femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün Dışişleri Bakanları üç ülke arasındaki işbirliğinin genişletilmesine olan taahhütlerini ifade ettiler Reviewed by Momizat on . Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün, Dışişleri Bakanları aracılığıyla, mevcut işbirliklerinin yoğunlaştırılması ve daha başka ortak ilgi alanlarında işbirliği fırsatlarının Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün, Dışişleri Bakanları aracılığıyla, mevcut işbirliklerinin yoğunlaştırılması ve daha başka ortak ilgi alanlarında işbirliği fırsatlarının Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün Dışişleri Bakanları üç ülke arasındaki işbirliğinin genişletilmesine olan taahhütlerini ifade ettiler

Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün Dışişleri Bakanları üç ülke arasındaki işbirliğinin genişletilmesine olan taahhütlerini ifade ettiler

Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün, Dışişleri Bakanları aracılığıyla, mevcut işbirliklerinin yoğunlaştırılması ve daha başka ortak ilgi alanlarında işbirliği fırsatlarının genişletilmesine olan taahhütlerini dile getirdiler.
Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, Ürdün Krallığı Dışişleri ve Diaspora Bakanı Ayman Al Safadi ve Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrougalos, çarşamba günü üç ülke arasındaki işbirliğinde kaydedilen ilerlemenin bir değerlendirmesini ve 2019’un ilk yarısında Ürdün’de düzenlenecek olan ikinci Üçlü Zirve Toplantısının hazırlıklarını yapmak amacıyla Lefkoşa’da üçlü bir görüşme gerçekleştirdiler.

Üç Bakan ayrıca Kıbrıs sorunu, Orta Doğu’da barış sürecinin çıkmaza girmesine iki devlet temelinde son vermek, Suriye’deki gelişmeler, göçmenler konusu, terörle mücadele ve güvenlik, enerji güvenliği ve AB-Ürdün ilişkileri konularını da ele aldılar.

Ayrıca söz konusu Zirve Toplantısında tanıtılması hedeflenen ve Kıbrıs’ın ev sahipliği yapmaya hazır olduğu Daimi Sekretarya oluşturulması fikrini de incelediler.

Üçlü Toplantıdan sonra yayınlanan ortak açıklamada, üç ülkenin üçlü işbirliklerini, bölgede ortak hedefleri olan barış, güvenlik ve refah yönünde yapılan toplu çabaların başarılması için gerekli önemli bir araç olarak gördükleri kaydedildi.

Bunun yanı sıra, üçlü mekanizmalarla ortak ilgi alanlarında sinerjiler oluşturarak karşılıklı anlayış ve bölgesel işbirliklerinin güçlendirilmesi için zemin hazırlamaktadır.

Bakanlar bu çerçevede bir dizi bölgesel ve uluslararası konularda görüş teatisinde bulunarak ortak yaklaşımlarından duydukları memnuniyeti dile getirdiler ve bölgedeki zorlukların göğüslenmesi için işbirliğini ve koordinasyonu daha da güçlendirmeye olan taahhütlerini dile getirdiler.

Bakanlar, ilk Üçlü Zirve Toplantısında liderler tarafından belirlenen alanlarda yani: yenilenebilir kaynaklar ve enerji yeterliliği, su kaynaklarının yönetimi, tarım, turizm, nakliyat ve deniz ticareti, eski eserlerin korunması ve sağlık alanlarında kaydedilen ilerlemeleri değerlendirdiler.

Bu alanlardaki işbirliğinin yoğunlaştırılmasına olan taahhütlerini dile getirerek ortak ilgi alanlarında bu işbirliklerinin daha da genişletilmesi fırsatlarını tartıştılar.

Buna ek olarak, üçlü işbirliği mekanizmalarının artan değeri ve momentumların bilincinde olan üç bakan, bunların daha iyi sonuçlar verme yollarını ve aralarındaki koordinasyonların güçlendirilmesi konularını tartıştılar.

Üçlü Görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan Nikos Christodoulides, “ülkelerimiz, toplumlarımız ve tüm bölge için yararlı olacak sonuçları başarmak için, olumlu bir gündem üzerine inşa ederek birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Bakan iki meslektaşını Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler konusunda da bilgilendirdiğini açıkladı. Ürdün hükümetinin izlediği ilkeli pozisyonu ve Kıbrıs sorununa verdiği desteğe duyduğu derin saygıyı dile getirdi.

AB – Ürdün ilişkileriyle ilgili olarak, Ürdün’ün AB için önemli bir ortak olduğunu belirterek “bölgesel ve dış politikada AB – Ürdün ilişkilerinin güçlendirilmesini aktif bir şekilde desteklemeye devam edeceğiz”.

“Ayrıca Ürdün’ün göç krizinin ekonomisi, altyapıları ve toplumu üzerindeki etkilerini göğüslemesinde uluslararası toplumun çabalarına olumlu katkıda bulunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Ürdün Dışişleri Bakanı ise kendi konuşmasında Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’e Ürdün Kralı II. Abdullah’ın mesajını ilettiğini belirterek Ürdün’ün Kıbrıs ve Yunanistan’la geliştirdiği işbirliklerinden dolayı büyük gurur duyduğunu söyledi.

Bu üçlü işbirliklerinin bölgede barış ve istikrarın sağlanması açısından önem taşıdığını, ekonomi, ticaret, yatırım savunma ve güvenlik açısından daha çok yardımcı olmasının beklendiğini söyledi.

Kıbrıs ve Yunanistan’ın ve diğer AB üyesi ülkelerin Ürdün’ün karşı karşıya bulunduğu zorlukları göğüslemesine destek olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ülkesinin 2019’un ilk yarısında ikinci Üçlü Zirve Toplantısına ev sahipliği yapacağını, amacın bu işbirliklerinin ülkeler ve halkları için olumlu yararlar sağlaması olduğunu dile getirdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Vekili Katrougalos ise konuşmasında üç ülkenin de barışa bağlı olduğunu dile getirdi ve “sadece istikrar sütunu değiliz. Tüm bölgeye istikrar getirmek istiyoruz. Aynı değerleri, uluslararası hukuka saygıyı, BM kararlarını paylaşıyoruz. Kıbrıs sorununa, Filistin ihtilafına ve Suriye de dâhil bölgedeki tüm önemli çatışmalara bu açıdan yaklaşıyoruz” dedi.

Kıbrıs ve Yunanistan’ın geliştirdiği üçlü işbirliklerine ve Yunanistan’ın bölgede ilerlettiği istikrar ve işbirliği sistemine de değinen Katrougalos “Ürdün’ün bu çabalardaki rolüne saygı duyuyoruz” diye konuştu.
Ortak vizyonun refahın ilerletilmesi olduğunu belirterek, üç ülkenin ekonomileri için ortak çabaları nasıl ilerletebilecekleri ve nasıl verimli olabileceklerini tartıştıklarını söyledi.

Kha

Scroll to top