Kıbrıs’ta suları bulandıran sondaj krizi (infografik) Reviewed by Momizat on . Kıbrıs'taki sondaj krizine ABD 6'ncı filosunun da dâhil olduğu iddiaları bir süre sonra yalanlansa da tansiyonu yükseltmeye yetti. Uzmanlar, önümüzdeki süreçte Kıbrıs'taki sondaj krizine ABD 6'ncı filosunun da dâhil olduğu iddiaları bir süre sonra yalanlansa da tansiyonu yükseltmeye yetti. Uzmanlar, önümüzdeki süreçte Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Kıbrıs’ta suları bulandıran sondaj krizi (infografik)

Kıbrıs’ta suları bulandıran sondaj krizi (infografik)

Kıbrıs’taki sondaj krizine ABD 6’ncı filosunun da dâhil olduğu iddiaları bir süre sonra yalanlansa da tansiyonu yükseltmeye yetti. Uzmanlar, önümüzdeki süreçte yaşanabilecek gelişmeleri DW Türkçe’ye değerlendirdi.

Türkiye’nin geçen ay İtalyan devletinin kontrolündeki enerji devi Eni’ye ait bir sondaj gemisinin Kıbrıs açıklarında doğal gaz aramasına engel olmasıyla gündeme gelen ada ve çevresindeki doğal zenginlikleriyle ilgili tartışmalar sürüyor.

Amerikan enerji devi ExxonMobil’in Güney Kıbrıs yönetimiyle yaptığı anlaşma çerçevesinde adanın güneybatısında yapmayı planladığı araştırma çalışmalarının ABD Donanması’na bağlı 6’ncı Filo’nun Doğu Akdeniz’de İsrail’le ortak tatbikat gerçekleştireceği günlere denk gelmesi ise iddiaları beraberinde getirdi.

Yunan basını, ABD’nin, bölgedeki askeri varlığını artırarak Eni’nin yaşadığı gibi ExxonMobil’in yapacağı çalışmaların da Türkiye tarafından engellenmesi riskini ortadan kaldırmayı amaçlamış olabileceğini öne sürdü.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson göreve gelmeden önce ExxonMobil’de CEO’luk ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yapıyordu.

Bazı uluslararası yayın organları da ExxonMobil’e ait iki geminin Napoli merkezli 6’ncı Filo eşliğinde, Güney Kıbrıs’ın tek taraflı olarak ilan ettiği 10’uncu parsele gittiğini iddia etti.

Ancak internetteki gemi takip sitelerinde yapılan sorgulamalar, ExxonMobil’e ait gemilerden Med Surveyor’ın İsrail limanı yakınlarında, Ocean Investigator’ın ise Yunanistan’ın Ege sularında olduğunu gösteriyordu. Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Kristodulides de Perşembe günü yaptığı açıklamada, gemilerin ABD donanması eşliğinde bölgeye gittiği yönündeki haberleri yalanladı.

Doğal gaz arama çalışmalarının Kıbrıslı Türk ve Rumlarca birlikte yürütülmesi gerektiğini savunan Türkiye ise bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın çarşamba günkü açıklamasında, ExxonMobil gemileriyle ilgili “sürecin ilerlediğini” bildiklerini belirtti ve “Ama 6’ncı Filo henüz oraya gelmiş değil” diye ekledi.

6’ncı Filo iddialarına bir süre sessiz kalan ABD, perşembe akşam saatlerinde Anadolu Ajansı’na bir açıklama yaptı. Pentagon ve ABD Donanması yetkilileri 6’ncı Filo’nun ExxonMobil’i korumak için Doğu Akdeniz’e gittiği iddialarının asılsız olduğunu, bölgede önceden planlanan bir tatbikat için bulunduklarını söyledi.

“Rum tarafının işine geliyor”

DW Türkçe’ye konuşan enerji uzmanı Necdet Pamir, medyada çıkan bazı haberlerin “kışkırtma” amaçlı yapıldığı görüşünde.

“Kimi Rum taraflı yayın organları, 6’ncı Filo’nun gelişini sopa havuç gibi kullanmak adına bence istismar ediyorlar” diyen Pamir, iki gelişme arasında “zorlama” bağlantılar kurulduğunu belirtti. Yaratılan gerginliğin Rum tarafının “işine geldiğini” söyleyen Pamir, “Bazılarının çatışma beklentisinin boşa çıkacağını düşünüyorum” dedi.

Güney Kıbrıs yönetimi, 10’uncu parsel olarak kabul ettiği bölgede doğal gaz aranması için geçen yıl ExxonMobil ve Katar devletine bağlı Qatar Petroleum (Katar Petrolleri) şirketiyle anlaşmıştı. Rex Tillerson’ın ABD Dışişleri Bakanı olmadan önce 42 yıl çalıştığı ve CEO’luk ve Yönetim Kurulu Başkanlığı da yaptığı ExxonMobil ile Qatar Petroleum’un 10’uncu parseldeki araştırma çalışmalarının ardından sonbaharda da sondaj faaliyetlerine başlaması planlanıyor.

http://www.dw.com/tr/kıbrısta-suları-bulandıran-sondaj-krizi/a-42902412

Scroll to top