Güney Kıbrıs sorunu hep sıcak tutuyor! Reviewed by Momizat on . Eşref Çetinel Rum liderliği Kuzey’e yönelik salvo atışlarına devam ediyor. Hemen her gün bir yanda seçimleri de gözleyerek söylemlerini kampanya haline getiriyo Eşref Çetinel Rum liderliği Kuzey’e yönelik salvo atışlarına devam ediyor. Hemen her gün bir yanda seçimleri de gözleyerek söylemlerini kampanya haline getiriyo Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Görüş / Makaleler » Güney Kıbrıs sorunu hep sıcak tutuyor!

Güney Kıbrıs sorunu hep sıcak tutuyor!

Eşref Çetinel

Rum liderliği Kuzey’e yönelik salvo atışlarına devam ediyor. Hemen her gün bir yanda seçimleri de gözleyerek söylemlerini kampanya haline getiriyor! Bizim için saçma sapan olsalar da Sn. Akıncı ve Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ile medyamız için politik yönden anında cevap verilmesi gereken bu açıklamalar maalesef suskunluk ve aldırmazlıkla geçiştiriliyor! Maalesef Ankara da benzer tutumda!

Bu suskunluklarla aldırmazlıklar Güney Rum Yönetimi küçümsendiği için mi olageliyor, bilmiyoruz! Bildiğimiz şudur ama: Rum tarafı Kıbrıs siyasi sorununu soğutmuyor. Aksine azıcık ateşi düşse anında eşeleyip yine alevlendiriyor. Dolayısıyla ne oluyor? Siyasi sorunun inisiyatifini sürekli elinde tutuyor… Ve sadece kendi halkı bünyesinde değil, dünya siyasi çevrelerinde de “davası için haklılık zemini oluşturuyor!”

MESELA son zamanlarda Anastasiadis bir yandan “Kıbrıs Helenizm’inin kurtuluşundan” söz ediyor, öte yandan hem siyaseten hem Doğu Akdeniz’deki gazı ve müzakerelerdeki tutumu nedeniyle, Türkiye’yi suçlayıcı açıklamalarını iyicene yoğunlaştırıyor!

Pek çok açıklamalar ve suçlamalar yanında diyor ki Anastasiadis, “Türkiye milli itibar sınırlarımızı aşan taleplerini bir kenara bıraksın, yeterli ön hazırlıklarla müzakerelere hemen başlamaya hazırız!”

BU açıklama karşında bizim tarafa bakıyorum tıs yok! Ankara’yı gözlüyorum keza! Fakat gerek BM’ler çevrelerinde gerek AB’de de bu ve benzeri açıklamalarla mesajların, “Güney müzakerelerden yanaymış” düşüncelerinde değer bulduğu muhakkaktır! Çünkü Anastasiadis henüz duvarlara konuşacak akıl andropozuna girmedi mesajlarının nereye gittiğini iyi bilir!

BİZE döneyim. Ne yapıyoruz? Zaten Cumhurbaşkanlığı ile hükümet arasında başından beridir sorunla ilgili bir irtibat oluşturulmadı! Aksine “takışmaları” da bedava! Üstelik seçim sathı mailine girdik ki bundan sonra siyasi sorunla ilgili “politikalar” ancak meydan nutuklarında yer alır!

OYSA: Güney’in tüm bu hezeyanlarına, sorunu sürekli gündemde sıcak tutmasına karşın asıl gerçek nedir bilir misiniz?

Rum tarafı halkı ve kilisesiyle birlikte çözüme tırnak kadar hazır değildir, istediğinin tamamını alana kadar!

Buna karşılık Türk tarafı hem gerçekten çözüm isteyen taraftır hem de (canımız çok sıkılıp yansa da) çözüm için ödün üstüne ödün verendir!

Öyle ama dünya biliyor görüyor mu bunu? Kaldı ki o Rum’un abuk sabuk kararları nedeniyle Meclis’te “federasyonu ilga etmek” gündeme geldi de “asla federasyonsuz olamayız” diye kavgalar kopartıldı!

…Her aklıma geldiğinde şükrederim ama. İyi ki Türkiye vardır. Yoksa halimiz dumandı!

Haber Kıbrıs

 

Scroll to top