Kıbrıs: Suriye’deki askeri harekatlara katılmayacağız.Rum sözcü Kıbrıs Suriye’de spesifik hedeflere yönelik askeri operasyona katılmadı Reviewed by Momizat on . İngiltere'nin Kıbrıs'taki üslerini Suriye'deki harekatlarda kullanma olasılığını değerlendiren Kıbrıs hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs'ın diğer ülkel İngiltere'nin Kıbrıs'taki üslerini Suriye'deki harekatlarda kullanma olasılığını değerlendiren Kıbrıs hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs'ın diğer ülkel Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Kıbrıs: Suriye’deki askeri harekatlara katılmayacağız.Rum sözcü Kıbrıs Suriye’de spesifik hedeflere yönelik askeri operasyona katılmadı

Kıbrıs: Suriye’deki askeri harekatlara katılmayacağız.Rum sözcü Kıbrıs Suriye’de spesifik hedeflere yönelik askeri operasyona katılmadı

İngiltere’nin Kıbrıs’taki üslerini Suriye’deki harekatlarda kullanma olasılığını değerlendiren Kıbrıs hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs’ın diğer ülkelerin Suriye topraklarında planladığı olası bir harekata herhangi bir şekilde katılmaya niyetli olmadığını belirtti.

Basın mensuplarına konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Prodromou, Kıbrıs’ın harekata dahil edilmediğini ve bu nedenle herhangi bir güvenlik tehdidinin söz konusu olmadığını söyledi.

‘KIBRIS’IN PLANLANAN YA DA PLANLANACAK OLAN HERHANGİ BİR HAREKATA KATILMADIĞI AÇIKÇA ANLAŞILMALI’

Prodromou, “Bölgemizde neler olup bittiğine dair birçok tartışma var, fakat Kıbrıs’ın harekâta katılmadığı, Kıbrıs’tan herhangi bir gönderim olmadığı ve elbette ki Kıbrıs için herhangi tehlike olmadığı anlaşılıyor olmalı. Bu sorunları açıklığa kavuşturmalıyız, bu günlerde yapılan müzakereler sırasında, Kıbrıs’ın planlanan veya planlanacak olan herhangi bir harekata katılmadığı ve Kıbrıs’ın kendisi için herhangi bir güvenlik tehdidi bulunmadığı açıkça anlaşılmalı” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin adadaki üslerini Suriye’ye karşı harekatlarda kullanma olasılığını değerlendiren Prodromou, Rum yönetiminin bu konuyla herhangi bir alakası olmadığını ve diğer ülkelerin planları ile ilgili herhangi bir görüşmenin olmadığını vurguladı.

Prodromou, “Kıbrıs herhangi bir şekilde katılmıyor, diğer ülkelerin planlayabileceği herhangi bir harekatla ilgili herhangi bir anlaşma yapılmadı. Üsler konusu uzun süredir biliniyor” diye konuştu.

İngiltere’nin Kıbrıs’ta 2 askeri üssü bulunuyor. Ancak İngiltere, Suriye’ye yönelik olası bir harekata katılmaya ve buradaki üslerini kullanmaya karar verirsei bunun için Kıbrıslı yetkililerden izin almasına gerek yok. İngiltere bu konuda sadece Kıbrıslı yetkilieri bilgilendirmekle yükümlü bulunuyor.

———

Sözcü: Kıbrıs Suriye’de spesifik hedeflere yönelik askeri operasyona katılmadı

Rum Hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou, Suriye’de spesifik hedeflere yönelik askeri operasyona Kıbrıs’ın katılmadığını belirtti. Sözcü, Kıbrıs hava sahasının kullanılmadığını, Lefkoşa FIR hattının ve hava koridorunun etkilenmediğini ifade etti.

Yazılı açıklama yapan hükümet sözcüsü ABD, İngiltere ve Fransa tarafından bu sabahın erken saatlerinde Suriye’de yapılan askeri operasyona değindi. Sözcü “Kıbrıs bu operasyona katılmadı ve ülkede tam güvenlik koşulları var” dedi.

Sözcü Kıbrıs makamlarının gelişmeleri başından beri izlemekte olduğunu, Kıbrıs’ın önceden herhangi bir bilgi almadığını belirtti.

RS-Kha

Scroll to top