Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Straw: Kıbrıs’ın AB’ye üye olmasına izin vererek büyük hata yaptık.Bu, Rumların eline daha çok kart verdi Reviewed by Momizat on . İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, İstanbul’da düzenlenen Dünya Turizm Forumunda Kıbrıs ile ilgili konuştu. Straw, Kıbrıs ile ilgili görüşleri nede İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, İstanbul’da düzenlenen Dünya Turizm Forumunda Kıbrıs ile ilgili konuştu. Straw, Kıbrıs ile ilgili görüşleri nede Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Straw: Kıbrıs’ın AB’ye üye olmasına izin vererek büyük hata yaptık.Bu, Rumların eline daha çok kart verdi

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Straw: Kıbrıs’ın AB’ye üye olmasına izin vererek büyük hata yaptık.Bu, Rumların eline daha çok kart verdi

İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, İstanbul’da düzenlenen Dünya Turizm Forumunda Kıbrıs ile ilgili konuştu. Straw, Kıbrıs ile ilgili görüşleri nedeniyle Güney Kıbrıs’ta sevilmediğini ifade etti.

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen Dünya Turizm Forumunda, Türkiye’nin bir dönem mesafe anlamında İngiltere için çok uzak bir ülke olduğunu, turizmin insanların birbirlerine yönelik algılarını geliştirmelerine yardımcı olduğunu dile getirdi.

Terörün turizmi olumsuz etkilediğini, ülkesinin IRA ile uzun süre mücadele ettiğini kaydeden Straw, terörün İngilizlere çok acı çektirdiğini anlattı.

Davetlilerin sorularını da yanıtlayan Straw, Kıbrıs’taki barış görüşmeleri hakkında yöneltilen soru üzerine, şunları kaydetti:

“Kıbrıs’la ilgili görüşlerim KKTC’de beni daha sevilen biri haline getiriyor. Güney Kıbrıs için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Kıbrıs’ın AB’ye olmasına izin vererek büyük bir hata yaptık. 2004’te yaşandı bu. Papadopulos yönetiminde Kıbrıslı Rumlar için böyle bir karar verdiler. Bu durum Rumların eline daha çok kart verdi. Statükoyu değiştirmekle ilgili istekleri de azaldı. Barış görüşmelerinde ılımlı liderlerin olması her zaman fayda sağlayacaktır. Barış görüşmelerinin yeniden başlamasını umut ediyorum. Uluslararası camianın Kıbrıs’ın ikiye ayrılması konusunu değerlendirmesi lazım. İnsanlar hemen ‘Bunu yapamazsınız’ diyorlar. Dünyanın birçok yerinde yapılmış olan bir şey. Uluslararası camia Kıbrıslı Rumlara net bir şey söylemeli. ‘Görüşmelere başlamazsanız uluslararası camia bu bölünmeyi onaylayacak.’ Belki böyle bir şey söylenirse görüşmeler daha hızlı başlayabilir.”

Tak

Scroll to top