femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
KKTC Meclisi heyetinin Avrupa Parlamentosu temasları… Reviewed by Momizat on . KKTC CTP Milletvekili Armağan Candan, UBP Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu, DPUG Genel Sekreteri Hasan Taçoy ve TDP Milletvekili Zeki Çeler, 24-27 Ocak tarihl KKTC CTP Milletvekili Armağan Candan, UBP Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu, DPUG Genel Sekreteri Hasan Taçoy ve TDP Milletvekili Zeki Çeler, 24-27 Ocak tarihl Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » KKTC Meclisi heyetinin Avrupa Parlamentosu temasları…

KKTC Meclisi heyetinin Avrupa Parlamentosu temasları…

KKTC CTP Milletvekili Armağan Candan, UBP Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu, DPUG Genel Sekreteri Hasan Taçoy ve TDP Milletvekili Zeki Çeler, 24-27 Ocak tarihlerinde Avrupa Parlamentosu toplantılarına katılarak, bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Avrupa Parlamentosu toplantılarında başta Kıbrıs konusu olmak üzere, parlamentoda Kıbrıslı Türklerin temsiliyeti ve Türkçe’nin resmi dil olması konularında görüşmeler gerçekleştiren heyet üyelerinden CTP Milletvekili Armağan Candan, Kıbrıslı Türklerin AP’de 2 sandalyeyle temsiliyeti konusunda çözüm öncesinde de adımlar atılabileceğini ve 2 parlamenterin gözlemci statüsüyle parlamento toplantılarına katılmalarının sağlanabileceğini vurguladı.

Gözlemci statüsü konusunda “Avrupa Birliği Kıbrıs’ta çözümü desteklediğini ifade ediyor. Bu gibi önlemler, somut adım atarak AB’nin kendi üzerine düşeni yapması anlamına gelecek” diyen Candan, Türkçe’nin resmi dil olması konusunun da gündemde olduğunun altını çizerek, Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’in altığı inisiyatifin şimdiden konuşulmaya başlandığını kaydetti.

CTP Milletvekili Armağan Candan, UBP Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu, DPUG Genel Sekreteri Hasan Taçoy ve TDP Milletvekili Zeki Çeler, 24-27 Ocak tarihlerinde Avrupa Parlamentosu toplantılarına katılarak, bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

CTP Milletvekili Armağan Candan, Brüksel temasları ve gelişmeler konusunda Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu’nda temaslarda bulunduklarını anımsatarak, gündemi ise Türkiye’nin AB üyeliğinin, Kıbrıs konusunun, AB uyum sürecinin desteklenmesine ilişkin olarak da devletlerin hazırlıkları konularının oluşturduğunu kaydetti.

“Finsansman ihtiyacı gündeme geldi”

Görüşmelerde Davos’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Liderler Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis görüşmelerinin yansımaları ile finansman ihtiyacının da gündeme geldiğini vurgulayan Candan, “AB’nin katkılarınnı ne olabileceğini konuştuk. Dünya Bankası ileAvrupa Merkez Bankası’nın Kıbrıs’ta temasta olduğunu ve hazırlıklara yardımcı olduğunu görüştük” dedi.

“Olumlu tepkiler aldık”

Candan, temaslarında Kıbrıs sorununun çözümü sonrasında Avrupa Parlamentosu temsiliyetini de gündeme getirdiklerini ve bu bağlamda da çözüm sonrası gelişmeleri için yapılacak hazırlıkları ifade ettiklerini vurgulayarak, “Avrupa Birliği Konseyi’nin Haziran 2004 tarihli kararı uyarınca çözümden sonra 4 ay içerisinde tüm ada için AP seçimleri yapılacak ve 4 Kıbrıslı Rum, 2 Kıbıslı Türk seçilecek. Bunu oradaki muhatapların dikkatine getirdik, bu yönde hazırlıkları yapmalarının faydalı olacağını belirttik. Olumlu tepkiler aldık. Çözümle birlikte bunların hayata geçirilmesi, çözümden önce de gözlemci olarak Kıbrslı Türklerin gitmesi yönünde çalışma başlatılmasını görüştük. AP, seçilmiş vekilleri şu anda gözlemci olarak davet edebilir, toplantılara özel bir statüde resmi olarak katılma şansı sunabilir. Diğer ülkeler birliğe aday olduğu zaman, 1-2 yıl öncesinden milletvekillerini çağırdılar. Bunu yapabilirler. Şu açıdan önemlidir; Avrupa Birliği Kıbrıs’ta çözümü desteklediğini ifade ediyor. Bu gibi önlemler, somut adım atarak AB’nin kendi üzerine düşeni yapması anlamına gelecek” dedi.

“AP Başkanlık Divanı’nın alması gereken bir karardır”

Candan, gözlemci statüsü için prosedürün nasıl işlediğini ve bundan sonra atılması gereken adımlara ilşikin soru üzerine ise, “AP Başkanlık Divanı’nın alması gereken bir kararıdır. Çözümden sonra da konsey kararı gerekiyor” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuda adım atmasının öneminin sorulması üzerine ise, “Tabii ki Dışişileri girişim yapabilir” diyen Candan, Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’in Türkçe’nin AB’nin resmi dilleri arasında yer alabilmesi için girişim başlatacağı açıklaması ekseninde dil konusunun da ele alındığını anımsatarak, “Dil konusu da olumlu yankılandı. Anastasiadis’in aldığı inisiyatif konuşulmaya başlandı. Avrupa Komisyonu’nun kendi üzerine düşeni yapmasını ve başvurulduğu zaman Komisyon’un bunu ileriye götürmesi gerektiğini vurguladık” şeklinde konuştu.

Türkçe’nin resmi dil olmasıyla ilgili süreci Avrupa Komisyonu’nun “Translation” bölümünün takip edeceğini ve ilgili tüzük değişikliğini Avrupa Birliği Konseyi’ne sunacağını vurgulayan Candan, Konsey’de ise 16 AB üyesinin onayının aranacağını anımsattı.

Kıbrıspostası

Scroll to top