Komiser Hahn: Türkiye’de olağanüstü halin uzatılması özgür ve adil seçim sağlamaz Reviewed by Momizat on . Avrupa Birliği'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Türkiye'de olağanüstü halin uzatılmasının şüphesiz Haziran'da yapılacak olan seçimlerde özgürlüğ Avrupa Birliği'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Türkiye'de olağanüstü halin uzatılmasının şüphesiz Haziran'da yapılacak olan seçimlerde özgürlüğ Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Komiser Hahn: Türkiye’de olağanüstü halin uzatılması özgür ve adil seçim sağlamaz

Komiser Hahn: Türkiye’de olağanüstü halin uzatılması özgür ve adil seçim sağlamaz

Avrupa Birliği’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Türkiye’de olağanüstü halin uzatılmasının şüphesiz Haziran’da yapılacak olan seçimlerde özgürlüğe ve adalete yardımcı olamayacağını vurguladı.

Hahn bir konuşmasında, uluslararası toplumun birçok başvuru ve tavsiyesine rağmen Türkiye’de ifade özgürlüğünün kısıtlanmasının büyük ölçüde devam ettiğine işaret etti.

Komiser Hahn, “Birçok gazetecinin, insan hakları savunucusunun, akademisyenin ve hatta özgürce seçilen Parlamento üyelerinin hapiste olması tek kelimeyle kabul edilemez bir durumdur. Maalesef temelde gerçekler, 2016’daki darbe girişiminden sonraki tepkilerin orantısızlığını açıkça göstermektedir” dedi.

Şu anda gazetecilere yönelik yaklaşık 500 dava bulunduğuna dikkat çeken Hahn, temel alınan az bulunur suçlamaların tezatlığı ve mahkemelerin verdiği cezaların ağırlığının çarpıcı olduğunu, masumiyet olasılığına hiç saygı gösterilmediğini vurguladı.

Komiser, Türk yargısının bağımsızlığı ve tarafsızlığının erozyona uğradığından büyük endişe duyulduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

“Hepimizin aynı şeyi istediğimizi biliyorum. İstikrarlı, güvenli, ekonomik yönden başarılı, açık ve demokratik bir Türkiye istiyoruz. Bunun için devamlı değişiklik için kanalların açık olması gerekmektedir. Ayrıntılı olarak yer Türkiye’yle ilgili 2018 raporumuzda yer alan bu ciddi konular daha da derin bir diyalog için bir çağrıdır. Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu olarak düzenlenen etkinlik, Avrupa Birliği’nin basitçe Türkiye’ye özellikle desteği hak eden vatandaşlarına sırtını dönmediğinin bir göstergesidir.”

“Çok açıktır ki ilişkilerimizi geliştirmek için Türkiye güvenilir bir şekilde insan haklarına, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye ve basın özgürlüğü dâhil temel özgürlüklere yönelik ciddi sapmalara son vermelidir.”

“Avrupa Birliği bu uğurda, Olağanüstü Hal Yasasının (OHAL) aşırı ve terör yasalarına karşı hükümleriyle ilgili bu çok sorunlu mevzuattan gecikilmeden Venedik Komisyonu’nun tavsiyelilerine uygun şekilde vazgeçilmesinde ısrarlı olmaya devam edecektir. Kaldırılması için sürekli çağrılarımıza rağmen olağanüstü halin uzatılmasından ancak üzüntü duyabiliriz. Şüphesiz bu Haziran’da özgür ve adil seçimler yapılmasını sağlamaya yardımcı olmayacaktır.”

Komiser Hahn son olarak Avrupa Birliği’nin hiçbir şekilde Türk halkını yüzüstü bırakmadığını, vatandaşların ve Avrupa değerlerini paylaşanların hatırı için yakından ilgilenmeye devam edeceğini belirtti.

Scroll to top