femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Güvenlik Konseyi üyeleri UNFICYP’in görev süresini uzatan taslak kararı kabul etti Reviewed by Momizat on . Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri, Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresinin altı ay daha uzatılmasını öngören taslak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri, Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresinin altı ay daha uzatılmasını öngören taslak Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Güvenlik Konseyi üyeleri UNFICYP’in görev süresini uzatan taslak kararı kabul etti

Güvenlik Konseyi üyeleri UNFICYP’in görev süresini uzatan taslak kararı kabul etti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri, Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresinin altı ay daha uzatılmasını öngören taslak kararı kabul etti.

Taslak kararın çarşamba günü Güvenlik Konseyi’nde onaylanması bekleniyor.

Nihai taslak kararda, Güvenlik Konseyi’nin “Taraflara ve tüm ilgililere BM Özel Görevlisi Jane Holl Lute’nin istişareleri sonucu sunulan, bu istişareleri faal ve yapıcı şekilde kullanarak bu önemli fırsatı yakalamaları, taraflardan öngörülebilen anlayış içerisinde bir anlaşmaya götürecek çözüm odaklı anlamlı müzakereler için bir uzlaşmaya başlangıç noktası oluşturabilecek görev tanımı üzerinde anlaşmaları istendi.

Taslak kararda, Güvenlik Konseyi’nin Genel Sekreter’den İyi Niyet Misyonuyla ve anlamlı çözüm odaklı müzakereler için başlangıç noktası olacak bir uzlaşmaya varılması yönünde ilerlemeyle ilgili bir raporu 15 Nisan 2019’a kadar sunmasını talep etti.

Genel Sekreterin 10 Temmuz 2019’da, güven yaratıcı önlemler üzerinde ilerleme, gerginlikleri yatıştıracak sistemleri kurma yönündeki çabaları, ada genelindeki meseleleri ve iki liderin toplumları bir çözüme hazırlama çabaları ve Kıbrıs’ta istikrar korunurken siyasi ilerlemeye götürecek, gerektiğinde olaylardan Güvenlik Konseyi’ni son gelişmelerden haberdar ederek BM faaliyetlerinin en iyi şekilde yapılandırılmasıyla birlikte bu kararın uygulanmasıyla ilgili bir raporu sunması da talep edildi.

Güvenlik Konseyi Kıbrıs’la ilgili tüm kararları, özellikle 29 Haziran 1999 tarihli 1251 (1999) sayılı kararı ve sonradan gelen kararları yeniden onayladı.

Taslak kararda, taraflardan ilgili Güvenlik Konseyi kararlarında belirtilen, siyasi eşitlikle iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon temelinde adil ve kapsamlı, dayanıklı bir çözüm taahhütlerini yenilemeleri istendi, statükonun sürdürülemeyeceği vurgulandı.

Güvenlik Konseyi, ateşkes hattı boyunca askeri statükoda ihlallerin artmasından büyük endişe duyduğunu ifade etti ve taraflara ve tüm ilgili taraflara UNFICYP’in ara bölgedeki görevine saygı gösterilmesi, taraflardan taahhütlerine bağlı olmaları, UNFICYP’in görevine saygı gösterilmesi, UNFICYP’le ara bölgenin hududunun çizilmesi çağrısında bulundu, Tarafların ara bölgede barış ve güvenliği sağlaması için 2018 Birleşmiş Milletler diplomatik muhtırasının kullanılmasını tavsiye etti.

Güvenlik Konseyi üyeleri, Genel Sekreterin BM barış gücü içerisinde bir kültür performansını standartlaştırma istemesinden memnuniyet duyulduğunu kaydettiler ve yeniden tüm Birleşmiş Milletler sivillerini ve üniformasız personelin çalışmalarını değerlendirmek için açık bir performans standardı tanımını yapan kapsamlı ve entegre bir performans politika sistemi gelişimine desteklerini teyit ettiler.

