Kıbrıs müzakereleri…Çarşamba için üç senaryo: Ya Cenevre ya buzdolabı ya da ‘Titanik’… Reviewed by Momizat on . Kıbrıs müzakerelerinde yarın yapılacak kritik zirve öncesi ortaya çeşitli senaryolar atılıyor. Görüşme öncesi öne çıkan üç senaryo var. 24 aydır devam eden müza Kıbrıs müzakerelerinde yarın yapılacak kritik zirve öncesi ortaya çeşitli senaryolar atılıyor. Görüşme öncesi öne çıkan üç senaryo var. 24 aydır devam eden müza Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Kıbrıs müzakereleri…Çarşamba için üç senaryo: Ya Cenevre ya buzdolabı ya da ‘Titanik’…

Kıbrıs müzakereleri…Çarşamba için üç senaryo: Ya Cenevre ya buzdolabı ya da ‘Titanik’…

Kıbrıs müzakerelerinde yarın yapılacak kritik zirve öncesi ortaya çeşitli senaryolar atılıyor. Görüşme öncesi öne çıkan üç senaryo var.
24 aydır devam eden müzakerelerin dönüm noktası olarak altı çizilen görüşme öncesi iyimser senaryo olarak, liderlerin ocak ayında Cenevre’de başlayan uluslararası konferansa haziran sonunda devam etme kararı alabileceği dillendiriliyor.
Kıbrıs Postası’nın diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre Kıbrıs Türk tarafında, sonuçsuz kalması ihtimali olan yeni bir zirve yapılmasının müzakerelerin geleceği açısından çok olumsuz sonuçlar doğuracağı endişesi de hâkim durumda.
Anastasiadis’in geçtiğimiz hafta yeni Cenevre olasılığı ile ilgili yaptığı açıklamalarda da dikkat çektiği üzere, böylesi bir zirveye tarafların çok iyi hazırlanması ve zirvenin ‘sonuç odaklı’ olması önemli bir nokta olarak duruyor.
Kulislerden sızan bir diğer senaryo ise ‘buzdolabına koyma’ senaryosu olarak düşünülüyor ancak bu ‘derin dondurucuya koyma’ olmayacak. Buna göre liderler, ocak ayında konferansa ara verirken belirttikleri gibi Kıbrıs’a dönüp sorunlu konular üzerinde yeni uzlaşılar sağlamak yönünde çalışmalar yaptıklarını ancak ortada yeni bir konferans için yeterli uzlaşının olmadığını açıklayabilirler.
Bu durumda toplantı, sonunda çözüme bağlılık ve Cenevre’ye dönme taahhüttü verilecek ancak yeni konferans için herhangi bir tarih açıklanmayacak. Bu senaryoda tarafların temmuz ayında başlayacak gaz kazıları öncesi zaman kazanıp ‘bekle ve gör’ pozisyonu içinde olacakları düşünülüyor.
Çarşamba ile ilgili kötü senaryo olarak ise diplomatik kaynaklar tarafından ‘Titanik’ senaryosu olarak adlandırılıyor. Tarihin en ünlü deniz felaketlerinden ‘Titanik gemisinin batışına’ atfedilen bu senaryoya göre taraflar, toplantıdan hiçbir sonuç elde etmeden ayrılacaklar. Bunun liderler arasında iki yıldır devam eden sürecin başarısızlıkla sonuçlanması anlamına geleceğini ifade eden diplomatik kaynaklar, böylesi bir durumun temmuz ayında büyük gerginliklere yol açabileceğini de vurguluyorlar.

Kıbrıs Postası – Ulaş Barış

Scroll to top