femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Güney Kıbrıs hükümeti Blok 7’ye izin için enerki şirketlerine davet yaptı Reviewed by Momizat on . Rum Bakanlar Kurulu çarşamba günkü toplantısında, Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki (MEB) diğer bloklarda araştırma izinleri olan enerji şirketlerine Bl Rum Bakanlar Kurulu çarşamba günkü toplantısında, Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki (MEB) diğer bloklarda araştırma izinleri olan enerji şirketlerine Bl Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Güney Kıbrıs hükümeti Blok 7’ye izin için enerki şirketlerine davet yaptı

Güney Kıbrıs hükümeti Blok 7’ye izin için enerki şirketlerine davet yaptı

Rum Bakanlar Kurulu çarşamba günkü toplantısında, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) diğer bloklarda araştırma izinleri olan enerji şirketlerine Blok 7’ye izin için başvuru yapmaları çağrısında bulundu.

Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithali için altyapı oluşturulmasıyla ilgili ihale belgeleri de bugünkü Bakanlar Kurulu’nda onaylandı ve 3 milyon avro tutarında bir destek çatı yalıtımı için bir plan açıklandı.

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra konuşan Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotrypis, jeolojisinden dolayı çeşitli şirketlerin Blok 7’yle ilgilendiklerini belirttiklerini, dolayısıyla şirketlere Kıbrıs açıklarındaki bloklara ilgilerini belirtecek izin belgeleri alma daveti yapıldığını bildirdi.

Bu işlemin, üçüncü izin turu sürecine benzer bir işlem olduğunu ve Blok 6,8,10,11 ve 12’de ‘izin belgesi’ alan şirketleri ilgilendireceğini ifade eden Lakkotrypis, hükümetin ‘çok önemli jeolojik nedenlerden’ dolayı, İtalyan şirketi ENI’nin geçen Şubat’ta duyurduğu Kıbrıs’ın MEB’ndeki Blok 6’daki keşfi olan ‘Calypso’ alanıyla ilgisi olması dolayısıyla Blok 7’yle bu işleme devam etmeye karar verdiğini duyurdu.

ENI %50 katılım karıyla Blok 6’nın işetmesini, TOTAL da kalan %50’nin ortağı oluyor. ENI, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde ‘Zohr benzeri’ uzantısı olduğu teyit edilen Calypso’yu ümit vaat eden bir doğal gaz keşfi olarak değerlendiriyor.

Fransız TOTAL ve Amerikan ExxonMobil’in Blok 7 için bir konsorsiyum oluşturma planları olduğuyla ilgili bilgiyi yorumlaması istenen Lakkotrypis, şirketlerin ne yapmak istedikleri konusunda öngörüde bulunmak istemediğini söyledi.

Şirketlerin bloklara tekliflerini sunmaları için bir aylık süreleri bulunuyor. Teklifler daha sonra bir danışma komitesine gidecek ve bunu müzakere süreci izleyecek.

Kıbrıs’ta LNG ithalatı için altyapı oluşturulması için ihale konusunda da Enerji Bakanı, projenin tahmini maliyetinin yaklaşık 300 milyon avro olduğunu, bunun 100 milyon avrosunun Avrupa Birliği tarafından ödeneceğini kaydetti.

İhale, bir yüzer LNG birimi satın alımını, bir iskele yapımını, yüzer birimden Vassiliko Enerji Üretim istasyonuna kadar bir boru hattı yapımını, bir depolama sistemi gibi ihtiyaçları içeriyor.

Bakanlar Kurulu’nun evlere çatı yalıtımıyla ilgili bir planın duyurusuna karar verilmesi konusunda da Lakkotrypis, bu planın 3 milyon avroluk bütçeyle gelecek pazartesi başlatılacağını ve miktar bitene kadar açık tutulacağını söyledi.

Planla, azami yardım 1250 avroyla her başvuru sahibine geçerli masrafının %25’ini finansman sağlamayı öngörüyor.

Kha

Scroll to top