Üyeler, iki toplumun liderlerine çağrıda bulunarak ada genelinde, Eğitim Teknik Komitesi’nin daha da güçlendirilmesi dâhil barış eğitimini teşvik etmelerini, okul kitaplarında, iki toplum arasında güven yaratmaya katkı olarak barışa engelleri kaldırmalarını istedi.

Taslak kararda, ortak hareket ve gelecek için ortak vizyon esasında mobil telefon ve elektrik ara bağlantısını geliştirmeyi amaçlayanlar dahil güven yaratıcı tedbirlerin daha da artırılması ve uygulanması talep edildi.

———–

BMGK UNFICYP’in görev süresini altı ay daha uzatmaya karar verdi

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), çarşamba günkü oturumunda 2453 (2019) sayılı kararı onaylayarak BM’nin Kıbrıs Barış Gücü’nün (UNFICYP) adadaki görev süresini oy birliğiyle altı ay (31 Temmuz 2019 tarihine kadar) daha uzattı.

Toplantı sırasındakonuşan diplomatlar Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yapılan çalışmalara desteğini ifade ettiler.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin BM Daimi Temsilcisi UNFICYP’in görev süresinin uzatılması konusunda Kıbrıs’ın onayını ifade etti.

BMGS oturumunda konuşan ABD’nin BM Daimi temsilcisi Jonathan Cohen ülkesinin Kıbrıs sorununa tüm Kıbrıslıları ve geniş bölgenin yararına olacak kapsamlı, iki bölgeli, iki toplumlu federal bir çözüm bulunması konusunda desteğini teyit etti.

Yetkili, “BM kritik bir rol oynamasına rağmen siyasi süreç Kıbrıslılar tarafından yürütmelidir” dedi ve kalıcı bir barış sağlanması amacıyla her iki liderin gerekli cesaret göstermeleri ve iyi niyetle müzakere etmeleri gerektiğini söyledi.

Cohen, devamla, liderlerin BM Genel Sekreteri’nin Özel Görevlisi Bayan Jane Holl Lute ile müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla görev tanımının belirlenmesi için yapılan istişarelere yapıcı bir şekilde katılmaları çağrısında bulundu.

Cohen’in açıklamasını yorumlayan Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, BM Güvenlik Konseyi’nin bir üyesinin adadaki hassas dönemi sırasında kendi pozisyonunu empoze etmek istediğini söyledi ve konu üzerine üzüntüsünü ifade etti.

Rus diplomat, ülkesinin BM Güvenlik Konseyi’nin 2453 saylı kararının onaylanmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek kararla UNFICYP’in Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için Kıbrıs’taki güvenlik şartlarının uygulanmasını olumlu etkileyeceğini söyledi.

Britanya’nın BM Daimi temsilci yardımcısı Jonathan Allen ise ülkesinin Kıbrıs sorununa iki bölgeli, iki toplumlu federasyon şeklindeki bir çözüm; adayı yeniden birleştirecek adil ve kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla yapılan çalışmaların en güçlü destekleyicilerinden biri olduğunu vurguladı.

Yetkili, Britanya’nın BM Genel Sekreteri Antonio Gutteres’in adada kapsamlı bir çözüm ihtimalinin hala daha canlı olduğu konusundaki görüşünü paylaştığını da söyledi.

UNFICYP ile ilgili kararının oy birliğiyle onaylanması ile “tüm taraflara güçlü bir mesaj gönderiyoruz; BM Genel Sekreteri’nin özel temsilcisi Bayan Jane Lute ile Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla görev tanımının belirlenmesi amacıyla çalışmaları gerekir” dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin BM Daimi temsilcisi Ma Zhaoxu ise, ülkesinin Kıbrıs’ın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu, Kıbrıs sorununda adil ve objektif bir politika yürüttüğünü belirtti.

Yetkili, ülkesinin Kıbrıs sorununun BM kararları, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin arası bir diyalog ve müzakereler yoluyla çözüm bulunmasını desteklediğini söyledi.

Scroll to top