femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Katalonya’nın bağımsızlık ilanına dünyadan ilk tepkiler…Bağımsızlık ilanı sonrası İspanya hükümeti, Katalonya parlamentosunu feshetti Reviewed by Momizat on . Katalan Meclisi'nde bağımsızlık oylaması yapıldı. Bağımsızlık kararının onaylanmasının hemen ardından İspanya Senatosu da Katalonya'nın özerkliğini askıya alma Katalan Meclisi'nde bağımsızlık oylaması yapıldı. Bağımsızlık kararının onaylanmasının hemen ardından İspanya Senatosu da Katalonya'nın özerkliğini askıya alma Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Katalonya’nın bağımsızlık ilanına dünyadan ilk tepkiler…Bağımsızlık ilanı sonrası İspanya hükümeti, Katalonya parlamentosunu feshetti

Katalonya’nın bağımsızlık ilanına dünyadan ilk tepkiler…Bağımsızlık ilanı sonrası İspanya hükümeti, Katalonya parlamentosunu feshetti

Katalan Meclisi’nde bağımsızlık oylaması yapıldı. Bağımsızlık kararının onaylanmasının hemen ardından İspanya Senatosu da Katalonya’nın özerkliğini askıya alma kararı aldı. Bu gelişmelerin ardından tüm dünyadan açıklamalar geldi.

Katalonya krizi derinleşerek sürüyor. Madrid’in sert yaklaşımına bağımsızlık restiyle yanıt veren Katalan parlamentosu, tek taraflı bağımsızlık ilan etti. Bunun üzerine İspanya Senatosu Anayasa’nın 155. maddesine dayanarak hükümete Katalonya’yı doğrudan yönetme yetkisi verdi. Madrid hükümeti Katalan hükümeti ve Barselona polis şefinin de aralarında olduğu 141 yerel yöneticiyi görevden aldı. Madrid, Katalan parlamentosunu da feshetti.

Katalonya’nın bağımsızlık ilanına dünyadan tepkiler gecikmedi. BM, ABD, NATO ve AB ile üye ülkelerden İspanya’ya destek açıklamaları geldi. İngiltere ile sorun yaşadığı bilinen İskoçya’nın Katalanların yanında olması ise dikkat çekti.

AB: İspanya tek muhatap

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, “AB için hiçbir şey değişmiyor. İspanya halen bizim tek muhatabımız”dedi. Tusk, Madrid’in sorunu güçle değil diyalogla çözeceğini umduğunu da sözlerine ekledi.

ABD: Güçlü ve birleşik İspanya

ABD Katalonya’nın İspanya’nın bir parçası olduğunu belirten ABD, Madrid’in İspanya’yı ‘güçlü ve birleşik’ tutmak için aldığı önlemleri desteklediklerini açıkladı. Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, “Amerika Birleşik Devletleri, NATO müttefikimiz İspanya’yla büyük bir dostluk ve kalıcı bir ortaklık içindedir” dedi.

BM: Anayasal çerçeve içinde kalınsın

Sözcü Ferhan Hak, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in iktidarın dağılımıyla ilgili tartışmaların İspanya’nın iç sorunu olarak gördüğünü açıkladı. Hak, “Genel sekreter, ilgili tüm tarafları İspanya’nın anayasal çerçevesi içinde ve kurulu siyasal ve hukuki kanallar üzerinden çözüm aramaya teşvik eder” diye ekledi.

Almanya: İspanya’nın toprak bütünlüğü ihlal edilemez

Almanya’da hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Twitter’dan yaptığı açıklamada “İspanya’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü asla ihlal edilemez” dedi. Katalonya’nın tek taraflı tarafsızlık ilanını tanımadıklarını belirten sözcü, taraflara diyalog çağrısı yaptı.

Fransa: İspanya’da tek ortağımız Rajoy

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İspanya hükümetine tam destek vereceklerini açıkladı. Macron, “İspanya da tek ortağım var, o da Başbakan Rajoy. İspanya’da hukukun egemenliği, anayasal kurallar içinde sürüyor” dedi.

İngiltere: Katalonya’nın bağımsızlık ilanını tanımayacağız

İngiltere Başbakanı Theresa May’in sözcüsü, İngitlere’nin tek taraflı bağımsız ilanını “bugün de gelecekte de” tanımayacağını açıkladı. Sözcü, “Bağımsızlık ilanı, İspanya mahkemelerinin yasa dışı ilan ettiği bir oylamaya dayanıyor. Biz hukukun egemenliğinin sürdüğünü, İspanya Anayasası’na saygı gösterildiğini ve İspanya’nın birliğinin korunduğunu görmek istiyoruz” dedi.

İskoçya: Katalonya kendi geleceğini belirleyebilmeli

İngiltere ile gerilim yaşayan özerk bölge İskoçya’dan ise Katalonya’ya destek açıklaması geldi. İskoçya Kültür, Turizm ve Dış İlişkiler Bakanı Fiona Hyslop “İspanya’nın bağımsızlığa karşı çıkma hakkı olabilir, ama Katalonya da kendi geleceğini belirleyebilmeli” dedi. Madrid’in Katalan yönetimiyle diyalog kurmadığını vurgulayan Hyslop, “Bağımsızlık ilanı, defalarca yinelenen diyalog çağrısının reddedilmesinin üzerine geldi” diye ekledi.

NATO: Anayasal düzen içinde çözülmeli

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Katalonya sorunu İspanya’nın anayasal düzeni içinde çözülmeli” dedi. Stoltenberg, “İspanya, güvenliğimize önemli katkıları olan sadık bir müttefiğimizdir” diye eklet.

