femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
KKTC Dışişleri Bakanlığı: “Rum Yönetimi’nin kuzeyde yaşayan Rum ve Maronitlere tüketim malzemesi göndermesi uygulaması sonlandırılıyor” Reviewed by Momizat on . KKTC Dışişleri Bakanlığı, Rum Yönetimi'nin Kuzey'de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitler'e Birleşmiş Milletler Barış Gücü aracılığıyla çeşitli günlük tüketim malz KKTC Dışişleri Bakanlığı, Rum Yönetimi'nin Kuzey'de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitler'e Birleşmiş Milletler Barış Gücü aracılığıyla çeşitli günlük tüketim malz Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » KKTC Dışişleri Bakanlığı: “Rum Yönetimi’nin kuzeyde yaşayan Rum ve Maronitlere tüketim malzemesi göndermesi uygulaması sonlandırılıyor”

KKTC Dışişleri Bakanlığı: “Rum Yönetimi’nin kuzeyde yaşayan Rum ve Maronitlere tüketim malzemesi göndermesi uygulaması sonlandırılıyor”

KKTC Dışişleri Bakanlığı, Rum Yönetimi’nin Kuzey’de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitler’e Birleşmiş Milletler Barış Gücü aracılığıyla çeşitli günlük tüketim malzemeleri gönderdiğini, Rum ve Maronitler’in ihtiyaç duymadıkları bu malzemeleri Kıbrıslı Türklere satmakta olduklarının tespit edildiğini duyurdu ve KKTC hükümetinin mevcut uygulamayı sonlandırmaya karar verdiğini açıkladı.

Yapılan yazılı açıklamada 1 Ekim 2017 tarihi itibarıyla, Rum Yönetimi’nin KKTC’de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitler’e söz konusu tüketim mallarını göndermekte ısrar etmesi halinde, söz konusu mallara yürürlükteki mevzuat uyarınca gümrük işlemi yapılmaya başlanacağını belirtildi.

Gerekli olan vergi ve harçlar tahsil edildikten sonra malzemelerin ülkeye girişine izin verileceği ifade edilen açıklamada insani nedenlerle tıbbi yardımın bu kapsam dışında tutulmaya devam edeceği de kaydedildi.

Yeni uygulamanın teknik ayrıntıları hakkında Birleşmiş Milletler Barış Gücü’ne gerekli bilgilendirmenin en kısa sürede yapılacağı da vurgulanan açıklamada, gerekli görülen uygulama değişikliğinin 1975 yılında Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum tarafları arasında Viyana’da imzalanan Nüfus Mübadele Antlaşması ile uyumlu olduğuna da dikkat çekildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, 1974 Mutlu Barış Harekatı’ndan sonra adanın Kuzey’inde kalmayı tercih eden Kıbrıslı Rumlar ile Maronitler’in KKTC sınırları içerisindeki köylerinde yaşamlarını sorunsuz bir şekilde sürdürdükleri kaydedilerek, Gerek Kıbrıslı Rumlar, gerekse Maronitler’in kendi din adamlarının bulunduğu kiliselerinde dini ibadetlerini gerçekleştirdikleri, ayrıca Kıbrıslı Rum’ların Güney’den gelen öğretmenlerin görev yaptığı kendi okullarında eğitim alabildikleri ifade edildi.

“Ülkemizde ikamet eden Kıbrıslı Rumlar ile Maronitler’in, KKTC sınırları içerisinde serbest dolaşım hakları olduğu gibi, 2003 yılında Kuzey ile Güney arasında sınırların serbest geçişe açılmasıyla birlikte Güney’e de hiçbir sınırlama olmaksızın geçebilmesi mümkündür” denilen açıklamada, Güney’de bulunan yakınlarının Kuzey’e geçip Kıbrıslı Rum ve Maronitler’i istedikleri zaman ziyaret edebildikleri de belirtildi. Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi.

“Yukarıda işaret edildiği üzere, KKTC sınırları içerisinde yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitler bulundukları bölgelerde hiçbir surette mahsur veya kuşatma altında değildir. İlaveten, KKTC vatandaşlarına sağlanan tüm sağlık, belediye vb. hizmetlerden de yararlanabilmektedir.

Buna karşın, 1974 yılından bu yana değişen koşullar ve mevcut durum göz ardı edilmekte, Kıbrıs Rum liderliği konuyu siyasi istismar unsuru olarak kullanmayı sürdürmektedir. Rum liderliği yerleşik siyasi anlayışı çerçevesinde Kuzey’de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitler’i ‘işgal altındaki bölgelerdeki mahsurlar’ olarak uluslararası topluma yansıtmakta ve Birleşmiş Milletler Barış Gücü aracılığıyla çeşitli günlük tüketim malzemelerini bahse konu kişilere düzenli olarak göndermektedir.

