Kıbrıs sorunu …Çavuşoğlu’nun Açıklamaları Reviewed by Momizat on . Eşref Çetinel Politikacıların zamana zemine göre yaptıkları açıklamalarının ne kadarının “kesinlik” ne kadarının “laf ola” yada “uyarı” olduğunu anlamak her zam Eşref Çetinel Politikacıların zamana zemine göre yaptıkları açıklamalarının ne kadarının “kesinlik” ne kadarının “laf ola” yada “uyarı” olduğunu anlamak her zam Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Görüş / Makaleler » Kıbrıs sorunu …Çavuşoğlu’nun Açıklamaları

Kıbrıs sorunu …Çavuşoğlu’nun Açıklamaları

Eşref Çetinel
Politikacıların zamana zemine göre yaptıkları açıklamalarının ne kadarının “kesinlik” ne kadarının “laf ola” yada “uyarı” olduğunu anlamak her zaman mümkün değildir…
Bu nedenle TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu yukarıdaki şüphelerimin içine koyuyorum. Bu kanaatimi de Türkiye’nin 43 yıldır sorunu çözmekteki başarısızlığına bağlıyorum.
Tutun ki yarım asırdır Türk halkı “haklı” olduğu halde “hakkını” alamıyor! Çözümsüzlük içinde Türkiye’nin destek ve yardımlarıyla varlığını sürdürüyor.. Bu da dünya siyaseti içindeki KKTC’i “TC’nin uydusu oluş” esamesine düşürüyor!
Bu görünümün müzakere masasına nasıl yansıdığı ise ortada.. Her defasında Rum tarafı KKTC’i değil, Türkiye’yi muhatap alıyor!
Bu değerlendirmemden sonra Çavuşoğlu’nun son açıklamasına dönüyorum:
RUM tarafının çözüm konusunda ayak sürümesine, muzırlık yapmasına değinen Çavuşoğlu diyor ki “Gözlemim bu parametrelerle (BM’ler parametreleri) hiç bir zaman bir çözüme yanaşmayacak. Rum tarafı iki kesimliliğe yani siyasi eşitliğe dayanan bir çözümü kabul etmeyecek…”
Bu inancını pekiştiren nedenini ise “Rum kesiminin zihninde KKTC’e göre daha iyi olduğu düşüncesinin yer aldığına, Rum tarafının devlet iddiasında oluş gücünü Türk tarafı ile paylaşmak istemediğine” bağlıyor.
ÇAVUŞOĞLU tutun ki psikolojik bir analiz yapıyor da çözümsüzlüğün nedeni gerçekten bunlar mı? Yoksa Kuzey’deki Türkiye’yi de devreden çıkardıktan sonra tümden adanın egemeni olmak mı?
Çünkü Rum Yunan ikilisinin iki asırdır süregelen “Enosis” hayalini hâlâ o hayalin peşinde koştuğunun tescilli olaylarını görmezden gelmek mümkün değildir.. Bu nedenle Rum tarafı için “siyasi sorunun” asıl muhatabı Türkiyedir! Türkiyesiz bir Kıbrıs’tır.
TABİ Çavuşoğlu “yeni bir yol haritasından” da söz ediyor. Ve yeni hükümetin ivedilikle kurulmasını, Ankara ile birlikte bu yol haritasının saptanmasını vurguluyor..
Katılıyoruz.. Çünkü Kıbrıs sorunu müzakere şaklabanlıklarıyla çözülecek bir siyasi oyuncak değildir! Kimse kabul etmese de Kuzey’de seçimleriyle bir demokratik devlettir..
Çavuşoğlu sitemde de bulunuyor ve diyor ki “KKTC tarafından Türkiye’yi hazmedemeyenlerce Türkiye’yi rahatsız edici bazı açıklamalar yapılmaktadır…”
Bu soruna da geçmişte çok değindik. Her vesileyle de Türkiye’ye yönelik olumsuz kampanyaları kınıyoruz.. Buna karşın gelecek hafta yeniden gündeme geldiği için “köşemize” taşıyacağımız pek çok nedeni de görmezden gelemeyiz diyorum…

Haber Kıbrıs

Scroll to top