femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Güney Kıbrıs,İsrail,Yunanistan zirvesi sonuçları… Reviewed by Momizat on . Güney Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan arasında Lefkoşa`da yer alan üçlü toplantının ardından yayınlanan ortak beyannamede, üç ülkenin enerji sektörünü ve özellikle Güney Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan arasında Lefkoşa`da yer alan üçlü toplantının ardından yayınlanan ortak beyannamede, üç ülkenin enerji sektörünü ve özellikle Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Güney Kıbrıs,İsrail,Yunanistan zirvesi sonuçları…

Güney Kıbrıs,İsrail,Yunanistan zirvesi sonuçları…

Güney Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan arasında Lefkoşa`da yer alan üçlü toplantının ardından yayınlanan ortak beyannamede, üç ülkenin enerji sektörünü ve özellikle de doğal gaz ve yenilenebilir enerji alanlarını Doğu Akdeniz havzasındaki işbirliğinin sağlam bir temeli olarak gördükleri kaydediliyor.

Üç lider beyannamede, Doğu Akdeniz`de önemli hidrokarbon yataklarının keşfedilmesinin bölgede barış, istikrar ve işbirliği için bir katalizör olarak hizmet edebileceğini belirtti.

“Biz, Avrasya ara bağlantı hattı gibi bu üçlü enerji projelerinin İsrail ve Kıbrıs enerji piyasaları ile Avrupa Kıtasının enerji piyasaları arasında karşılıklı yarar ilişkisi yaratacağı için stratejik öneme sahip olmasını düşünüyoruz”.

“Bununla birlikte, Doğu Akdeniz gazının Avrupa kıtasına ihracatına yönelik bizim güçlü desteğimizi ifade ediyoruz. Bu kapsamda, “EastMed Boru Hattı” gibi projeleri daha fazla keşfetmek için hazır olmamızı tekrarlıyoruz. Biz enerji arz güvenliğini artıracak ortak projeler teşvik etmek için birlikte yakından çalışma kararını aldık”.

Üç ülke ayrıca bölgesel bazda kolektif çalışmalar ile uygulanabilir olan muhtemel sinerjileri keşfetmek için komşu ülkeleri davet ediyor.

Aynı zamanda, ortak yeşil teknoloji ve özellikle güneş enerjisi, enerji verimliliği, ulaşım için yakıt seçenekleri ve akıllı şebekeler alanlarındaki programları aracılığıyla yenilenebilir enerji alanındaki işbirliği yollarını keşfetmek için bağlılıklarını tekrar teyit ettiler.

Üç lider devamla, ortak ilginin farklı alanlarında üçlü ortaklığı teşvik etmek amacıyla işbirliğini güçlendirmeyi ve mevcut zorlukların ve fırsatların ışığında ve bölgedeki istikrarsız durumun göz önüne alındığında, Akdeniz bölgesinde ve geniş bölgedeki barışı, istikrarı, güvenliği ve refahı teşvik etmek hedefiyle birlikte çalışmayı kabul etti.

Ayrıca, “Biz üçlü işbirliğimizin stratejik doğası ve gerekliliğinden ikna olduk ve ülkelerimizin ve halklarımızın ve daha geniş bölgenin yararına tam potansiyelini gerçekleştirmek amacıyla yakından çalışmaya devam edeceğiz” diye belirtiliyor.

Bu çerçevede, üç ülke dün ilk resmi toplantısını gerçekleştiren ve önceliklerin belirlenmesinin yanı sıra ortak projelerin uygulanmasını denetlemek ve koordine etmek ile görevlendirilen bir Üçlü Yönlendirme Komitesi`nin kurulmasını onayladı.

Üç lider, bir sonraki üçlü Zirvenin İsrail`de 2016 yılının ikinci yarısında yapılacağına karar verdi

Aynı şekilde düşünen başka aktörleri kabul etmeye hazır

———————

Beyannamede “Ortaklığımız tasarımında ya da doğasında özel değildir ve

koordinasyon ve işbirliğini yanı sıra bölgesel barışı ve istikrarı teşvik etme çabalarımızı birleştirmek amacıyla biz aynı şekilde düşünen başka aktörleri kabul etmeye hazırız” diye kaydediliyor.