Portekiz: İspanya’yla tam dayanışma içindeyiz

Portekiz Başbakanı Antonia Costa, “İspanya’nın anayasadaki birlik ilkesinin savunusunda tam dayanışma içinde olduklarını” söyledi.

—-

Bağımsızlık ilanı sonrası İspanya hükümeti, Katalonya parlamentosunu feshetti

Katalan Meclisi’nde bağımsızlık oylaması yapıldı. Oylama sonucunda, İspanya’nın Katalonya özerk yönetimi parlamentosu, tek taraflı bağımsızlık ilan etti. İspanya yönetimi ise, Katalan Özerk Bölgesi Yönetimi’ni görevden aldı.

İspanya merkezi hükümeti ile Katalan bölgesel hükümeti arasındaki restleşme, Katalan Cumhuriyeti’nin ilanının ardından Madrid’in Katalonya’ya kayyım atamasına sahne oldu.İspanya Senatosu, Katalonya’nın yönetimini devralma kararı aldı. İspanya hükümetinin anayasanın 155. maddesine dayanarak Katalan özerkliğinin feshedilmesi için Senato’da oylama yaptırması öncesi Katalan parlamentosu bağımsızlık ilanını oyladı. Madrid merkezli Halk Partisi, Sosyalist Parti, Yurttaşlar Partisi’nin vekilleri boykot etti, bağımsızlık yanlısı “Junts pel Si”, CUP ve Podemos bağlantılı “Catalunya Si Que Es Pot” partileri katıldı.

141 yerel yönetici görevden alındı

Katalonya’nın bağımsızlık ilanının ardından İspanya yönetiminin Katalan parlamentosunu feshettiği bildirildi. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, anayasanın 155. maddesi gereği, Katalonya özerk yönetimi hükümetini ve yerel polis müdürlerini görevden aldıklarını açıkladı. Katalonya yerel yönetimi içinde toplam 141 kişi görevden alındı. Görevden alınanların arasında Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras ve 11 yerel bakanının yanı sıra, Katalonya İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Cesar Puig ile Katalonya Yerel Polisi (Mossos d’Esquadra) Genel Direktörü Pere Soler’in olduğu bildirildi.

Rajoy, 21 Aralık’ta erken yerel seçime gidileceğini de belirtti.

Katalonya Özerk Yönetimi parlamentosu İspanya’dan ayrılmak için anayasal süreci başlatmayı bugün yayınladığı açıklamayla duyurmuştu. Parlamento kararı sonrası, Katalan vekiller bağımsızlık için gizli oy kullandı. Oylama sonucunda, İspanya’nın Katalonya özerk yönetimi parlamentosu, tek taraflı bağımsızlık ilan etti. İspanya yönetimi ise, Katalan Özerk Bölgesi Yönetimi’ni görevden aldı.

‘Katalan Cumhuriyeti’

135 vekilli parlamentodaki gizli oylamada bağımsızlık lehine 70, aleyhine 10 ve 2 boş oy çıktı. Ardından “Katalonya parlamentosu, hukukun üstünlüğü uyarınca bağımsız, egemen, demokratik, sosyal devlet olarak Katalan Cumhuriyeti’ni kurdu” açıklamasıyla bağımsızlık ilan edildi.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, tüm İspanyollara itidal çağrısı yapıp bölgeyi Madrid’den yönetmeye atıfla “Hukuk devleti Katalonya’da yasallığı yeniden tesis edecek” dedi. Ardından Madrid’deki Senato’da yapılan oylamada Madrid’e Katalonya’yı doğrudan yönetme yetkisi verildi. İspanyol kabinesi acilen toplandı.

Beklendiği gibi bugün 155. madde uygulanırsa Katalan Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont, yardımcısı ve tüm bakanları görevden alınacak. Daha önce Rajoy’un başvurusu üzerine İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalan parlamentosunun referandum düzenlemesinin de referandum için çıkardığı yasanın da “yasadışı” olduğuna hükmetmişti.

Franco sonrası en büyük siyasi kriz

Puigdemont, yüzde 40 katılımlı referandumun bağımsızlık sonucu vermesi sonrası parlamentoya hitabında bağımsızlık ilanını askıya almış ve Madrid’e diyalog teklifinde bulunmuştu. Teklifi reddeden Madrid’in kayyım tehdidinden vazgeçmemesi yüzünden ise erken seçime gitme seçeneğinden vazgeçmişti. Katalan liderlerin Madrid’in kayyımına karşı halkın sivil itaatsizliğe gideceğine dair açıklamalarından ötürü İspanya’nın diktatör Franco sonrası demokrasiye geçilmesinden beri en büyük siyasi kriziyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor. AB’nin kıtanın diğer bölgelerinde ayrılıkçılığı tetikleyeceği endişesiyle Madrid’e tam destek vermesi de Puigdemont’un “uluslararası arabuluculukla müzakere” tekliflerinin Rajoy tarafından reddedilmesine yol açtı.

AB’den ilk tepkiler

Katalonya’daki gelişmelerin ardından AB yetkililerinden de açıklamalar geldi. Avrupa Komisyonu sözcüsü Mina Andreeva, “Rutin brifingde söylediklerimize ekleyecek bir şey yok” dedi. Söz konusu brifingde komisyon başkanı Jean-Claude Juncker, Katalonya krizinin İspanya’nın iç işi olduğunu söylemişti.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ise İspanya’yı destekleyen bir açıklama yaptı. Tusk, “AB için hiçbir şey değişmedi. İspanya, bizim tek muhatabımız olmayı sürdürüyor” dedi.

Cumhuriyet

Scroll to top