Korgeneral Leontaris AB-NATO işbirliğinde karşılıklılık ve saygı gerektiğini belirtti Reviewed by Momizat on . Avrupa Birliği Askeri Komitesi Silahlı Kuvvetler Komutanları düzeyinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Rum Milli Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Elias Le Avrupa Birliği Askeri Komitesi Silahlı Kuvvetler Komutanları düzeyinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Rum Milli Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Elias Le Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Korgeneral Leontaris AB-NATO işbirliğinde karşılıklılık ve saygı gerektiğini belirtti

Korgeneral Leontaris AB-NATO işbirliğinde karşılıklılık ve saygı gerektiğini belirtti

Avrupa Birliği Askeri Komitesi Silahlı Kuvvetler Komutanları düzeyinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Rum Milli Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Elias Leontaris, AB-NATO işbirliğinin gelişmesinin, ‘dahil olma, karşılıklılık ve iki kuruluşun prosedürüne ve karar alma otonomisine saygı temelinde olması gerektiğini ifade etti.

Brüksel’de General Michael Kostarakos başkanlığında dün yapılan toplantıda bir konuşma yapan Korgeneral Leontaris, yapıcı tutumunu koruyan Kıbrıs’ın AB üyeleri ve NATO üyelerinden de bu işbirliğine saygı göstermesini beklediğini söyledi ve Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı son davranışlarından bahsetti.

NATO Askeri Komitesi Başkanı General Peter Pavel ve Batı Avrupa Gücü (SACEUR) Müttefik Komutanı General Curtis Scaparrotti’nin de hazır bulunduğu toplantıda komutanlar, askeri güçlerin hareketliliği ve AB içerisindeki malzemeler dahil Askeri Hareketlilik konusunu ele aldılar.

Askeri hareketlilik konusunda Korgeneral Leontaris, Kıbrıs’ın Askeri Hareketlilik Programı’na aktif olarak katıldığını söyledi; Üye Ülkelerin egemenlik haklarının korunmasının önemini, bu programın Avrupa Birliği’nin çıkarları ve arzularına hizmet etmesi gerektiğini vurguladı.

Toplantıda komutanlara, Ortak Güvenlik ve Savunma Politikas operasyonları ve bölgesel komutanlıkları açısından görevleri, ayrıca AB ve Birleşmiş Milletler arasındaki işbirliği hakkında bilgi verildi.

Korgeneral Elias Leontaris Brüksel’de Bulgaristan Generali Andrey Botsev ve Finlandiya Generali Jarmo Lindberg ile de ayrı ayrı bir araya geldi, ikil konuları görüştü.

Kha

Scroll to top