- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Kişisel Verilerin Korunması Komiseri Kıbrıs Haber Ajansı’na konuştu

Kişisel Verilerin Korunması Komiseri bayan Irene Loizidou Nikolaidou, Kişisel Verilerin Korunması Komiserliği Ofisi`nin, vatandaşların kişisel verilerinin korunması ilgili yasayı ihlal edenlere 30 bin Avroya. Kadar para cezası verebildiğini söyledi.

Kıbrıs Haber Ajansı`na bir mülakat veren yetkili, vatandaşlara gönderilen can sıkıcı sms mesajları almalarını önlemek için alınması gereken önlemler ve Kişisel Verilerin Korunması Komiserliği Ofisi`nin Mayıs`ta yapılacak parlamento seçimleri ışığında gerekli çalışmalarda bulunacağını söyledi.

Yetkili, devamla, Avrupa Adalet Divanının binlerce şirketin Avrupa Birliği`nden ABD`ye veri transferi yapması konusunda aldığı kararın ardından pratik sorunların yaratıldığını açıkladı.

Avrupa Konsey`nin kararından sonra 28 Ocak tarihinin resmi olarak Kişisel Verilerin Korunması Günü olarak belirlendiğini ifade eden yetkili, söz konusu günün dünya çarpında da kutlandığını söyledi.

Eylül 2015`ten beri Kişisel Verilerin Korunması Komiseri görevini yürüten Bayan Irene Loizidou Nikolaidou, Kıbrıs Haber Ajansı`na Kişisel verilerin “çok özel ve aynı zamanda genel bir mesele” olarak niteledi.

Kişisel Verilerin “kendimiz ve günlük faaliyetlerimiz hakkında herhangi bir bilgi olduğunu açıkladı.

Gönderilen ancak istenmeyen sms mesajları hakkında bir soruya yanıt veren yetkili, “cep telefonumuzun numarası, kişisel veriler kategorisine ait bir veridir ve bizim onayımız olmadan hiçkimse tarafından kullanılamaz” dedi.

“Aldığımız her mesajının sonunda “stop sms” seçeneği olması gerekir ve ücretsiz olarak kullanmak mümkün olmalıdır ve her hangi belirli kaynaktan alınan sms mesajlarına son verebilmelidir” şeklinde konuşan bayan Loizidou, sms mesajının tekrar gönderilmesi durumunda, yasanın ihlali edildiği anlamına geldiğini ve vatandaşların ofise şikayete bulunabildiğini söyledi.

Yasanın ihlal edilmesi durumunda para cezasının ne olduğuyla ilgili bir soruya yanıt veren yetkili, Kişisel Verilerin Korunması Komiserliği Ofisi`nin, geçici ya da genel olarak kişisel veri kayıtlarını değerlenmesi için izni iptal edebildiğini ve ayrıca, yasayı ihlal edenlere 30 bin Avroya kadar para cezası verebildiğini vurguladı.

Kıbrıs`ta şu ana kadar verilen en yüksek para cezasının 8,500 avro olduğunu açıklayan yetkili, sms mesajların gönderilmesiyle ilgili bir dava olduğunu da söyledi.

Mayıs ayında yapılacak Parlamento seçimi hakkında bir soruya yanıt veren bayan Loizidou, şahsen Aralık ayında tüm siyasi partilerin temsilcileriyle görüştüğünü ve görüşme sırasında siyasi partilerin dikkatli olmaları konusu hakkında yazılı olarak öneriler sunduğunu belirtti.

Kişisel Verilerin Korunması Komiserliği Ofisi`ne yapılan şikayetlerin sayısı hakkında konuşan yetkili, ofisin faaliyet gösterdiğinden itibaren toplan 3,500 şikayet aldığını ancak sms mesajları hakkında yapılan şikayetlerde bir düşüş kaydedildiğini söyledi.

Yetkili, 2014 yılında 300 ve 2015`te 100 şikayet yapıldığını söyledi.

Avrupa Adalet Divanı binlerce şirketin Avrupa Birliği`nden ABD`ye veri transferi yapması konusunda aldığı karar hakkında Kıbrıs Haber Ajansı`na konuşan yetkili, Avrupa Adalet Divanı tarafından alınan kararın “dönüm noktası” olan bir karar olduğunu ve söz konusu kararın kendi ofisi dâhil tüm ilgili denetleyici kurumları etkilediğini söyledi.

Yetkili, söz konusu kararla “güvenli liman” prensibinin (safe harbour) değiştiğini belirtti ve gelecek günlerde Brüksel`e yapacağı ziyaret sırasında konuyla ilgili daha fazla bilgi alacağını açıkladı.