femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Hollande, Ermenilere yeni yasa sözü verdi Reviewed by Momizat on . Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yeni bir yasa tasarısı hazırlanması Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yeni bir yasa tasarısı hazırlanması Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Hollande, Ermenilere yeni yasa sözü verdi

Hollande, Ermenilere yeni yasa sözü verdi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yeni bir yasa tasarısı hazırlanması konusunda Ermeni diasporasına söz verdi.

Fransa’daki Ermeni Dernekleri Koordinasyonu Konseyi’nde konuşan Hollande, hazırlanacak yasanın yine Anayasa Mahkemesi’nden dönmemesi için eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Jean Paul Costa’yı rapor hazırlamakla görevlendirdiğini bildirdi.

Hollande, “Jean Paul Costa, yeni bir yasa tasarısı için çözüm bulmakla görevlendirildi, inkarcılığı yasaklayacak gerçek tasarı en kısa zamanda incelenecek” dedi.

Doğu Perinçek tarafından İsviçre aleyhine AİHM’e açılan davaya atıfta bulunan Hollande, “bu davada Fransa İsviçre’nin yanında” şeklinde konuştu.AİHM’in hem ilgili dairesi hem temyiz niteliğindeki büyük dairesi, söz konusu davada Perinçek’i haklı bulmuştu.

İNKAR YASASI İPTAL EDİLMİŞTİ

Fransa Parlamentosu, 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını suç sayan yasayı 2011’de onaylamış, ancak Anayasa Mahkemesi 2012 yılında bu yasanın iptaline karar vermişti.

Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararında, “yasanın ifade ve iletişim özgürlüğüne aykırı olduğunu” belirterek, “parlamentonun kendi tanımladığı bir suçun inkarı nedeniyle ceza talebinin anayasaya aykırı olduğu” görüşüne varmıştı.

AA

Scroll to top