Uzun bir süredir, yardım malzemesi ulaştırılan Kıbrıslı Rum ve Maronitlerin ihtiyaç duymadıkları bu malzemeleri Kıbrıslı Türklere satmakta oldukları tespit edilmiştir.

Konunun gerek siyasi istismar konusu olmasına son vermek, gerekse söz konusu tüketim mallarının kaçak olarak piyasada satışını önlemek amacıyla Hükümetimiz mevcut uygulamayı sonlandırmaya karar vermiştir.

1 Ekim 2017 tarihi itibarıyla, Rum yönetiminin ülkemizde yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitler’e söz konusu tüketim mallarını göndermekte ısrar etmesi halinde, söz konusu mallara yürürlükteki mevzuat uyarınca gümrük işlemi yapılmaya başlanacak ve gerekli olan vergi ve harçlar tahsil edildikten sonra ülkemize girişine izin verilecektir. İnsani nedenlerle tıbbi yardım bu kapsam dışında tutulmaya devam edecektir.

Bu konuda bir süredir Birleşmiş Milletler ile her düzeyde görüşmeler yürütülmüştür. Yeni uygulamanın teknik ayrıntıları hakkında Birleşmiş Milletler Barış Gücü’ne gerekli bilgilendirme en kısa sürede yapılacaktır.

Gerekli görülen uygulama değişikliğinin 1975 yılında Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum tarafları arasında Viyana’da imzalanan Nüfus Mübadele Antlaşması ile uyumlu olduğunu kamuoyunun dikkatine sunarız.”

————

UNFICYP: Tek taraflı açıklama ‘talihsiz bir açıklamadır’

Kıbrıs’taki BM Barış Gücü, UNFICYP, Kıbrıs Türk ‘yetkililerin Birleşmiş Milletler konvoyu aracılığıyla,  Kuzey Kıbrıs’taki Rumlara gönderdiği yiyeceklerden ‘harç’ alınacağı kararının, tek taraflı alınmış ‘talihsiz’ bir karar olduğunu, insani yardım göndermenin iki taraf arasında var olan III. Viyana anlaşması esasında yapıldığını belirtti.

Kıbrıs Haber Ajansı’nın (KHA)  Tahsin Ertuğruloğlu’nun AFP’ye açıklamalarını yorumlaması için yönelttiği sorular üzerine UNFYCYP Sözcüsünün ofisinden yapılan açıklamada, “UNFICYP’in görevinin, iki taraf arasında var olan III. Viyana anlaşması çerçevesinde kuzeydeki Kıbrıs Rum toplumuna insani yardım götürmek olduğu” ifade edildi.

Ertuğruloğlu, Cumartesi günü BM Barış Gücü Şefi Jean-Pierre Lacroix’ya, Birleşmiş Milletler yardım konvoylarının, Kıbrıs’ın kuzeyindeki mahsur Kıbrıslı Rumlara yiyecek götürme görevleri sırasında ‘gümrük harcı tahsil edileceğine başlanacağına yönelik karar hakkında bilgi vereceğini söylemişti.

UNFICP, kuzeydeki Maronit toplumuna götürülenlerle birlikte icra edilen bu görevin Güvenlik Konseyi’nin önceki kararlarında memnunlukla karşılandığına, bu yolla birçok yaşlı ve ihtiyaçlı kişiye temel ihtiyaçlarının götürüldüğüne dikkat çekti.

UNFICYP’in açıklamasında, “Böyle bir zamanda tek yanlı böyle bir duyuru talihsizdir ve umarız ortak bir düzenlemeyle bir çare bulunur” denildi.

————-

KKTC’deki Rum ve Maronitler’in tezgâhı ortaya çıktı! Yardım son buldu

KKTC Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Rum Yönetimi’nin Kuzey’de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitler’e Birleşmiş Milletler Barış Gücü aracılığıyla çeşitli günlük tüketim malzemeleri gönderdiğini, Rum ve Maronitler’in ihtiyaç duymadıkları bu malzemeleri Kıbrıslı Türklere satmakta olduklarının tespit edildiğini duyurdu.

KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada 1 Ekim 2017 tarihi itibariyle, Rum Yönetimi’nin KKTC’de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitler’e tüketim mallarını göndermekte ısrar etmesi halinde, sözkonusu mallara yürürlükteki mevzuat gereğince gümrük işlemi yapılmaya başlanacağı belirtildi.

