femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Kıbrıs’ta Kayıp Kişiler Komitesi, 2013 yılında, kayıp kişilerin kalıntıları üzerindeki kimlik tespitinin sayısında ciddi bir artış kaydedildi Reviewed by Momizat on . Kıbrıs'ta Kayıp Kişiler Komitesi, 2013 yılında, kayıp kişilerin kalıntıları üzerindeki kimlik tespitinin sayısında, bir yılda yaklaşık ortalama 60 kişiden 140 k Kıbrıs'ta Kayıp Kişiler Komitesi, 2013 yılında, kayıp kişilerin kalıntıları üzerindeki kimlik tespitinin sayısında, bir yılda yaklaşık ortalama 60 kişiden 140 k Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Kıbrıs’ta Kayıp Kişiler Komitesi, 2013 yılında, kayıp kişilerin kalıntıları üzerindeki kimlik tespitinin sayısında ciddi bir artış kaydedildi

Kıbrıs’ta Kayıp Kişiler Komitesi, 2013 yılında, kayıp kişilerin kalıntıları üzerindeki kimlik tespitinin sayısında ciddi bir artış kaydedildi

Kıbrıs’ta Kayıp Kişiler Komitesi, 2013 yılında, kayıp kişilerin kalıntıları üzerindeki kimlik tespitinin sayısında, bir yılda yaklaşık ortalama 60 kişiden 140 kişiye ulaşarak, ciddi bir artış kaydedildiğini belirtti.

 

Pazartesi günü düzenlenen bir basın toplantısında açıklanan rakamlara göre, 2006 yılından 2014 yılının Mart ayının sonuna kadar, topraktan çıkarılmış kalıntılar 1073’e ulaştı, kimlik tespitleri de 485’e çıktı.

 

Kayıp Kişiler Komitesi’nin üçüncü üyesi Paul-Henri Arni, basın toplantısında yaptığı açıklamada, 2013 yılının komite için bugüne kadar yapılan 140 kayıp kişinin kimlik tespiti bakımından en başarılı yıl olduğunu açıkladı. Bununla birlikte,  kimliği tespit edilen 2012 yılındaki 23 kişi ve 2011 yılındaki 51 kişi ile karşılaştırıldığında, bunun “ciddi bir artış” olduğuna dikkat çekti.

 

“Bugün, umudumuz, yılda 180 kişiye ulaşmaktır zira kayıp kişilerin aileleri daha fazla bekleyemez ve tanıklar vefat ediyor” diyen Paul-Henri Arni, Komitenin süreci hızlandırmak için daha fazla paraya ihtiyacı olduğunu vurguladı.

 

“Tam olarak, süreci hızlandırabilmemiz ve 180 kişinin kimlik tespitine ulaşabilmemiz hedefini  belirledik, ancak bunu başarabilmek için, bu yıl aldığımız 2.9 milyon avroluk mükemmel finansmana ek olarak, mevcut bütçenin % 30’u olan yaklaşık 1 milyon avro daha gerekir” şeklinde konuştu.

 

Kayıp Kişiler Komitesi’nin üçüncü üyesi “Daha iyi bir iş başarmak istiyorsak, daha fazla insan kaynakları ve mali kaynaklara ihtiyacımız var” ifadesine yer verdi.

Arni ayrıca, Komitenin “mağdurların sayısının nedeniyle çok önemli bir yer” olan Pareklisia köyünde, kalıntıların topraktan çıkarmalarını gerçekleştirmek üzere olduğunu da kaydetti.

 

Bununla birlikte, geçen Ocak ayından bu yana, 25 Kıbrıslı Türkün kalıntısının bulunduğunu ve beş kişinin daha bulunmasının beklendiğini açıkladı.

 

Arni’nin belirtiği gibi, aynı zamanda, zaman geçtikçe, verilen bilgilerin kalitesi düşer ve bunun sonucu olarak, insan kalıntılarını içeren kazı alanlarının oranı azalır.

Son sekiz yılda, Komitenin 857 alanı araştırdığını ve bunların %13’ünde kalıntıların bulunduğunu belirten Arni, kalıntılar için arayabilecekleri başka 270 alanı içeren bir listeleri olduğunu kaydetti.

 

Komitenin üçüncü üyesi, her hafta yeni bilgilerin verildiğini söyleyerek, “Mümkün olduğunca, elimizdeki tüm alanları araştırmaya devam edeceğiz” diye vurguladı.

Kayıp Kişiler Komitesi’nin Kıbrıslı Rum Üyesi, Nestoras Nestoros, birçok zorluğun olduğu ve Komitenin işinin karmaşık olduğuna dikkat çekti.

 

Nestoras Nestoros, “Zorlukların üstesinden gelmek ve ailelere cevap vermek zorundayız, bunu da sadece çalışma ile yapabiliriz” ifadesine yer verdi.

Komitenin Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük ise, tanımlamaların birçok nedenden dolayı, bazen beklenenden daha uzun sürebildiğini söyledi.

 

Aynı zamanda, Komitenin veri tabanında, kayıp kişilerin yakınlarının % 90’ından DNA örnekleri içerdiğini bildirdi.

 

Bununla birlikte, Komitenin tüm vakalara eşit önem verdiğini vurguladı.

Komite üyeleri, basın toplantısında, 12 Nisan’da, Goethe Enstitüsü’nde, “Kayıplarımızı ararken” başlıklı bir etkinliğin gerçekleşeceğini bildirdiler.

 

Söz konusu etkinlikte, büyük fotoğraf tesisatları, araştırmalar, mezar alanlarında kazılar, insan kalıntılarının topraktan çıkarılması analizinden kayıp kişilerin kimlik tespiti ve ailelerine iadesine kadar, Komitenin çalışmalarının her aşamasını gözler önüne serecek.

 

Komitenin bilim insanları, çalışmaların her aşamasını ayrıntılı olarak anlatmak ve seyircilerin sorularını cevaplamak amacıyla, Yunanca ve Türkçe’de konuşma yapacaklar.

Scroll to top