İsrail’in Kıbrıs Büyükelçisi Revel: Ortak gaz kaynaklarını geliştirmek için işbirliği esastır Reviewed by Momizat on . İsrail'in Kıbrıs Büyükelçisi Shmuel (Sammy) Revel, ortak gaz kaynaklarını geliştirmek için işbirliğinin esas olduğunu, Kıbrıs ve İsrail'in blok 12 kaynakları üz İsrail'in Kıbrıs Büyükelçisi Shmuel (Sammy) Revel, ortak gaz kaynaklarını geliştirmek için işbirliğinin esas olduğunu, Kıbrıs ve İsrail'in blok 12 kaynakları üz Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » İsrail’in Kıbrıs Büyükelçisi Revel: Ortak gaz kaynaklarını geliştirmek için işbirliği esastır

İsrail’in Kıbrıs Büyükelçisi Revel: Ortak gaz kaynaklarını geliştirmek için işbirliği esastır

İsrail’in Kıbrıs Büyükelçisi Shmuel (Sammy) Revel, ortak gaz kaynaklarını geliştirmek için işbirliğinin esas olduğunu, Kıbrıs ve İsrail’in blok 12 kaynakları üzerinde, şeffaf ve verimli bir diyalogları bulunduğunu bildirdi.

Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) Lefkoşa’da yapılacak üçlü Kıbrıs-Yunanistan-İsrail Zirvesi öncesinde bir demeç veren Büyükelçi, EastMed boru hattıyla ilgili ilerleme olmasını beklediğini söyledi; ülkesinin Kıbrıs’ın çeşitli deniz alanlarındaki haklarına saygı gösterdiğini tekrarladı.

Kıbrıs’ın başkentinde yer alacak Üçlü Zirve’de İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya çeşitli bakanlar ve üst düzey yetkililer eşlik edecek. Gündem konuları arasında enerji, ticaret ve yatırımlar, telekomünikasyon ve deniz kirliliğini önleme gibi konular bulunuyor. Büyükelçi Revel çeşitli alanlarda devam eden işbirliğinin artırılması, ikili ve üçlü anlaşmalar yer alıyor.

Olası sınır ötesi miktarlar konusunda İsrail’in münhasır ekonomik bölgesine sınır olan Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki Blok 12’deki Aphrodite’le ilgili olarak iki ülke aynı görüşte değil. Komşu Yishai alanında hakları olan İsrail şirketi, Aphrodite’in kullanımının İsrail’e ait olan gazı da götüreceğine inanıyor.

Kıbrıs Enerji Bakanı George Lakkotrypis son açıklamasında, Kıbrıs ve İsrail’in anlaşmazlığı halletme yoluna girdiklerini belirtmişti.

Büyükelçi Revel KHA’nın bu konuyla ilgili yorumunun ne olduğu sorusuna cevap olarak “Kıbrıs hükümetiyle çok şeffaf ve verimli bir diyaloğumuz var ve ben olumlu sonuçlara götüreceğine inanıyorum” dedi.

Kıbrıs ve İsrail arasında münhasır ekonomik bölgelerinin sınır belirlemesiyle ilgili olarak varılan 2010 anlaşmasına işaret eden İsrail Büyükelçisi şöyle devam etti:

“İşbirliğinin ortak gaz kaynaklarının kullanılması ve gelişmesi için gereklidir.”

“Ülkelerimiz, bu iddialı projenin ekonomik ve teknik yönlerini dikkate alarak EastMed boru hattını teşvik ediyor. Enerji Bakanları Üçlü Zirve’ye katılacaklar. Bu konuda yakın zamanda ilerleme görmeyi umuyoruz.”

“İsrail, Kıbrıs, Yunanistan, İtalya, diğer ülkeler ve Avrupa Birliği arasında devam eden görüşmeler, bölgedeki doğal gazın Avrupa’ya ihracatına en iyi çözümü bulmak amacıyla yapılmaktadır.”

Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesindeki davranışlarını, özellikle blok 3’te geçen şubatta meydana gelen olayı yorumlaması istenen Büyükelçi, Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ‘in Mart’ta İsrail’e ziyaretinde biz açıkça Kıbrıs’ın çeşitli deniz alanlarındaki haklarına saygılı olduğumuzu ifade ettik. İsrail ve Kıbrıs arasında münhasır ekonomik bölgenin sınır belirlemeleriyle ilgili 2010’da yapılan ikili anlaşmanın yeterli kanıt olduğunu kaydetti.

Kıbrıs ve İsrail ‘doğal ortaklardır’
——————————-
İsrail ve Kıbrıs arasındaki ilişkiyi tanımlaması istenen Büyükelçi Revel şöyle konuştu:

“Bu sadece bir tanımlama değil somut bir hoşnutluktur. Coğrafik yakınlıktan ayrı olarak iki ülke demokrasi ve tolerans, barış ve anlayış gibi ortak değerleri paylaşıyorlar ki bu Kıbrıs ve İsrail’i doğal ortak yapıyor.”

Son birkaç yıldan bu yana İsrail ve Kıbrıs’ın güçlü bir stratejik ortaklık geliştirdiklerine dikkat çeken Büyükelçi, “Halkımızın, bölgenin güvenlik, istikrar ve refahı yararına ortaklığımızı daha artırıp derinleştirmek amacındayız” şeklinde konuştu.

İsrail Büyükelçisi Shmuel Revel, İsrail, Kıbrıs ve Yunanistan arasındaki bir sonraki Üçlü Zirvenin, son iki yılda üç ülke arasında gerçekleştirilen dördüncü toplantı olacağını, bakanlar düzeyinde, güvenlik, terörizmle mücadele, sağlık, su ve çevre gibi ana alanlarda da görüşmeler yapıldığını anlattı.

“Çeşitli toplantılar ilişkileri sağlamlaştırıyor ve siyasi istekliği somut girişimlere dönüştürüyor” diyen İsrail Büyükelçisi, diaspora toplumları arasındaki ilişkiler dahil kişiler arası ilişkilerin de önemli olduğuna dikkat çekti.

Büyükelçi Shmuel Revel, “Bölgede artan terörizm ve aşırıcılıktan dolayı ortak sıkıntılarla karşı karşıya bulunduğumuz için güvenlik ve refahı sağlamak için bir yapı oluşturmak için çalışmalıyız. Yapılacak Zirvede halklar arasında daha güçlü köprüler kurulması ve uzun zamandan beri var olan ortaklığımızın yeni bir düzeye taşınması üzerinde durulacak” dedi.

Yeniliğe vurgu
——————————-
İsrail Büyükelçiliği, Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı himayesinde, Kıbrıs’ta gelecek haftalar içinde gazeteci ve en çok satan kitaplar listesinde ‘Bir Ulusun Doğuşu: İsrail’in Ekonomik Mucize’sinin Hikâyesi’ isimli kitabı bulunan Saul Singer’i, ağırlayacak. Büyükelçi Revel, hedefin bu alanda, ekonomik büyüme üzerinde önemli etkisi olarak ve gelecek nesillere ilham verecek geniş kapsamlı bir yapı oluşturmak olduğunu söyledi.

Scroll to top