Gerekli olan vergi ve harçlar tahsil edildikten sonra malzemelerin ülkeye girişine izin verileceği ifade edilen açıklamada, insani nedenlerle tıbbi yardımın bu kapsam dışında tutulmaya devam edeceği de kaydedildi.

Yeni uygulamanın teknik ayrıntıları hakkında Birleşmiş Milletler Barış Gücü’ne gerekli bilgilendirmenin en kısa sürede yapılacağı vurgulanan açıklamada, gerekli görülen uygulama değişikliğinin 1975 yılında Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum tarafları arasında Viyana’da imzalanan Nüfus Mübadele Antlaşması ile uyumlu olduğuna da dikkat çekildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, 1974 Mutlu Barış Harekatı’ndan sonra adanın Kuzey’inde kalmayı tercih eden Kıbrıslı Rumlar ile Maronitler’in KKTC sınırları içerisindeki köylerinde yaşamlarını sorunsuz bir şekilde sürdürdükleri kaydedilerek, gerek Kıbrıslı Rumlar, gerekse Maronitler’in kendi din adamlarının bulunduğu kiliselerinde dini ibadetlerini gerçekleştirdikleri, ayrıca Kıbrıslı Rumlar’ın Güney’den gelen öğretmenlerin görev yaptığı kendi okullarında eğitim alabildikleri ifade edildi.

“Ülkemizde ikamet eden Kıbrıslı Rumlar ile Maronitler’in, KKTC sınırları içerisinde serbest dolaşım hakları olduğu gibi, 2003 yılında Kuzey ile Güney arasında sınırların serbest geçişe açılmasıyla birlikte Güney’e de hiçbir sınırlama olmaksızın geçebilmesi mümkündür” denilen açıklamada, Güney’de bulunan yakınlarının Kuzey’e geçip Kıbrıslı Rum ve Maronitler’i istedikleri zaman ziyaret edebildikleri de belirtildi.

“Kıbrıslı Rum ve Maronitler bulundukları bölgelerde kuşatma altında değildir”

Açıklamada, “Yukarıda işaret edildiği üzere, KKTC sınırları içerisinde yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitler bulundukları bölgelerde hiçbir surette mahsur veya kuşatma altında değildir. İlaveten, KKTC vatandaşlarına sağlanan tüm sağlık, belediye vb. hizmetlerden de yararlanabilmektedir.

Buna karşın, 1974 yılından bu yana değişen koşullar ve mevcut durum gözardı edilmekte, Kıbrıs Rum liderliği konuyu siyasi istismar unsuru olarak kullanmayı sürdürmektedir. Rum liderliği yerleşik siyasi anlayışı çerçevesinde Kuzey’de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitler’i ‘işgal altındaki bölgelerdeki mahsurlar’ olarak uluslararası topluma yansıtmakta ve Birleşmiş Milletler Barış Gücü aracılığıyla çeşitli günlük tüketim malzemelerini bahsekonu kişilere düzenli olarak göndermektedir.

Uzun bir süredir, yardım malzemesi ulaştırılan Kıbrıslı Rum ve Maronitlerin ihtiyaç duymadıkları bu malzemeleri Kıbrıslı Türklere satmakta oldukları tespit edilmiştir.

Konunun gerek siyasi istismar konusu olmasına son vermek, gerekse sözkonusu tüketim mallarının kaçak olarak piyasada satışını önlemek amacıyla hükümetimiz mevcut uygulamayı sonlandırmaya karar vermiştir.

1 Ekim 2017 tarihi itibariyle, Rum yönetiminin ülkemizde yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitler’e söz konusu tüketim mallarını göndermekte ısrar etmesi halinde, sözkonusu mallara yürürlükteki mevzuat uyarınca gümrük işlemi yapılmaya başlanacak ve gerekli olan vergi ve harçlar tahsil edildikten sonra ülkemize girişine izin verilecektir. İnsani nedenlerle tıbbi yardım bu kapsam dışında tutulmaya devam edecektir.

Bu konuda bir süredir Birleşmiş Milletler ile her düzeyde görüşmeler yürütülmüştür. Yeni uygulamanın teknik ayrıntıları hakkında Birleşmiş Milletler Barış Gücü’ne gerekli bilgilendirme en kısa sürede yapılacaktır.

Gerekli görülen uygulama değişikliğinin 1975 yılında Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum tarafları arasında Viyana’da imzalanan Nüfus Mübadele Antlaşması ile uyumlu olduğunu kamuoyunun dikkatine sunarız” denildi.

Tak-İha

Scroll to top