Güney Kıbrıs, Europol – Türkiye arasında kişisel veri değişimi için Konseyin önerisine karşı oy kullandı Reviewed by Momizat on . Rum Adalet Bakanı İonas Nikolaou, Kıbrıs'ın, kolluk kuvvetleri (Europol) çerçevesinde kişisel veriler alışverişi için Konseyin Türkiye ile müzakerelere başlamas Rum Adalet Bakanı İonas Nikolaou, Kıbrıs'ın, kolluk kuvvetleri (Europol) çerçevesinde kişisel veriler alışverişi için Konseyin Türkiye ile müzakerelere başlamas Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Güney Kıbrıs, Europol – Türkiye arasında kişisel veri değişimi için Konseyin önerisine karşı oy kullandı

Güney Kıbrıs, Europol – Türkiye arasında kişisel veri değişimi için Konseyin önerisine karşı oy kullandı

Rum Adalet Bakanı İonas Nikolaou, Kıbrıs’ın, kolluk kuvvetleri (Europol) çerçevesinde kişisel veriler alışverişi için Konseyin Türkiye ile müzakerelere başlaması önerisine karşı oy kullandığını açıkladı.

AB Adalet ve İçişleri Konseyi için Lüksemburg’da bulunan Adalet Bakanı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, kendisinin “siyasi açıdan özellikle hassas ve ciddi nitelikli bu konuya ilişkin çekinceleri güçlü bir şekilde bir kez daha yineledi ve Konsey kayıtlarına Kıbrıs Cumhuriyeti adına olumsuz oy kullanıldığının kaydedilmesini” istedi.

Söz konusu önerinin «Α» olarak, yani tartışılmadan onaylandığı belirtildi.

Söz konusu öneri, Avrupa Birliği Örgütünün Yasaların Uygulanması Alanında İşbirliği (Europol) çerçevesinde kişisel verilerin değiş tokuşu konusunda Avrupa Birliği ile ciddi suçlarla mücadele konusunda sorumlu olan Türkiye yetkilileri arasında bir anlaşma oluşturulmasıyla bağlantılıdır. Söz konusu öneri Komisyon tarafından yatırıldı.

Söz konusu konun 29 Mayıs 2018’de özel bir oylamayla COREPER (AB Üyesi ülkelerin Daimi Temsilciler Konseyi) tarafından kabul edildiği ve engelleyici bir azınlık oluşturulmasının mümkün olmadığı belirtilmektedir.

Bakan, “Kıbrıs, söz konusu önerinin yatırıldığı ilk günden itibaren ve tüm dizeylerde gerçekleştirilen tartışmalar ve son Daimi Temsilciler Konseyi sırasında sürekli bir şekilde bunun kabul edilmesine karşı çıktığını tekrarladı” dedi ve şöyle devam etti:

“Komisyonun önerisiyle ilgili tartışmaların başlamasıyla Kıbrıs Cumhuriyeti Türkiye’nin önemli yükümlülüklerin uygulama ve Kıbrıs Cumhuriyeti ile işbirliği yapma konusundaki isteksizliğini sürekli ortaya koydu”.

“Kişisel verilerin korunmasında Avrupa prototiplerini, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü uygulamada zorlanan aday bir ülke olan Türkiye’nin durumunun diğer ülkelerden farklı olduğunu vurgulayarak geriye kalan paketten ayrı tutulması gerektiğini tekrar tekrar destekledik”.

“Uzun bir zamana dayanan ve zor bir süreçte atılacak ilk adım olarak Konseyin Komisyona verdiği yetki müzakerelerin nihai sonucunda herhangi bir şekilde önyargılı değildir”.

“Komisyonun yetkileri çerçevesinde gelişmeler konusunda sık aralıklarla Konseyi bilgilendirmesini ve ek talimatlar kabul etmesini bekliyoruz”.

“Kıbrıs Cumhuriyeti konuyu yakından izlemeye devam edecek ve ulusal çıkarlarını korumak için gerekli eylemleri gerçekleştirecek. Bu çerçevede, Başkanlık ve Komisyondan dün net bir şekilde istediğimiz gibi, hiç ayrım yapılmadan, Türkiye’nin tüm üye ülkelerle işbirliğini ortaya koymasını bekliyoruz”.

Scroll to top