üzerine Anastasiadis’in Erdoğan’ın ziyaretinde sarf edeceği sözleri kendince belirlemeye çalıştığını, oysa Türkiye’nin süreç içinde daha aktif olması için Rum tarafının yapması gereken şeylerin belli olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Postası’nın ulaştığı Özersay, “eğer Rum tarafı Türkiye’nin süreçte daha aktif olmasını istiyorsa; öncelikle sürekli geciktirdikleri (ki üç kez tarih değişimi söz konusu) çapraz ziyaretlerin artık gerçekleşmesi ve Türk tarafının yol haritasında olan ve bir türlü yanıt alamadığımız ‘Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılacağı çok taraflı toplantı tarihinin’ belirlenmesi gerekir” değerlendirmesini yaptı.

Rum basınına yansıyan yönlendirme gayreti

Rum Basınını kullanan Başkan Anastasiadis, Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ın “1 Eylül Dünya Barış Günü”nde yapacağı KKTC ziyaretinde sarf edeceği sözleri “kendince” yönlendirerek düzenlemeye çalışıyor…

Rum Basını, Anastasiadis’in Erdoğan’ı tebrik eden mektup içeriğine yer verdi.

Rum basını Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ın Kıbrıs’ta çözüme etkin müdahil olmasını beklediğini yazdı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun 2 Eylül Salı günü gerçekleşecek görüşmesine Rum tarafının, üç yönlü önerisini götürmeyeceği haber verildi.

Politis “Yeni Bir Emre Kadar… Kıbrıs Rum Tarafı Üç Yönlü Görüş Birliklerini Sonraya Saklıyor” başlıklı haberinde Rum tarafının, Kıbrıs Türk tarafının kabul etmesinin söz konusu olmadığı inancıyla görüş birlikleri, anlaşmaya yakın olanlar ve anlaşmazlıkların kaydedilmesi inisiyatifini ‘yakmak’ istemediği için Salı günkü görüşmede gündeme getirmeyeceğini yazdı.

Gazeteye göre bu karar Anastasiadis’in önceki gün Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis başkanlığındaki müzakere grubuyla yaptığı toplantıda alındı. Bir saatten fazla süren görüşmede 2 Eylül’deki liderler görüşmesine hazırlık yapıldı. Rum Sözcü Nikos Hristodulidis görüşme sonrasında basına yaptığı kısa açıklamada “Bizim tarafın hazırlanması ve görüş alış verişinde bulunulması maksadıyla bu tür görüşmeler sıklıkla yapılıyor” dedi.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Rum müzakere grubunun üç yönlü bir taslak (Rum tarafının görüş birlikleri, anlaşmazlıklar ve anlaşma ihtimali olanlar olarak gördükleri) hazırladığını ancak özellikle Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ziyareti sırasında nasıl mesajlar vereceği bilinmediğinden şartların, bu taslak masaya konulacak kadar olgunlaşmadığına hükmedildiğini yazdı.

Erdoğan ve Eide’i bekliyorlar

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay ve Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis’in son görüşmesinde, Türk tarafın, kendi açısından üç yönlü görüş birlikleri sunmayı gerekli görmediği ve yol haritası benimsenerek al-ver aşamasının başlaması gerektiği görüşünde olduğunun anlaşıldığına işaret eden gazete, Rum tarafının, prosedürün süratle ilerlemek yerine doğru ilerlemesini tercih ettiğini ve yol haritasını benimsemesinin söz konusu olmadığını peşinen ortaya koyduğunu belirtti, şöyle devam etti:

“Kıbrıs Rum tarafı artık Erdoğan’ın işgal bölgelerine yapacağı yasadışı ziyareti ve BM Genel Sekreteri’nin yeni Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’in Ada’ya gelmesini bekliyor. Norveçli diplomatın Kıbrıs’a ilk ziyaretinin Eylül ayının ilk yarısında gerçekleşmesi bekleniyor.

