Kıbrıs müzakereleri…Geçmişten bugünlere ‘hatalara’ devam! Reviewed by Momizat on . Eşref Çetinel Geçmişe bakıp “keşke” diye nedamet getirmenin kime ne faydası var? Fakat “geleceği” kurarken geçmişe bakıp benzer hataları yapmamaya çalışmanın bi Eşref Çetinel Geçmişe bakıp “keşke” diye nedamet getirmenin kime ne faydası var? Fakat “geleceği” kurarken geçmişe bakıp benzer hataları yapmamaya çalışmanın bi Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Görüş / Makaleler » Kıbrıs müzakereleri…Geçmişten bugünlere ‘hatalara’ devam!

Kıbrıs müzakereleri…Geçmişten bugünlere ‘hatalara’ devam!

Eşref Çetinel
Geçmişe bakıp “keşke” diye nedamet getirmenin kime ne faydası var? Fakat “geleceği” kurarken geçmişe bakıp benzer hataları yapmamaya çalışmanın bir faydası olmalıdır..
Fakat “biz” bu kadar basit ve çocuksu mantığı bile, devlete çeki düzen verecek sistem haline getiremedik! Dolayısıyla artık istesek de düzeltemeyeceğimiz hatalarımızla yaşıyoruz!
Siyasi ve sosyoekonomik soruna bu eleştiriyle ile yaklaşıyorum! Çünkü her yüreği yanan yurttaş gibi ben de o “geçmişin hatalarını” film gibi seyreyleyerek geldim bugünlere! Üstelik Köşemden ayazlatarak!
MESELA: Belki 1974’ Barış Harekâtı gibi tarihi bir olayı yaşayacağımıza çok da inanmıyorduk ama şimdi bu büyük olayın insanları olarak varız Kuzey’de.. Üstelik hazır olmadığımız halde “devlet” oluşumuzla…
Ancak hem TC’den kaydırılan nüfus yanlışlığı, hem bu nüfusa “tahsis” edilen topraklarla köyler ve evleri; iskâna açarken bir gün çözüm olabileceğini düşünmedikti!
O kadar düşünmediydik ki kendilerine toprak ve evler tahsis edilen TC’li yurttaşları, “idame ettirmeniz için size tahsis edilen mülkü çözüm olana dek satamazsınız” hükmüne bağlamadık!
Keza (popülizmin ve partizanlığın sonucunda) binlerce dönüm Rum toprağını “ağalara babalara” peşkeş çektik ama bir gün çözüm söz konusu oldukta, Güney’e ödenecek “tazminatları” düşünmedik! Bu nedenle bu topraklardan sağlanacak vergisel gelirleri tazminatlar için bir banka fonunda biriktirmeyi de ıskaladık!
Güney’den Kuzey’e göç edenler için “puan” icat ettik ama esas hak sahibi olan bu insanlarımızın Güney’de bıraktıkları “mülk haklarını” bir tamam sonuçlandırmadan, Kuzey’deki yurttaşların da kaparozlaması için yeni puan listeleri yaptık, resmen haksızlıklar ve gasplar üzerine rant ekonomisini devreye soktuk!
Ha! Denecek ki topraklar ekimi, tesisler çalıştırılmayı, evler ikameti, oteller turisti beklerken başka ne yapılabilirdi ki? Eğer koçan vermeseydik toprağa kim sahip çıkıp terini akıtırdı ki?
Peki ama o zaman neden Annan planıyla bu “dağıttıklarınızı” Güzelyurt’la birlikte iade ettinizdi? Neden Montana’da benzer iadelere fit gittinizdi?
Demek ki kurulan devletimiz bir çözüm aşamasında darmaduman edilecek, sahiplikten sahipliğe aktarılacak kadar yamalamaymış!..
HER neyse, siz yine de en iyisini bildiğiniz için revan olduğunuz yolda bildiğinizi yapmaya devam edin!

Haber Kıbrıs

Scroll to top