KKTC Ekonomi ve Enerji Bakan Atun: “60 yıllık müzakerenin bir sonu olmalı. O son da bu zamandır” Reviewed by Momizat on . Atun, Kıbrıs sorununda Türkiye ile beraberliği güçlendirici bir modeli desteklediklerini belirterek, "KKTC yeniden şekillenen enerji denkleminde yer alabilen bi Atun, Kıbrıs sorununda Türkiye ile beraberliği güçlendirici bir modeli desteklediklerini belirterek, "KKTC yeniden şekillenen enerji denkleminde yer alabilen bi Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » KKTC Ekonomi ve Enerji Bakan Atun: “60 yıllık müzakerenin bir sonu olmalı. O son da bu zamandır”

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakan Atun: “60 yıllık müzakerenin bir sonu olmalı. O son da bu zamandır”

Atun, Kıbrıs sorununda Türkiye ile beraberliği güçlendirici bir modeli desteklediklerini belirterek, “KKTC yeniden şekillenen enerji denkleminde yer alabilen bir ülke olacak” dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kıbrıs sorununda Türkiye ile beraberliği güçlendirici bir modeli desteklediklerini belirterek, “Anavatanımız Türkiye’nin bölgede yükselen siyasi gücü ve vizyonuyla oluşturduğu projeler içinde KKTC de varlığı kabul edilen ve özellikle enerji alanında bir çözüm ortağı olarak şu anda yeniden şekillenen enerji denkleminde yer alabilen bir ülke olacak.” dedi.

Bakan Atun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta uygulanması düşünülen yeni siyasi model tartışmalarının devam ettiğini söyledi.

“TAYVAN’I ÖĞRENDİĞİMDE 12 YAŞINDAYDIM”

Kıbrıs sorunun çözümünde dünyadaki farklı siyasi modellerin bulunduğunu aktaran Atun, “Monaco, Cebelitarık ve Tayvan modelleri siyasi alanda çözüm olarak yer alabilen modeller. Tayvan’ı öğrendiğimde 12 yaşındaydım. Yıllar sonra öğrendim ki, Tayvan’ı tanıyan hiçbir devlet yok ama bütün dünya varlığını kabullenmiş. Bütün dünyayla da ticaret yapan bir ülke.” diye konuştu.

Atun, Tayvan’da üretim maliyetlerinin düşük olması nedeniyle uluslararası ticaretin geliştiğini dile getirerek, “Tayvan bu sayede kendi modeli ve kendi adıyla dünya siyasi literatüründe yerini aldı. Ben inanıyorum ki, küresel paydaşı olduğumuz anavatanımız Türkiye’nin bölgede yükselen siyasi gücü ve vizyonuyla oluşturduğu projeler içinde KKTC de varlığı kabul edilen ve özellikle enerji alanında bir çözüm ortağı olarak şu anda yeniden şekillenen enerji denklemlerinde yer alabilen bir ülke olacak. Bu da KKTC’yi Tayvan gibi dünya siyasi literatüründe yerini alır noktaya getirebilir.” ifadelerini kullandı.

“RUMLARIN MASAYA OTURMASINI BEKLEMEMEK GEREK”

Atun, Kıbrıs’ta yeni model tartışmalarının sürdüğünü ancak çözüm için artık Rumların masaya oturmasının da beklenmemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye ile KKTC’nin hayata geçireceği enerji projelerinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile iş birliğine hazır olduklarını bildiren Atun, şunları kaydetti:

“Biz her ne kadar varlığımız kabul görüyor olsa da siyaseten tanınmamış bir devletiz. Bunun zorlamasıyla masada yer almamız bekleniyor. 60 yıldır bunu bu şekilde sürdürmenin bir sonu olması lazım. O son da bu zamandır. Kıbrıs’ta çözüm masasına takılıp kalmayıp ama asla sırtımızı da dönmeyip, B planımızı uygulamayı kovalamanın zamanıdır.

“ANAVATANIMIZLA OLAN İLİŞKİLERDEN ASLA TAVİZ VERMEYİZ”

Anavatanımızla olan ilişkilerden asla taviz vermeyiz. Türkiye’nin menfaatinin olduğu yerde KKTC, menfaati olup olmadığına bakmaz, orada yer alır. Dolayısıyla, konuşulacak model ne olursa olsun, beraberliğimizi güçlendirici bir model olur, zayıflatan bir model kesinlikle olmaz.”

Tak

Scroll to top