Üç ülke, hem kamu hem de özel aktörleri içeren ortak projelerde işbirliğini güçlendirmek amacıyla birlikte yakından çalışmaya karar verdi. Özellikle, enerji, turizm, araştırma ve teknoloji, çevre, su yönetimi, terörizm ile mücadele ve göç alanlarında ortak projelerde ve sinerjilerde işbirliği yapmanın ve uygulamanın pratik yollarını inceliyorlar.

Aynı zamanda, tarım, ormansızlaşma, yangın söndürme ortak çabaları, deniz kirliliği de dahil olmak üzere çevrenin korunması, doğal afetlere ortak acil müdahale, acil durumlarda bilgi alışverişi, ortak arama ve kurtarma tatbikatları, sağlık, salgın hastalıkların yönetimi, ortak bilimsel projeler, yenilenebilir enerji teknolojileri, eğitim, iletişim ve üçlü dolaşım anlaşmalarının ve ticari nakliye dahil olmak üzeregeniş bir dizi alanda muhtemel işbirliğini inceliyorlar.

Üç ülke ayrıca, Kıbrıs sorununa uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi`nin ilgili kararlarına dayalı, adil, kapsamlı ve sürdürülebilir bir çözüm için, Birleşmiş Milletler İyi Niyet Misyonu altında devam eden müzakere sürecine tam ve sarsılmaz desteğini ifade etti.

Bununla birlikte, “Adayı yeniden birleştirecek ve demokratik ilkeler, tüm Kıbrıslıların insan hakları ve temel özgürlüklerine saygıya dayalı olacak böyle bir çözüm, sadece bütünüyle Kıbrıs halkının yararına değil aynı zamanda Kıbrıs`ın bağımsız dış politikası sayesinde bölgenin barışı ve istikrarı önemli ölçüde katkıda bulunacak” diye belirtiliyor.

Hükümetler aynı zamanda, Orta Doğu Barış Süreci`nin müzakerelerin yeniden başlamasının adil ve kalıcı bir çözüm sonucuna varacağına dair umudunu da dile getirdi.

Bölgesel sorunlar üzerinde işbirliği

—————-

Terörizm tarafından oluşturulan hem bölgesel hem küresel tehditlerden söz eden üç lider, bu sorun ile mücadele etmek amacıyla uluslararası toplumla güçlerini birleştirerek devam etmeye karar verdiler.

Aynı zamanda, antik eserlerin korunması ve tarihi ve arkeolojik yerlerin korunması ve geliştirilmesini hedefleyen çabalara katılmak için isteklerini de dile getirdiler.

Liderler, bölgemizde devam eden karmaşanın, bu göç akımlarının oluşturan koşulları sadece kapsamlı ve bütüncül planlama ve stratejiler yoluyla ele alan çok taraflı eylem ile aşılabilecek bir sorun teşkil eden benzeri görülmemiş göç akımlarını tetiklediğine işaret ettiler.

————-

Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail liderleri istikrar ve güvenliği geliştirmeye karar verdiler

 

Lefkoşa`da Perşembe günü tarihi bir görüşme yapan Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail liderleri, hedefin Doğu Akdeniz`de istikrar ve güvenliği geliştirmek olduğunu belirttiler.

İşbirliklerinin herhangi bir ülkeye yönelik olmadığını ifade eden Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, enerji, turizm, araştırma ve teknoloji, çevre, su yönetimi, terörizm ve göç konularında işbirliklerinin temelini oluşturacak ortak bir deklarasyon da yayınladılar.

Görüşmede, karar verilenlerin uygulanmasını takip edecek üçlü bir koordinasyon komitesi de oluşturuldu.

Su yönetimiyle ilgili Mutabakat Zaptı, üç ülkenin Tarım Bakanları tarafından imzalandı.

Cumhurbaşkanı Anastasiades, üzerinde görüş birliği sağlanan bütün konuları yakından takip edecek Üçlü bir Koordinasyon Komitesi kurulduğunu, su yönetimi alanında mutabakat zaptının da bu tür işbirliği için pratik bir örnek olduğunu söyledi.

Nicos Anastasiades açıklamasında, üç ülkenin faaliyetlerinin siyasi ve diplomatik koordinasyonuyla birlikte çalışmaları durumunda aynı ilke ve değerleri, ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde karşı karşıya kalacakları birçok sorunun etkin biçimde çözebilecekleri ortak inancı paylaştığını belirtti.

