femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Kıbrıs, “eCall” hizmetini uygulayan 2. AB üyesi ülke oldu Reviewed by Momizat on . Rum Ulaştırma, İletişim ve Bayındırlık Bakanlığının Elektrik ve Mekanik Hizmetler Merkezi, Polis Teknoloji Geliştirme Bölümü ile işbirliği içinde "eCall" hizmet Rum Ulaştırma, İletişim ve Bayındırlık Bakanlığının Elektrik ve Mekanik Hizmetler Merkezi, Polis Teknoloji Geliştirme Bölümü ile işbirliği içinde "eCall" hizmet Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Kıbrıs, “eCall” hizmetini uygulayan 2. AB üyesi ülke oldu

Kıbrıs, “eCall” hizmetini uygulayan 2. AB üyesi ülke oldu

Rum Ulaştırma, İletişim ve Bayındırlık Bakanlığının Elektrik ve Mekanik Hizmetler Merkezi, Polis Teknoloji Geliştirme Bölümü ile işbirliği içinde “eCall” hizmetlerinin uygulanması yönünde ilerliyor.

Kıbrıs Basın ve Enformasyon Dairesi tarafından yapılan açıklamaya göre, “eCall” hizmetleri, ciddi trafik kazaları durumunda, mevcut cep telefonları ağı aracılığıyla Avrupa acil hizmetler numarası 112’ye sahip Acil Aramlar için Yönetim Merkezinin (PSAP), acilen bilgilendirilmesiyle ilgilidir. Kazaya katılan aracının konumu, modeli, kullandığı akaryakıt türü ve bulunduğu istikametle ilgili bilgiler otomatik olarak PSAP’e ulaşır. Bilgilerin merkeze ulaşması sonrası PSAP araçta bulunan kişilerle konuşabilir.

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu 585/2014 ayılı kararlarına göre, tüm AB üyesi ülkeler, 1 Ekim 2017 tarihine kadar Avrupa hizmetleri “eCall” için gerekli ve uygun altyapıları için tüm uygulamaları yerine getirme sorumluluğu altında bulunuyordu.

“eCall” hizmetleri aracılığıyla, acil durumlara yanıt için gerekli zamanın kısaltılması, AB’de insan kaybının ve trafik kazalarında ciddi yaralılar sayısının azaltılması hedefleniyor.

Ayrıca tüm AB ülkeleri arasında oluşturulacak “eCall” hizmetleriyle, sosyal kaynaklarda kısıtlama, olayların gelişmiş yönetimi sayesinde trafik yoğunluğunun ve trafik kazalarının azaltılması da hedeflenmektedir. Tüm AB üyesi ülkelerde 31 Mart 2018’den itibaren “eCall” sistemlerinin yeni model arabalara yerleştirilmesi mecburi olacak.

Kıbrıs’ta «eCall» hizmetlerinin uygulanması ve uyum kontrollerinin hayata geçirilmesi çalışmaları Eylül 2017 tarihinde tamamlandı. Böylece Kıbrıs bu sistemin uygulanmasını, uyum kontrollerini ve alt yapılarını tamamlayan ikinci AB üyesi, ülke oldu.

Söz konusu projenin %50’si rakip i-HeERO Avrupa Bağlanmasını Kolaylaştırma (CEF, TEN-T) programı tarafından ortaklaşa finanse edildi.

Scroll to top