Müzakere grubu (Anastasiadis’le yapılan) toplantıda Eide’in gelişini, bugünkü durgunlukta ufukta görünen tek ümit olarak değerlendirdi ve Norveçli diplomatın, bir süredir dikkatli ve çekimser davranan BM’nin rolüne yeniden hareket katacağı beklentisi içerisindedir.

Salı günkü liderler görüşmesinde öze ve hatta düşük siyasi düzeydeki güven yaratıcı önlemlerde dahi görüşme olmayacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.”

Anastasiadis’in Erdoğan’a mektubunu Evangelos iletti

Aynı gazete “Ulak Evangelos… Venizelos Başkan’ın Mektubunu Erdoğan’a İletti” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Türkiye’nin 12’nci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektubunun, dünkü devir teslim töreninde Yunanistan’ı temsil eden Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos tarafından Erdoğan’a iletildiğini yazdı.

Gazete Anastasiadis’in Erdoğan’dan “Kıbrıs sorununun çözümüne şahsen katılması ve çözüm iradesiyle ilgili açıklamalarında samimi olması talebini” içeren mektubunun “tebrik mektubu olduğunu” savundu ve Venizelos’un konuyla ilgili açıklamasını aktardı.

Gazeteye göre Anastasiadis’in kendisinden, Erdoğan’a tebrik mektubunu iletmesini rica ettiğini söyleyen Venizelos, Anastasiadis’in bunu yapma gerekçesini; “Çünkü Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili ana unsurun Türkiye olduğu gerçeğini çok iyi anladı” sözüyle izah etti.

Venizelos: “Kıbrıs Sorunu, Türk-Yunan İlişkileri ve bölgeyle ilgili bir anahtar”

Venizelos Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunmasının Türk-Yunan ilişkilerinin ve geniş bölgeyle ilgili konuların anahtarı olduğu görüşünü ortaya koyarak şöyle devam etti:

“Bunu Türk liderliğinin de Erdoğan’ın da çok iyi anladığı aşikârdır. Erdoğan’dan, bu çözümün bulunması için daha iyisini yapmasını bekliyoruz. Ağır, tarihi sorunlar var. Sürekli diyalog içerisindeyiz ancak anahtar Kıbrıs sorunudur.

İyi komşuluk ilişkisi istiyoruz, ortaklık işbirliğimiz var, 50’lerin başından beri NATO üyesi iki ülkeyiz ve Türkiye AB’ye aday ülkedir. Türkiye geniş Doğu Akdeniz ve Kuzey Afrika bölgesindeki bütün açık sorunlarda önemli rol oynuyor. Türkiye’nin, sorunun değil çözümün parçası olmasını istiyoruz.”

Anastasiadis Erdoğan’a “Müdahil olmanı bekliyorum”

Alithia “Anastasiadis’in Venizelos aracılığıyla Erdoğan’a gönderdiği “tebrik” mektubunun içeriğine de yer verdiği haberine “’Müdahil Olmanı Bekliyorum’… Anastasiadis’ten Venizelos Aracılığıyla Erdoğan’a Mektup” başlığıyla aktardı.

Anastasiadis’in, iki paragraftan oluşan kısa mektubunun ilk paragrafında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı için yapılan seçimleri kazanmasından dolayı Erdoğan’ı tebrik ettiğini yazan gazete, “ikinci paragrafında da Kıbrıs sorununda, bütün tarafların çıkarına olacak bir çözüme varılması için Tayyip Erdoğan’ın etkin müdahalesini beklediğini vurguladı” ifadesine yer verdi.

Gazete devamla Venizelos’un “Türk-Yunan ilişkilerinin ve bölgeyle ilgili konuların anahtarının Kıbrıs sorunu olduğu” açıklamasını okurlarına aktardı.

Fileleftheros haberi “Mesaj Alındı, Top Tayyip’te… Evangelos Venizelos Anastasiadis’in Mektubunu İletti… Anahtar Kıbrıs Sorunu… Salı Günkü Görüşmeye Hazırlık” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Vatan Mehmet-Kıbrıs Postası

 

Scroll to top