femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Kıbrıs’taki Kayıp Kişilerin Yakınları Komitesi Türkiye’yi kayıp kişiler konusunda yardımcı olmaya çağırdı Reviewed by Momizat on . Kıbrıs'ta Kayıp Kişilerin Yakınları Komitesi, Türkiye'ye, 1974'ten beri kayıp olan kişilerin akıbetinin belirlenmesi amacıyla ellinde bulunan kayıp kişiler hakk Kıbrıs'ta Kayıp Kişilerin Yakınları Komitesi, Türkiye'ye, 1974'ten beri kayıp olan kişilerin akıbetinin belirlenmesi amacıyla ellinde bulunan kayıp kişiler hakk Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Kıbrıs’taki Kayıp Kişilerin Yakınları Komitesi Türkiye’yi kayıp kişiler konusunda yardımcı olmaya çağırdı

Kıbrıs’taki Kayıp Kişilerin Yakınları Komitesi Türkiye’yi kayıp kişiler konusunda yardımcı olmaya çağırdı

Kıbrıs’ta Kayıp Kişilerin Yakınları Komitesi, Türkiye’ye, 1974’ten beri kayıp olan kişilerin akıbetinin belirlenmesi amacıyla ellinde bulunan kayıp kişiler hakkındaki tüm bilgileri vermesi ve arşivlerini açması çağrısında bulundu.

29. Kayıp Kişiler Sevgi Maratonu nedeniyle, pazartesi günü düzenlenen basın toplantısında konuşan Komite Başkanı Nikos Sergides maraton hakkında bilgi verdi.

 

Sergides, Türk ordusunun kayıp kişiler hakkında, nerede tutuklandıklarına, nerede ölü bulunduklarına ve nerede gömüldüklerine dair bilgisi olduğundan emin olduğunu ancak 40 yıl geçmesine rağmen maalesef Türkiye’nin ne Kayıp Kişiler Komitesi’ne (CMP) ne de Kızıl Haç’a henüz bilgi verdiğini belirtti.

 

Sergides, CMP’in amacı kayıp kişilerin akıbetinin belirlenmesi ve devamla ailelerine verilmesi olduğunu da söyledi.

 

On yıl önce çalışmalarına başlayan CMP’nin çalışmalarının kalıntıların çıkarılması ile sınırlandığını belirten Sergides, tüm tarafları CMP ile işbirliği yapmaya çağırdı.

 

Sergides, bugüne kadar 1073 kaybın kalıntısının bulunduğunu ve bunlardan 491’i (366 Kıbrıslı Rum ve 125 Kıbrıslı Türk) DNA yöntemiyle kimliklerinin tespit edildiğini belirtti.

 

Basın toplantısında konuşan Kayıp Kişilerin Yakınları ve Deklere Edilmemiş Savaş Esirleri Komitesi’nin Genel Sekreteri Nikos Theodosiou, CMP’in yaptığı çalışmaları desteklediğini ve sürecin hızlandırılmasının önemine işaret etti.

 

 

Theodosiou, Türkiye’nin kayıp kişilerin akıbeti hakkında bilgi vermesi gerektiğini de ifade ederek, “maalesef Türkiye konu üzerinde işbirliğinde bulunmamaya devam ediyor” iddiasında bulundu.

 

Maraton haftası hakkında ise Theodosiou, Komite’nin maraton çerçevesinde ABD, Çin ve Rusya büyükelçiliklerine, Britanya Yüksek Komiserliğine, AB’nin Kıbrıs Temsilciliğine ve diğer kurumlara birer dilekçe sunacağını açıkladı.

 

Basın toplantısında hazır bulunan Başpiskopos Hrisostomos, kayıp kişiler konusunu insani bir konu olarak niteledi ve “kayıp kişiler konusu siyasi ya da askeri bir mesele değildir ve Türkiye’nin konu üzerinde iyi niyet göstermesi gerekir. Bu trajediye sona vermesi zamanıdır” dedi.

 

Bu arada, 29. Sevgi Maratonu dolayısıyla Eğitim Bakanı Kostas Kadis, Kıbrıs hükümetinin kayıp kişilerin yakınları ve ailelerini desteklemeye devam ettiğini söyledi.

 

Bakan, Kıbrıs sorununa kısa zamanda kalıcı bir çözümün bulunması ümidini dile getirdi.

Scroll to top