femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır liderleri 6’ncı Üçlü Zirve için Girit’te Reviewed by Momizat on . Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır liderleri, enerji güvenliği ve terörizm, Kıbrıs sorunu ve Orta Doğu barış süreciyle üçlü işbirliklerinin şu ana kadar geldiği noktay Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır liderleri, enerji güvenliği ve terörizm, Kıbrıs sorunu ve Orta Doğu barış süreciyle üçlü işbirliklerinin şu ana kadar geldiği noktay Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır liderleri 6’ncı Üçlü Zirve için Girit’te

Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır liderleri 6’ncı Üçlü Zirve için Girit’te

Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır liderleri, enerji güvenliği ve terörizm, Kıbrıs sorunu ve Orta Doğu barış süreciyle üçlü işbirliklerinin şu ana kadar geldiği noktayı görüşmek için 6’ncı Üçlü Zirve toplantısında Çarşamba günü Girit’te bir araya geliyorlar.

Zirvede çeşitli anlaşmaların imzalanması beklenirken üç ülkenin bakanları da zirve çerçevesinde bir araya gelecekler.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah al-Sisi’nin, baş başa görüşmelerinden önce Elounta’da deniz kenarındaki bir tatil beldesinde ikili görüşmelerle temaslarına başlamaları bekleniyor. Üçlü Zirve, üç ülkenin heyetlerinin de katılımıyla bu temaslardan hemen sonra başlayacak.

Üç lider daha sonra medyaya açıklamalarda bulunacak ve ardından öğleyin bir çalışma yemeğine katılacaklar. Zirve çerçevesinde bakanlar düzeyinde de çeşitli üçlü toplantılar yapılacak.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı’na Girit’te Dışişleri Bakanı
Nikos Christodoulides, Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotrypis, Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou ve Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Photis Photiou eşlik ediyor.

2014’ten bu yana devan eden üçlü işbirliği süreci
————————————-
Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasında ilk Üçlü İşbirliği, 8 Kasım 2014’te, Cumhurbaşkanı Anastasiades, Cumhurbaşkanı Sisi ve daha sonra da Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras’ın katılımıyla başladı.

İkinci Zirve 29 Nisan 2015’te Lefkoşa’da yer aldı. Onu birkaç ay sonra, 9 Aralık 2015’te Atina’daki 3’üncü Zirve izledi.

Kahire 4’üncü Zirve’yi 11 Kasım 2016’da misafir etti ve Kasım 2017’de 5’inci Zirve’de liderleri misafir etme sırası yine Lefkoşa’ya geldi.

 

Scroll to top