Kardak Kayalığı ve Asıl Büyük Gerçek.. Reviewed by Momizat on . Eşref Çetinel “Kardak kayalıklarını” zaten her yıl bu dönemlerde Yunanistan’ın muzırlığı nedeniyle Tv’de falan izleriz ama görenler anlatır. “Değil savaşa neden Eşref Çetinel “Kardak kayalıklarını” zaten her yıl bu dönemlerde Yunanistan’ın muzırlığı nedeniyle Tv’de falan izleriz ama görenler anlatır. “Değil savaşa neden Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Görüş / Makaleler » Kardak Kayalığı ve Asıl Büyük Gerçek..

Kardak Kayalığı ve Asıl Büyük Gerçek..

Eşref Çetinel
“Kardak kayalıklarını” zaten her yıl bu dönemlerde Yunanistan’ın muzırlığı nedeniyle Tv’de falan izleriz ama görenler anlatır. “Değil savaşa neden olmasını düşünmek, o güzelim Ege denizinde benzeri yüzlerce kayalık gibi “ne işe yararlar ki” diye düşünürmüşsünüz?
OLAY öyle değil ama: Ülkeler arasındaki sınırları oluşturan tek fellik bile çoğu zaman dünyasal sorun haline gelebiliyor!
Her ülke için olay, korunurken, güvenlik ve esenlikle yaşatılması gereken vatandır!” Yoksa neden Türkiye Amerika gibi bir ülkeye karşı tavır koyarak teröristlere yönelik sınır ötesi harekâta girişsindi? Bütün sorun Türkiye’nin güvenlik ve bütünselliğini tehdit edecek sınırlarındaki dış güçlerin etkisiz hale getirilmesi değil mi?
BU nedenledir ki Ege’de iki üç bin olduğu söylenen Yunanistan’a ait adacıkların 22 yıl önce TC ile arasında çatışmaya ramak kalan sorun haline gelmesine şaşmalı..
Nitekim Yunanistan Türkiye’nin Ege suları içindeki adası durumundaki Kardak’ı, her yıl 28 Ocak’ta “matem” duyguları ile anmakta! Bu yıl da Savunma Bakanı Kammenos kayalıklara çelenk bırakmak isteyince, “Türk hücumbotları tarafından kovalanıverdi!”
(Bu arada Kardak’la ilgili internetten indirdiğim şu çok kısa bilgiyi aktarayım: (Kardak Ege denizinde Kalolimni kayalığının 5 km. doğusunda, Muğla ilinin 7 km batısında bulunur. Kayalıkların toplam alanı 40 dönüm kadardır. Halk dilinde “İkizce” veya Limnia diye de adlandırılır. 2. Dünya savaşı sonrasında Paris anlaşmasıyla İtalya’dan Yunanistan’a geçmiştir de hâlâ siyasi sorunları devam etmektedir…)
BU olayı “köşeme” taşımamın nedeni şudur: Ülkeler sadece toprak değil, “tek karışlık “kaya” için bile gerektiğinde savaşırlar..
Tarihe bakın. Her savaşın ilk nedeni “gasp edilen yahut işgal edilen topraklardır!
Topluma bakın: “En büyük tartışma ve sorun hâlâ insanların sahip oldukları mülkiyet sorunu değil midir? Vakıf malları Osmanlı’dan beridir tartışılmıyor mu?
Kıbrıs’a bakın. Rum Yunan ikilisi için asıl sorun tüm adaya sahiplik değil midir?
Hangimiz bu adada siyasi sorunun “sahiplenilmesi gereken toprak sorunundan azade olduğunu iddia edebilir ki?”
Çözüm olursa bu adada bırakın iki halkın barış içinde kardeş kardeş yaşayacağına yönelik hamaset kokulu lafları.. Verilecek bedele diyete bakın! Olası çözümün karşılığında vereceğimiz 40 dönümlük Kardak kayalığı değildir! Vatandır vatan!..
Haber Kıbrıs

Scroll to top