Kıbrıs Cumhurbaşkanı AB ve Arap Dünyası arasında bir zirve fikrini destekliyor Reviewed by Momizat on . Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs Nicos Anastasiades'in Avrupa Birliği (AB) ve Arap Dünyası arasında bir zirve fikrini desteklediğini bildirdi. Av Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs Nicos Anastasiades'in Avrupa Birliği (AB) ve Arap Dünyası arasında bir zirve fikrini desteklediğini bildirdi. Av Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Kıbrıs Cumhurbaşkanı AB ve Arap Dünyası arasında bir zirve fikrini destekliyor

Kıbrıs Cumhurbaşkanı AB ve Arap Dünyası arasında bir zirve fikrini destekliyor

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs Nicos Anastasiades’in Avrupa Birliği (AB) ve Arap Dünyası arasında bir zirve fikrini desteklediğini bildirdi.

Avusturya’nın Salzburg kentinde çarşamba akşamı yer alan gayrı resmi AB zirvesi yemeğinden sonra bir açıklama yapan Prodromou, Anastasiades’in zirveye katılan liderlere, Kıbrıs’ın mülteci akışlarında sınıra ulaştığını da söylediğini aktardı.

Sözcü, Anastasiades’in AB ve Arap Dünyası arasında, özellikle Mısır’a atıfta bulunarak bir oturum yapılması önerisini açıklama fırsatı bulduğunu, alınması gereken olumlu kararlar olduğunu, çünkü Kıbrıs ve Mısır arasındaki ilişkilerin ne kadar yakın olduğunun bilindiğini ifade ettiğini kaydetti.

Anastasiades’in akşam yemeğinde göç konusundaki konuşmasında, Kıbrıs’ın sınırlarına ulaştığını, ülkenin daha fazla mülteci kabul etme kapasitesinin tükendiğini duyurduğunu anlattı.

Prodromou, Anastasiades’in göç akışı baskısının büyük olduğuna, Lefkoşa’nın ortak bir AB müdahalesine, AB dayanışmasına ve tüm Avrupa üyesi ülkelerine orantılı şekilde uygulanacak bir hareket tarzına güvendiğini söylediğine işaret etti.

Yakın geçmişte birçok mültecinin Türkiye üzerinden Kıbrıs’ın kuzey kıyılarından adaya geldiğini, diğerlerinin KKTC’den , güney bölgelerine geçtiğini vurgulayan Prodromou, bu toplantının gayrı resmi bir Konsey toplantısı olduğunu, ‘karar alınmayacağını ancak uygulanabilecek sistemleri ve kaynakları koordine etmek için çaba harcanmakta olduğunu söyledi.

Sözcü, Hükümetin Avrupa Komisyonu’yla temasa geçtiğini, Kıbrıs’ın göç akışlarına uygun şekilde müdahaleyle ilgili AB sistemine katkıda bulunmak için yolları ve Lefkoşa’nın bu doğrultudaki çabaları için nasıl yardım alacağını incelediğini anlattı.

AB27’lerin öğle yemeğinde özellikle Brexit üzerinde durulduğunu, Anastasiades’in  AB’nin Brexit baş müzakerecisi Michel Barnier ile bir görüşme yapacağını duyuran Prodromos Prodromou, “Bu büyük bir görüşmedir ve AB, Birleşik Krallığın Birlik’ten çıkışı üzerinde koordineli bir anlaşmayı amaçlayan ortak bir görüş bulunmasına çalışıyor, çalışması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Anastasiades’in, Britanya’yla yakın ilişkileri olmasından dolayı ve Kıbrıs’ın yüzüstü bırakılmaması için özellikle bu konuyu görüştüğünü anlatan Sözcü, Brexit müzakerelerinde, Kıbrıs’ın ilgili olduğu, adadaki Britanya egemen üsler bölgesinde Kıbrıs vatandaşlarının sürekli Avrupa Birliği vatandaşı kalmaları konusuna değinileceğini belirtti.

Prodromou, “Yapmak istediğimiz, ortak bir çabayla sonunda bir anlaşmaya varmaktır. Çünkü Britanya’nın bir anlaşma olmadan birlikten ayrılmasını istemeyiz ve bu konu tüm AB üyelerinin dikkatindedir, görüşmelerinin odak noktasıdır” dedi.

Gayrı resmi Avrupa Konseyi toplantısının perşembe sabahki oturumunda iç güvenlik, siber-güvenlik konuları, ayrıca AB sınır gözetim konuları ele alınacak.

Scroll to top
femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.ru