Cumhurbaşkanı, üçlü işbirliğinin amacının, etkin ve pratik bir şekilde `bütün işbirliği alanlarında ortaklığı` güçlendirerek Doğu Akdeniz`de barış, istikrar ve güvenliği artırmak olduğunu, dolayısıyla bu işbirliğinin herhangi bir üçüncü ülkeye yönelik olmadığını vurguladı.

“Bu bağlamda bugün (dün) enerji, turizm, araştırma ve teknoloji, çevre, su yönetimi, terörizm ve göç gibi birçok konuda işbirliğinin ve önceliklerin temelini oluşturacak gerçek bir tarihi belge, ortak bir deklarasyon kabul ettik” dedi.

Nicos Anastasiades, bir kez daha Doğu Akdeniz`de önemli hidrokarbon kaynaklarının keşfinin bölgesel düzeyde ittifaklar için bir katalizör haline geleceğini, gelmesi gerektiğini, böylelikle bölgenin refah ve istikrarına katkıda bulunacağını bir kez daha teyit ettiklerini kaydetti.

Anastasiades Yunanistan Başbakanı Tsipras ile birlikte İsrail`in Avrupa Birliği ile karşılıklı ilişkilerini güçlendirmesi için çalışmayı sürdürmeye kararlı olduklarını taahhüt ettiler.

Cumhurbaşkanı Anastasiades Kıbrıs konusunda ise, üçlü görüşmede son gelişmelerle ilgili bilgi verdiğini, kendilerine, Güvenlik Konseyi kararları ve AB ilkeleri temelinde Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunma çabalarında değişmez ve tam desteklerinden dolayı teşekkür ettiğini bildirdi.

Netanyahu`nun kendisine Orta Doğu Barış Süreci`ndeki son gelişmeler hakkında bilgi verdiğini anlatan Nicos Anastasiades, “İsrail Devleti`ni tanıyacak ve koruyacak, aynı zamanda komşularına saygı gösterecek ve uluslararası hukuk çerçevesinde faaliyet gösterecek bir Filistin Devleti kurulmasını sağlayacak bölgede kalıcı ve tam bir barış elde edilmesi gerektiğine ilişkin Kıbrıs Cumhuriyeti`nin görüşlerini tekrarladıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı, üçlü işbirliği ile “Çeşitli tehditlerle daha etkin bir şekilde baş edebileceğiz, Avrupalı ve diğer ortaklarımızla terörizm ve göç akını konusunda mücadelede birlikte çalışabileceğiz” şeklinde konuştu.

Üçlü görüşmeyi tam bir başarı olarak tarif eden Anastasiades, “Görüşme bölgede barış, istikrar ve halkın refahı için yeni beklentiler yaratıyor” dedi.

Üç ülke, Netanyahu`nun tarif ettiği gibi, İsrail`le Kıbrıs`ı, sonra Yunanistan`ı elektrik şebekesi aktarmak için deniz altı kablolarla birbiriyle bağlayacak `cüretli bir plan` üzerinde anlaşmaya vardılar ve Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail arasında İsrail`in bilinen gaz kaynaklarını Kıbrıs`a götürecek bir boru hattı kurulması ve doğalgazın Yunanistan üzerinden Avrupa`ya ihraç edilmesi olasılığıyla ilgili planlama yapacak üçlü bir komite kurulmasına karar verdiler.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da görüşmeden sonra yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Anastasiades`in dostluğunun sadece kendisini değil İsrail`deki birçok kişi tarafından takdir edildiğini söyledi.

Tarihçi bir babanın oğlu olarak kendisinin her zaman tarihi kelimesini kullanmaya isteksiz olduğunu belirten Netanyahu, “Ancak yine de bu toplantının tarihi çıkarımları olabileceğine inanmaktayım. Büyük bir karışıklık içinde tarihten geçen, modern zamanlarda yaşayan, eşi benzeri görüşmemiş zorluklar yaşayan ve ortak hedeflerimizi ileriye götürmek için eşsiz fırsatlarımız olması bakımından tarihidir. Biz Doğu Akdeniz`de özgür demokratik ülkeriz. Çoğulcu, çeşitlilik, tercih, tartışma, demokrasi düşüncelerini ve bir dostluk, bir yakın bağı paylaşmaktayız” dedi.

