femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Kıbrıs: UNFICYP’in sürekli varlığı vazgeçilmezdir Reviewed by Momizat on . Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler'deki Birinci Sekreteri Michael Mavros, Lefkoşa'nın, ada toprağının hemen hemen %37'sinin yabancı işgali altında olduğ Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Birleşmiş Milletler'deki Birinci Sekreteri Michael Mavros, Lefkoşa'nın, ada toprağının hemen hemen %37'sinin yabancı işgali altında olduğ Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Kıbrıs: UNFICYP’in sürekli varlığı vazgeçilmezdir

Kıbrıs: UNFICYP’in sürekli varlığı vazgeçilmezdir

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler’deki Birinci Sekreteri Michael Mavros, Lefkoşa’nın, ada toprağının hemen hemen %37’sinin yabancı işgali altında olduğu sürece UNFICYP’in sürekli varlığının vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

Mavros, Birleşmiş Milletlerin bir çözüm elde edileceğinden hareketle forumda kalması ve Kıbrıs’ı yeniden birleştirmek için çabaların önünde olması gerektiğini ifade etti.

BM Genel Kurulu’nun 4. Komitesi 72. Oturumu’nda, “Barış gücü operasyonlarıyla ilgili tüm sorunu her yönüyle Kapsamlı Gözden Geçirme’ konulu bir konuşma yapan Michael Mavros, Kıbrıs’ın dünyada Birleşmiş Milletler Barış Gücü misyonlarının hayati rolüne güçlü biçimde inandığına dikkati çekti.

Barış gücü operasyonlarına 1964’ten bu yana ev sahipliği yapan Kıbrıs’ın özellikle Birleşmiş Milletler’e ve tüm UNFICYP persolenine katkıda bulunan ülkelere, adada yıllardan beri bulunmalarından dolayı minnettar olunduğunu kaydeden Mavros, UNFICYP’in görev süresinin, Güvenlik Konseyi’nin Temmuz’da başlayıp Kasım’da tamamlamasının beklendiği bir gözden geçirmeden geçirileceğini, bu gözden geçirme sırasında, temelde maalesef durumunun 1974’ten beri değişmediğinin hatırda tutulması gerektiğini belirtti.

Michael Mavros, adanın hemen hemen %37’sinin yabancı bir gücün işgali altında kalmaya devam ettiği sürece, ev sahibi hükümetin UNFICYP’in varlığının, özellikle askeri unsurunun devam etmesi gerektiğini, şimdiki görevinin ve şeklinin vazgeçilmez olduğunu düşündüğünü anlattı.

UNFICYP’in Birleşmiş Milletler Barış Gücü operasyonlarında en az maliyeti olan güç olduğunu, toplam barış gücü bütçesinin %0,5’ini oluşturduğunu, Kıbrıs ve Yunanistan’ın Gücü’nün kaynağının hemen hemen %50’sini karşıladığını anlatan Mavros şöyle devam etti:

“Bu süreçte Sekreterliğin Güvenlik Konseyi’nin talimatına tam olarak uymasını bekliyoruz. Gözden geçirme, bulguların ve tavsiyelerin, UNFICYP’in nasıl en uygun biçimde uygulanacağı üzerinde yoğunlaşması gerekmektedir.”

“Küresel mali gerginlik döneminde Kıbrıs kaynakların daha iyi kullanılması gerektiğini çok iyi anlamıştır. Ancak barış gücünün maliyetini azaltmanın kendi içinde bir son oluşturmaması gerektiğini görüşünü koruyoruz. Bu bağlamda her zaman Birleşmiş Milletlerin uluslararası barış ve güvenliği korumayı sağlamak için kurulduğunu hatırda tutmalıyız.”

“Barış gücü operasyonlarında herhangi bir gözden geçirme temeldeki durum rehber alınarak yapılmalıdır. Hedef ve görev her zaman temeldeki duruma uymalıdır. Dolayısıyla bir operasyona uygun gelirler de hedefine ve görevine uymalıdır. Bir barış gücü operasyonunun görevini yerine getirebilmesi için uygun kaynakları olması gerekmektedir.”

“Kıbrıs sorunu devam ettiği sürece temeldeki durum ve barış beklentileri, eğer Birleşmşi Milletler olmazsa şimdi daha da kötü olacaktır. Birleşmiş Milletler bir çözüm elde edileceğinden hareketle forumda kalması ve Kıbrıs’ı yeniden birleştirmek için çabaların önünde olması gerekiyor.”

“Kıbrıs tüm üye ülkelerle birlikte, kuruluşun kaynaklarının en iyi kullanımla artan etkiyi sağlayacak barış mimarlığını artırmak için çalışma taahhüdünü yeniden teyit ederken her ülke ve anlaşmazlığın özelliğini dikkate almaktadır.”

Kha

Scroll to top