femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Hindistan-Rusya arasında petrol boru hattı inşa edilecek Reviewed by Momizat on . Hindistan Ulusal petrol ve doğal gaz şirketi ONGC şu açıklamada bulundu: Moskova ile Nyü-Delhi arasında bu yılın ortalarına kadar Rusya’dan Hindistan’a uzanacak Hindistan Ulusal petrol ve doğal gaz şirketi ONGC şu açıklamada bulundu: Moskova ile Nyü-Delhi arasında bu yılın ortalarına kadar Rusya’dan Hindistan’a uzanacak Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Hindistan-Rusya arasında petrol boru hattı inşa edilecek

Hindistan-Rusya arasında petrol boru hattı inşa edilecek

Hindistan Ulusal petrol ve doğal gaz şirketi ONGC şu açıklamada bulundu:

Moskova ile Nyü-Delhi arasında bu yılın ortalarına kadar Rusya’dan Hindistan’a uzanacak petrol boru hattının inşasına ilişkin proje üzerinde mutabakata varılması bekleniyor. Planlandığına göre boru hattının güzergahı Altay ilinden Çın’in Kuzey-Batı kesimi üzerinden İran’ın Kuzey kısmına kadar uzanacak.

İki ülke arasında böyle projenin görüşülmesine daha 2005’te başlanmıştı. Geçen yılın sonlarında bu proje ONGC yönetimi tarafından desteklenmişti. Şirketin açıkladığına göre 2013-te Hindistan Rusya’dan petrol alımlarına 176 milyon dolar harcamıştı. Hindistan daha büyük miktarda petrol satın almak niyetindedir. Bu amaçla petrol sevkiyatı için bir kara güzergahı meydana getirilecek.

Petrol boru hattının olası güzergahının %35 kadarı dağlık bölgeler üzerinden geçecek. Neticede proje çok pahalı olacak. Tahmin edildiğine göre bedeli 30 milyar dolar olacak. Pekçok uzmanların kanısınca Rusya-Hindistan petrol boru hattını inşa etmek, parayı yele vermek, demek. Uzmanlar ayrıca Hindistan’da petrol ithalatının gelişme hızının yavaşladığına işaret ediyorlar. 2012-de petrol ithalatı 2011 yılına kıyasla %4,7 artmışken 2013 yılının 10 ayında yalnız %2,2 artış yer almıştı. Belki bu, Asya ülkeleinde genellikle ekonominin gelişme hızının yavaşlaması ile bağlıdır. Üretim hacmı azalıyor, dolayısıyla enerji tüketiminde düşüş yer alıyor.

Böyle durumda İran’dan daha düşük taşıma masrafları yüzünden daha ucuz olan petrolün satın alınması, Hindistan için daha basit bir yol olmasın? Ve Rusya’nın Hint piyasasında İran petrolü ile rekabet yapması belki manasızdır. Rusya petrol ve doğal gaz sanayicileri Birliği başkanı Gennadiy Şmal bu kanı ile mutabık değildir.Genadiy Şmal petrol sözü geçen boru hattının inşasının hem Rusya, hem de Hindistan için yararlı olacağı fikrini belirterek şunu söyledi:

Asya-Pasifik bölgesinin ilgi odağımız olmasında şaşılacak bir şey yok. Hindistan, oldukça büyük hızla gelişen ve çok az enerji kaynaklarına sahip olan ülkelerden biridir. Böyle ülkeler enerji taşıyıcıları dıştan almak istiyorlar.Tabii enerji taşıyıcıları Orta Doğu’dan alınabilir. Fakat Çin ve diğer ülkelerin deneyimi gösteiyor ki yalnız bir bölgeye yöneltim yapmak doğru bir çıkar yol olmıyacak. Hindistan’ın petrole ihtiyacı var. Demek Hindistan fiyat bakımından elverişli koşullar sağlayabilir.

Gennadiy Şmal’in kanısınca önümüzdeki yıllarda dünya piyasasında petrolün varil fiyatı 100-110 dolar düzeyinde kalacak. Bunun için Rusya-Hindistan petrol boru hattının inşa masrafları oldukça çabuk karşılanacak.

Rusya’nın yeni piyasalara, özellikle Rusya’nın katılımı ile entegrasyon süreçleri geliştiği yeni piyasalara ihtiyacı var. Söz konusu, öncelikle Şanhay İşbirliği Örgütüdür. Bilindiği gibi Hindistan bu örgüte katılmak niyetindedir. Bu bağlamda Rusya-Hindistan projesi sayesinde Rusya tarafından Şanhay İşbirliği Örgütünün piyasasına petrol sevkedilmesi için yeni perspektifler açılacak. Tahmin edilebilir ki petrol boru hattının inşası ile Camnagar kentinde butil kauçuk üretecek ortak işletmenin kurulması arasında bağlılık var. Rusya petrol kimya holdingi SİBUR ile “Reliance İndustries Limited” Hint şirketi arasında ilgili anlaşma imzalandı. Yeni işletmeye 450 milyon dolarlık yatırım yapılması planlanıyor.Yeni işletmede yılda 100 bin ton hazır mamuller üretilecek. Hindistan’a boru hattı vasıtası ile petrol sevkiyatı yapılmasını öngören proje Çin tarafından da destekleniyor. Çünkü bu projenin uygulanması durumunda Çin Rus petrolü alacak ve Rus petrolü taşınmasında tranzit ülke rolünü oynıyacak.

RS

Scroll to top