Bölgede daha başka ülkeler de olduğuna dikkati çeken

Netanyahu, şöyle devam etti:

“Onlar bizim aradığımız ortak çıkarlar anlamında, istikrar, güvenlik, refah ve barışı aramaktadırlar. Bunlar çok önemli hedeflerdir ve ayrı ayrı çalışmaktansa birlikte çalışmakla daha etkili bir şekilde ilerleyebiliriz. İşbirliği için bir dizi fırsatı, çok pratik yollarla görüştüler.”

“Birincisi doğal gazdı. Bunu çok cüretli bir şekilde araştırmaya, Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail arasında İsrail ve Kıbrıs sularında bulunan doğal gazı Yunanistan üzerinden Avrupa`ya taşıyacak bir boru hattı inşa etme olasılığını gözden geçirecek üçlü bir komite kurmaya karar verdik.”

“İsrail`den, Kıbrıs`a, oradan Yunanistan`a ve Avrupa`ya bir boru hattı. Bu, diğer planlarımızla yan yana gidecek, enerji kaynaklarının ihracıyla karşı karşıya çok cüretli bir plandır.”

“Benimsediğimiz ikinci şey, ortak bir elektrik ağımız olması için İsrail, Kıbrıs ve daha sonra Yunanistan`ın elektrik şebekesini su altı kablosuyla birbirine bağlayacak, birbirine bağlı kablolar tesis etmektir. Bunlar ilerlemekte olduğumuz iki pratik şeydir ve birbirine bağlıdır. Çünkü elektrikle gaz da ihraç edebilirsiniz.”

Netanyahu, suda ilerlemeyi, su yönetiminde, tarımsal turizmde, teknolojide, bilgisayar ağları alanı dahil yüksek tek girişimlerinde etkinliği nasıl artırabileceklerini, acil hizmetler sorununu, güvenlik ve terörizmle mücadele konusunu de görüştüklerini bildirdi.

İsrail Başbakanı, “Sanıyorum üçlü işbirliğimiz üç demokrasinin vatandaşlarına değil belki de bütün bölgeye istikrar, güvenlik ve refah sağlamada yardımcı olacak ilerlemenin nimetlerini getirmeye yardımcı olmayı vaat edebiliriz ve Tanrı bize, size ve bize barış getirmeye yardımcı olacaktır” dedi.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras da konuşmasında, “Bugün burada çok önemli mesajlar vermek, güçlerimizin birleştirmek, ortak hedeflerimizi elde etmek için toplandık. Refah ve istikrarı geliştirebiliriz” şeklinde konuştu.

Üçlü ortaklığın bölgenin yararına olacak insanları güçlendirmeyi amaçladığına ve enerji konularını, ulaşımı, uzmanlık değişimini, özellikle yeni teknolojileri, yenilik ve turizm alanlarını içerdiğine dikkati çeken Tsipras, üçlü işbirliğinin bölgedeki istikrara yönelik önemli bir adım olduğunu, üçüncü taraflara yöneltilmiş bir durum bulunmadığını vurguladı.

“Bu stratejik tercihin bölgesel barış ve istikrarı ileri getireceğine, bölge için bir örnek olacağına iyi komşuluk ilişkilerini ilerleteceğine inanmaktayız” diyen Yunanistan Başbakanı, Kıbrıs konusunda da, Kıbrıs sorununa, bütün Kıbrıs halkının, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin yararına olacak, güvenlik duygularını güvenceye alacak ve herkese güven verecek adil ve kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini görüştükleri bildirdi.

Bu amaca ulaşmak için çağ dışı kalmış, garantileri veya garantörleri içermeyen bir çözüm bulunması gerektiğini belirten Tsipras, Kıbrıs sorununun sadece Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan`ı içine alan bir sorun değil uluslararası toplumun da bir sorunu olduğunu kaydetti.

Alexis Tsipras, İsrail-Filistin anlaşmazlığına çözüm için müzakereleri başlatmanın, İsrail Devleti`nin hakları için ve Filistinlilerin kendi devleti için işleyebilir ve adil bir çözüm bulmanın da önemi olduğunu ifade etti.

 

Scroll to top